Ana Sayfa / Ekonomi / Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Ülkemizde kredi kartları 1990’ların sonlarında yaygınlaşmaya başlamış olup günümüzde kişi başına ortalama yaklaşık 2 kredi kartı düşmektedir.

Kredi kartlarının kullanımı ile birlikte bireysel tüketimler gittikçe artmış bunun bir sonucu olarak davalık olmaya kadar uzanan borç miktarları sürekli yükselmiştir. Kredi kartının nakit kullanımdan daha yaygın olması neticesinde de gelir-gider dengesizlikleri gözle görülür biçimde değişmiştir.

Kullanılan kredi kart limitleri ve kullanım şekilleri dolayısıyla birçok insan maddi yönden olumsuz bir döneme girmiştir. Son zamanlarda artan bu durumdan dolayı bilinçli kredi kartı kullanma yönünde insanlara geri bildirimler verilmiş hatta gelir-gider dengesini korumak için anayasal adımlar atılmaya başlanmıştır.

Kredi kartı kullanırken nelere dikkat edilmeli sorusunun ilk cevabı dolandırıcılıkların önüne geçmek için ilk adım olan doğru şifre ve şifre paylaşımı konularıdır. İnternetin yaygınlaşması ile birlikte internetten alışveriş günbegün artmaktadır.

Fakat kullanıcılar kullandıkları sitelerin güvenli olup olmadığına dikkat etmezlerse kredi kartı bilgileri dolandırıcıların eline geçebilmektedir. Bankaların sunduğu 3D Secure olan şifreli alışveriş yöntemi bu olumsuzlukların önüne geçmektedir. Ayrıca alışveriş yapılan sitenin başında https:// ibaresini görmeden herhangi bir şekilde kredi kartı bilgilerini girmemeleri gerekmektedir.

Kredi kartı nasıl kullanılır bilmeyen kişiler ödemelerini sürekli taksitli yaparlar. Bu durum başlarda önemsiz gibi görünse de biriken taksitler ödeme gücünü aştığı için ödenemez ve borç batağına sürüklenirler. Kredi kartlarında limitler çok yüksek tutulmamalıdır. Doğru hesap kesim tarihlerini kullanmanız gerekmektedir. Aksi takdirde sürekli eskiye düşmeniz an meselesi olacaktır. Kartınıza gelen ödemenin sürekli asgari ücretini ödemek sandığınız kadar mantıklı değildir.

Çünkü geriye kalan ücret üzerinden faiz hesaplanması yapılır ve diğer dönemlerde ödeyeceğiniz borç sürekli bir artış gösterir. Eğer 3 ay boyunca da kartınıza asgari ücrette dahil herhangi bir ödeme yapamaz iseniz bankanız tarafından kartınız kullanıma kapatılır ve yasal süreç başlatılır.

Tüm bu durumlar sonraki nakit ve kredi ihtiyaçlarınız için risk oluşturmaktadır. Çünkü kullanımına başlanan Kredi Kayıt Bürosu(KKB) uygulama tüm bu ödeme ve giderlerinizi kayıt altında tutarak bireysel olarak size bir kredi notu belirler. Kredi notunuzun 1000 altında olması halinde bankacılık işlemlerinizde zorluk yaşayacağınızı unutmamanız gerekir.

Hakkında Rıfat SER

Ankara Gazi Üniversitesinde Akademisyenim, Hobi olarak makale yazıyorum.

Bu habere de bakabilirisiniz

Elefsis Tersanelerinin işe yeniden başlamasının önemi

Attika’daki Elefsis Tersanelerinin yeniden faaliyete geçmesi ve üretken çıktısının “çok büyük bir anlamı var, çünkü ...

2 Yorumlar

  1. 1 tane kredi kartı var o da yetiyor şükür ama dikkat şart

  2. bende 5 tane var ama en kısa sürede kapatıcam 4ünü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir