Ana Sayfa / Ekonomi / 2020 Yılı Kredi Notu Hesaplama Yöntemleri

2020 Yılı Kredi Notu Hesaplama Yöntemleri

Bilindiği üzere günümüzde bankalardan kredi ve kredi kartı talep etmek isteyen bireyler yaklaşık 5 senedir kredi  puan sistemi ile karşılaşmaktadırlar. Bankalar  aracılığı ile kredi notu hesaplama işlemi için yöntemlerden bahsedeceğiz. Bellirli bir puan skalasına sahip olan herkes,bankacılık faaliyetleri neticesinde bu puanlarını yükseltir yada tam dersi olarak aşağılara çekebilir. Bu uygulama neticesinde kredi  notu yüksek olan bireyler bankalardan kredi talep ettiklerinde her hangi bir problem yaşamamaktadır. Çok extrem bir durum söz konusu olmadığı takdirde bu kişiler bankalardan istedikleri krediyi rahatlıkla alabilmektedir.

2020 Yılında Kredi notu hesaplama yöntemleri

Bazı belli başlı durumlarda ise birey kredi ödemelerinde bir sıkıntısı yoksa dahi ve her hangi mevcut bir borcu bulunmasa da kredi alamamaktadır. Bu duruma uygun en iyi örnek her bireyin kredi alabileceği bir üst limitinin olmasıdır. Bu uygulama ile kredi notu ne kadar yüksek olursa olsun kişi alabileceği kredi tutarının yasal olarak son hanesine kadar kredilendirildiyse, mevcut kredilerinden en az bir tanesi bitip yeni kredi kullanmak hakkı doğana kadar bankala ile kredi anlaşması yapamamaktadır.

Her bankanın kredi puan sisteminde ve kredi onay departmanlarında kendi iç tüzükleri gereğince birbirinden farklılık gösteren uygulamalar mevcuttur. Bu uygulamalar her bankada farklı bir yol haritasına sahip olmakla beraber, kimi bankalarda işlemler ve kabul süreçleri daha kolay iken bazı bankalar yapılması gereken şartlar daha ağır ve meşakkatli olabilmektedir. Bu yazımızda hangi bankadan nasıl kredi puan bilgisi alabileceğinizi, hangi bankanın nasıl sisteme tabii olduğunu öğrenmeniz mümkün. Şimdi bankaların ayrı ayrı nasıl sistemlere sahip olduğunu inceleyelim.

Kredi notu hesaplama yöntemleri

AkBank Kredi kredi notu hesaplama

AkBank kredi notunuzu belkide en zahmetsiz bir şekilde öğrenebileceğiniz bankaların başında gelmektedir. Yapmanız gereken işlem ise oldukça kolay. Telefonunuza indireceğeniz. Akbank Direkt Mobil uygulaması ile kredi notunuzu hemen öğrenebilirsiniz. Bu uygulamaya giriş yapıp oturum açtığınız takdirde karşınıza çıkacak olan seçeneklerde Başvuru ve Nakit ihtiyaçları menüsünden Risk Raporu bölümünden kredi notunuzu hemen öğrenebilirsiniz. Buradaki sonuçlara göre kredi puanınız 0- 500 arasında ise kredi alma ihtimalin oldukça düşüktür. Eğer 1400 ün üstünde bir puan ortalamanız çıkar ise kredi almanız konusunda bir engel olmadığının göstergesidir. Ancak buradan yapacağınız bu işlemin 8 TL bir hizmet bedeli olduğunu da unutmamak gerekir.

Yapı Kredi Bankası kredi notu hesaplama

Yapı Kredi Bankasında kredi  notu öğrenmek AkBank’ta olduğu gibi her hangi bir platform üzerinden gerçekleştirilememektedir. Bu banka üzerinden kredi notunu öğrenmek isteyen bireyler için uygulanabilen tek bir yöntem mevcut. O da internet şubesi üzerinden yapacakları bir kaç işlem sonuç bulmaktadır. İnternet şubelerini aktif olarak kullanan kişiler kullanıcı adı ve şifreleri ile giriş yaptıktan sonra krediler bölümünden takip edecekleri linkler yardımıyla kredi notu sorgulama seçeneğine ulaşmaları gerekmektedir. Burada karşınıza çıkan pencerede kredi risk raporunuzu görebilmeniz mümkün.

Garanti Bankası kredi notu hesaplama

Garanti Bankası bilindiği üzere Türkiye’nin en büyük bankaları sıralamasında en üst sıralarda yer almaktadır. Hatta kimi zaman bu sıralamada zirvenin de sahibi olmaktadır. Böylesine büyük bir kurumun kişisel hizmetleri de son derece aktif ve anlaşılır seviyededir. İnternet bankacılığı  uygulamasında kazandıkları ödüllerde bu durumun bir nişanesi olarak banka bünyesinde yer almaktadır.

İnternet bankacılığı kullanan bireyler giriş işlemini yaptıktan sonra karşılarına çıkan Raporlar kısmına tıklamaları gerekmektedir. Daha sonra KKB Raporları departmanını kullanması neticesinde mevcut olan kredi puanlarını ve risk analizlerini görebilmeleri mümkündür. Yapacağınız bu işlemler neticesinde sadece son 6  aylık dönemdeki hareketlerinizin de değerlendirmeye tabi olduğunu söylemekte fayda var. Merak ederseniz Banka Hesabı Açtırmak İçin Gerekenler makalemizi inceleyebilirsiniz.

Hakkında Oğuz Çadar

Kayseri Erciyes Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisiyim. Profesyonel haberler yazmaktayım.

Bu habere de bakabilirisiniz

Elefsis Tersanelerinin işe yeniden başlamasının önemi

Attika’daki Elefsis Tersanelerinin yeniden faaliyete geçmesi ve üretken çıktısının “çok büyük bir anlamı var, çünkü ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir