Ekonomi

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili mevduat hesabı, bu sıralar bankaların sıklıkla duyurduğu, müşteriye oldukça kolaylık sağlayan bir yöntemdir. Kredili mevduat hesabı nedir, sorusu bu aralar genellikle müşteriler arasında sorulan bir sorudur. Bunu kısa ve net bir şekilde açıklamak gerekirse tüketicinin vadesiz mevduat hesabına tanımlanabilen bir kredi limitidir.

Vadesiz hesap sahibinin, bu hesabında para olmasa bile, önceden belirlenen limitin hesabına yatırılıp bu limiti harcayabilmesine olanak sağlayan bir sistemdir. Kişiler bu belirli limit sayesinde nakit çekimi yapabilmektedir. Günümüzde hala nakit para oldukça büyük bir ihtiyaç olduğu için kredili mevduat hesabı kişilerin ihtiyaçlarını oldukça fazla karşılamaktadır.

Kredili mevduat hesabı nedir, sorusu sorulurken aslında cevaplanmak istenen diğer soru da bunun bir kredi olup olmadığıdır. Esasında bu sizin hesabınıza önceden tanımlanmış bir kredidir. Hesap sahibinin bu krediyi ve kredinin faizini ödeme zorunluluğu vardır.

İlginizi Çekebilir  2020 Yılında Bankaların EFT Ve Havale Saatleri

Bu yüzden kişiler başvuracakları bankaya iyi seçmelidirler. Çünkü hesabınızda nakit olmadığı durumlarda bu kredi oldukça işe yarayabilir. Fakat başvurduğunuz bankanın faiz oranları çok yüksek ise ödeyeceğiniz miktar bir o kadar artacaktır. Bu noktada bankanın size sağladığı faiz oranlarını mutlaka öğrenmelisiniz.

Aksi takdirde sırf sizde bulunmadığı zamanlar nakit çekmek için başvuracağınız bu yöntem sizin pek de yararınıza olmayacak ödediğiniz miktar gereksiz bir şekilde artacaktır. Kredili mevduat hesabı açmak için mutlaka bankaların temsilcileri ile önceden görüşüp aklınızdaki soruları sormalısınız.

Bankaların hepsinin sizin kredi notunuza ulaşma imkanı vardır. Bu yüzden eğer kredi notunuz düşükse size bu bir tür kredi olan kredili mevduat hesabını da açma konusunda oldukça zorluk çıkaracaklardır. Bu noktada kredi notunuz yüksek değilse boşa kürek çekmemeli, yükseltmek için doğru hamleleri yapmalısını.

İlginizi Çekebilir  Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi arttı

Kredili mevduat hesabı nedir sorusundan sonra akla gelen bir diğer soru hangi bankaların bu imkanı sağladığıdır. Şimdilik aktif olarak, Denizbank, Halk Bankası, HSBC Bank, TEB, Ziraat Bankası, Yapı Kredi, Şekerbank bu hizmeti sağlamaktadır. Önümüzdeki dönemlerde ise mutlaka başka bankalarda, müşterilerin kredi notlarına göre farklı özellikteki kredi mevduat hesabı açmaya yönelik atılımlar yapacaktır.

Etiketler

Oğuz Çadar

Kayseri Erciyes Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisiyim. Profesyonel haberler yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı