Ana Sayfa / İnternet / Reddit Kullanarak Hit Arttırma Yöntemleri

Reddit Kullanarak Hit Arttırma Yöntemleri

Ülkemizde henüz yeterli ilgiye ulaşamamış olsa da Reddit, dünyanın en popüler sosyal haber sitelerinden biridir.

Siteyi her gün dünyanın her yerinden milyonlarca kişi ziyaret etmekte ve bir çok yenilik keşfetmektedir.

Reddit Nedir?

Reddit bir sosyal imleme ve paylaşım sitesidir. İnsanlar internet üzerinde gördüğü faydalı, komik, ilginç ve bunun gibi daha sonradan erişmek isteyebileceği ne varsa reddit aracılığıyla paylaşır. Diğer kullanıcılar ise bu paylaşımları yukarı veya aşağı olacak şekilde oylar. Paylaşımlar beğenildikçe ve yukarı oylandıkça reddit üzerindeki görünülürlükleri artar ve daha fazla insana ulaşır.

Reddit’in ana mantığı ise farklı kategori başlıkları olan subreddit üzerinden yürür. Subreddit linkleri reddit.com sonrasında /r/gifs, /r/funny, /r/pics gibi oluşur. Diğer kullanıcılar da bu subreddit’lere abone olur ve oradaki paylaşımları takip ederler, kendileri bağlantı paylaşabilirler ve yorum atabilirler. Site tamamen bunun üzerine kuruludur.

Subreddit Nedir?

Reddit milyonlarca kullanıcıya sahiptir ve bu kadar kişinin kontrolünün kendi yönetimi tarafından sağlanması neredeyse imkansızdır. Dolayısıyla normal web sitelerinde kategoriler olarak düşünebileceğimiz subreddit sistemini içermektedir. Kullanıcılar kendi subreddit’lerini oluşturabilirler. Böylece o subreddit’in sorumlusu onu oluşturanlar olur. Ayrıca onlara moderatörler atayabilirler.

Böylece her subreddit kategorisinin en az bir moderatörü ve kendi kuralları bulunur. Hepsi temel reddit kurallarına bağlıdır ancak her birinin bambaşka kuralları olabilir.

Mesela /r/gifs subreddit’i sadece gif içerikli paylaşımları kabul eder ve direkt olarak gif gösteren linkleri kabul eder. Yani içinde reklamlar bulunan bir web sayfasının içerisinde gif bulunması kabul edilmemektedir. Dolayısıyla burada sitenizin linkini paylaşamazsınız. Ancak neredeyse sınırsız sayıda subreddit vardır ve mutlaka size uygunları bulunmaktadır.

Abone sayısı milyonlara ulaşan subreddit’ler çok katı kurallara sahip olurlar ve bu kanallar aracılığıyla kendi sitenizin linkini paylaşmak neredeyse imkansızdır.

Katı kuralları aşıp Reddit üzerinden siteme nasıl hit kazandırabilirim

İngilizcesi az çok iyi olan arkadaşlar kurallara göz gezdirdiğinde redditin aslında insanların kendi sitesini paylaşmasında hiçbir sakınca görmediğini anlayacaklardır. Sadece kurallara bağlı kalmanızı istiyorlar. Hatta kurallar arasında şu dikkati çekiyor:

“Web sitesi olan bir reddit kullanıcısı iyidir, ancak reddit kullanıcı olan bir web site iyi değildir.”

Burada denmek istiyor ki; “Web sitenizi paylaşmanızda bir sakınca yok ancak bütün üyelik kullanımını web siteniz üzerine yaparsanız sıkıntı yaşarız.”

Çok fazla Türkçe kullanım olmasa da ileri de daha yaygın bir yerli kullanım ağı oluşacağından emin olduğumuz için bu yazımızı yazıyor ve İngilizce web sitesi olanlara da faydası dokunacağını umuyoruz.

Şimdi işin püf noktalarına geliyoruz;

  1. Öncelikle siteye üye olduktan sonra bir süre sadece kullanıcı olarak devam edin. Eski hesabınız varsa ve spam olarak işaretlenmişse yeni hesap oluşturun ve eski hesabınızı unutun.
  2. Ara ara “gifs”, “pics”, “videos” gibi popüler kategorilerde herhangi bir kar amacı gütmeden sadece paylaşım amaçlı paylaşımlar yapın. Tabii bunları yine o subreddit kurallarına uygun yapmalısınız. Eskiden paylaşılmış bir şeyi tekrar paylaşmanızda bir sakınca yok ancak bunu sadece yeni ve daha etkileyici bir başlıkla yapabilirsiniz.
  3. Belli aralıklarla başka paylaşımlara upvote veya downvote verin. Yorumlar yapın.
  4. Paylaşımlarınız upvote aldıkça “post karma”, yorumlarınız upvote aldıkça “comment karma” kazanacaksınız. Bunlar ileride kendi subreddit’inizi oluşturmanızı sağlayacak.
  5. Web sitenize en uygun subreddit’i seçin ve kurallarını iyice okuyun. Abone sayısı 100 bin üzeri olmayan subredditler çok fazla katı kurallara sahip değillerdir. Sayfalarınızı buralarda ve günde en fazla 1 adet olacak şekilde paylaşın. Hatta farklı sitelerden yine kullanıcıların beğenebileceği paylaşımlar da yapın.
  6. Sadece kendi web sitenizin linklerini kesinlikle paylaşmayın. Paylaşımlarınızı çeşitlendirin.
  7. İlgi alanınız olan bütün subredditlere abone olun. Normal bir kullanıcı görünümü verin. Sitede başarılı olmak için web site sahibi değil iyi bir kullanıcı olmanız gerekiyor.
  8. Son olarak ilerleyen zamanda eğer en az 1 aylık kullanıcı iseniz ve yeterli karma’nız var ise kendi subreddit’inizi oluşturabilirsiniz. Yeterli karma adeti spam’ınn önüne geçebilmek için gizli tutulmaktadır. Kendinize ait bir subreddit’iniz olduktan sonra kendi kurallarınızı koyabilir ve çok fazla göze batmadan kendi paylaşımlarınızı yapabilirsiniz. Tabii oraya abone çekmek yine faydalı paylaşımlar yapmanızdan geçiyor.

Maddelerden de gördüğünüz üzere Reddit üzerinde sadece bir kullanıcı bile olmak yeteri kadar zorlu iken bir de kendi sitenize hit çekmek daha da zor bir hale geliyor ama hiçbir zaman imkansız değil. Site bu duruma karşı da değil.

Diğer Redditor’ler ve Moderatörler sizden nefret ediyorlar

Evet kullanıcılar kendilerine redditor diyorlar ve çok zor beğenen insanlar. Tıpkı ekşi sözlük yazarları gibi düşünün. Çok zor beğeniyorlar ama kaliteli içeriğin de hakkını veriyorlar. Aşırı derecede kuralcılar. Sırf gramer hatanızdan bile size takabilirler. Upvote veya downvote almanız çok ince bir çizgi üzerinde. Kendi sitenizi alakasız bir biçimde paylaşmaya çalıştığınızı fark ederlerse zaten yandınız.

Sonuç olarak spam yapmadığınız sürece Reddit size iyi davranacaktır. Paylaşımlarınız çoğu kez yerden yere vurulacak emin olun ama kurallara uyduğunuz sürece mutlaka bir gün sizi seveceklerdir.

Yeni site açtıysanız ve google da çıkmayı istiyorsanız. SEO Nedir. Arama Motorlarına Nasıl Kayıt Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu yazımızda aslında sadece Reddit kullanarak kendi web sitenize hit kazandırma, trafik çekme, ziyaretçi kazanma yöntemlerini değil, aynı zamanda nasıl iyi bir Reddit kullanıcısı olunur, onu da işlemiş olduk. Sizin de farklı tecrübeleriniz varsa aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşın herkes nasiplensin.

Hakkında Oğuz Çadar

Kayseri Erciyes Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisiyim. Profesyonel haberler yazmaktayım.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sosyal Paylaşımlar ve Günlük Yaşamımızdaki Değişimler

Sosyal Paylaşımlar ve Günlük Yaşamımızdaki Değişimler

Sosyal Paylaşımlar ve Günlük Yaşamımızdaki Değişimler gelecek çağlarda torunlarımızın yaşadığımız dönemi isimlendirmeye çalıştıklarında hiç zorlanmayacağını ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir