Ana Sayfa / İnternet / Web Siteniz İçin Uygulayabileceğiniz En iyi 10 SEO Uygulaması 2020

Web Siteniz İçin Uygulayabileceğiniz En iyi 10 SEO Uygulaması 2020

2020 yılında bir Web Sitesi oluştururken Uygulayabileceğiniz En iyi 10 SEO Uygulamasını sizler ile paylaşacağız.

Mutlaka herkesin bir web sitesi vardır. Her web site sahibi kendi sitesini kurduktan sonra ” Nasıl SEO Yapacağım?” diye düşünür. İnsanların sizin sitenize ulaşabilmesi için bir web site çalışması yapmanıza ihtiyaç var. İşte o çalışmanın adı SEO. Gerek bu işi ücret vererek başkalarına yaptırabilirsiniz gerek ise aşağıda ki adımları harfiyen uygulayarak kendi sitenizin SEO çalışmasını yapabilirsiniz.

Site sahibi olmak artık sizi Google‘ın tanıdığı anlamına gelmez. SEO sayesinde sitenizi ve sitenizde paylaştığınız konuları Google’de üst sıralara getirebileceksiniz. O değerli adımlara şöyle bir göz atalım.

Anahtar Kelimeler

Websiteniz için avantajlı anahtar kelimeler seçmelisiniz. Eğer seçtiğiniz anahtar kelimelerinde çok rekabet varsa
bilmelisiniz ki o kelimede sizin ilk sıralara yükselmeniz bi hayli zor olacaktır. Elbet bir gün size dönüşü olacaktır fakat o süre, tahmin ettiğinizden daha uzun olabilir. Anahtar kelimelerinizin popülerliğini ”
Google Keyword Planner ” adresinden ölçebilirsiniz.

Site Hızı

Siteniz ne kadar hızlı olursa o kadar iyidir. Site hızını arttırmak için kurulan eklentiler yada bir çok kod dizini ile bu mümkün olmayabiliyor. Site hızınızı yükseltmek için eklenti kurmaktan önce bu hız düşüklüğünün asıl sebebi olan Temanızı  kontrol etmelisiniz. Bilmelisiniz ki seçtiğiniz ve kullanmakta olduğunuz temada gereksiz kod yapıları olabilir. Gereksiz cache tutuluyor olabilir.

Bu gereksiz kod yapıları sayesinde site hızınız düşüyor. Tema, kod yapınızı kontrol edip düzelttikten sonra ikinci olarak göz atmanız gereken ise; Sitenize yüklediğiniz resimlerin boyutları.. Sitenizde kullandığınız resimler kaliteli ve HD olsun diye 3-5 mb resim yüklüyorsanız bilin ki buda sitenizin yavaşlığına sebep olacaktır.

Bu yüzden seçtiğiniz resimlerin boyutlarını düşürmeye çalışın. Boyutun düşmesi illa resmin kalitesinin düşmesi anlamına gelmiyor. Sadece ufak bir araştırma ile Photoshop kullanarak bu işi çözebilirsiniz.

Paylaşım

Siteniz de mutlaka Sosyal medya eklentilerini kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Eğer bütçeniz uygunsa Mobil görünümler için özel WordPress Sosyal Medya Eklentileri mevcut. Bu eklentiler sayesinde mobil cihazlardan giriş yapan kullanıcılar için daha kolay ve daha fazla paylaşım yapabileceği alanlar sunuluyor. Bunlar SMS & WhatsApp & Skype vb. diğer uygulamalar gibi alanlarda rahatlıkla konunuzu paylaşabiliyorlar.

Sosyal Medya

İşte en önemli adım. Sosyal medya hesaplarınız mutlaka ama mutlaka olmalı. Eğer siteniz genel bir isme sahip ise o isim adı altında bir Facebook Sayfası yada diğer Sosyal Medya sitelerinde hesap açmalısınız. Peki bu sosyal medya hesapları ne işe yarayacak derseniz ummadığınız kadar faydalı olacaktır.

Sitenizde yeni paylaştığınız konuları hemen dakikalar içerisinde siteniz için açtığınız sosyal medya hesaplarında paylaşmalısınız. Bu sayede sitenizin Hitini arttırabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızda paylaştığınız konular ilgi çekici olduğu sürece gerek web siteniz gerek ise sosyal medya hesaplarınıza geri dönüş olacaktır.

Google Analiz

Siteniz de Google Analiz kullanmanız sizin için faydalı olacaktır. Siteniz için Google Analizin bir faydası olmayabilir fakat siz Google Analiz sayesinde web sitenize giriş çıkışları ve hangi kelimeler ile sitenizin ziyaret edildiğini görebilirsiniz. Hangi paylaşımlar doğrultusunda sitenize geri dönüş olduğunu gördükten sonra sizin de o paylaşımlara daha da yoğunlaşmanıza bir nebze olsun Analiz akıl verir.

Optimizasyon

Sitenize yüklediğiniz resim,video,ses dosyaları mutlaka normal boyutta olmalı. Sitenize yüklediğiniz medya dosyalarının boyutları fazla olduğu taktirde siteniz için avantaj yerine dezavantaja döner. Medya seçimlerinizi doğru ve ideal boyutta seçmelisiniz. Eğer seçilen medya dosyalarınız aşırı bir boyuta sahip ise o dosyaları ideal boyutlara çevirmelisiniz.

Alt Etiketler & Etiketler

Sitenize yüklediğiniz Resimlerde mutlaka etiket kullanmalısınız. Resimlerde kullanılan etiketler her ne kadar site sahipleri önemsemese de en büyük SEO resimlerde kullanılan etikettir. Sitenize resim dosyası yüklerken dosya adını ” asd2 ” yaparak yüklemenizin bir faydası yok. Resim dosyalarını sitenize eklerken örnek olarak dosya isminiz; ” tatlı yemekler ihtiyar adam ” olmalı.

Örnekte ki isimde görmüş olduğunuz gibi fotoğrafın ilgili olduğu cümleyi yazdık ve ardından sitemizin ismini yazdık. Google resim aramalarında ” tatlı yemekler ” diye aratıldığında kendi sitemizin fotoğrafını da rahatlıkla görebiliriz.

Sadece Google resim aramalarında ” tatlı yemekler ” diye aratıldığında değil ” ihtiyar adam ” diye bile arattığınızda tatlı yemekler diye yazdığımız resim dosyasını görseller arasında çıktığını görebilirsiniz. Çünkü resim dosyamızda 2 adet etiketleme yaptık. 1. Etiket resim dosyasının ilgili ismi, 2. Etiket sitemizin anahtar kelimesi. Bu sayede çok sağlam indexleme yapabilirsiniz. SEO açısından bir web sitesinin olmazsa olmaz en değerli etiketleme sistemi budur.

Site Haritası

Sitenizin mutlaka bir site haritası olmalı. Google ve diğer arama motorlarına sitenizde ki değişiklikler hakkında ilgili bilgi veren bir dosyadır. Googlebot gibi arama motoru web tarayıcıları, sitenizi daha akıllı bir şekilde taramak için bot ziyaretleri sırasında bu dosyayı okur.

Robotlar (Robots.txt)

Robots.txt dosyası sitenize bir robot gönderir ve o robot siteniz deki tüm değişiklikleri direkmen Google’a bildirir. Sitenizde paylaştığınız konu ve fotoğrafları tarayıp bildirir ve bu sayede sitenizdeki içeriklerin bi an önce indexlenmesine yardımcı olur. Robotlar sitenizi sürekli takip eder. Siz eğer sitenizi güncel tutmaz iseniz yeni bir içerik girdiğinizde sitenizi ziyaret etmesi gereken robotun gelme süresi biraz uzun sürebilir.

Güvenlik

Siteniz de güvenlik çok önemli bir unsurdur. Eğer E-ticaret sitesine sahip iseniz sitenizin güvenliğini korumak için SSL sertifikası edinmelisiniz. SSL sertifikası sayesinde sitenizde ki önemli bilgileri koruyabilirsiniz ve bu sayede olabilecek her türlü bilgi hırsızlığı engelleyebilirsiniz. SSL Sertifikasına sahip olan bir siteden rahatlıkla alışveriş yapabilir ve bilgilerinizi paylaşabilirsiniz. Çünkü SSL sertifikasına sahip olan bir site de üçüncü bir kişinin bilgilerinizi erişmesi imkansızdır.

Bonus, Keyword Domain

Eğer bir Keyword Domaine sahip iseniz çok şanslısınız. Eğer yeni bir web sitesi açacak iseniz mutlaka ama mutlaka keyword domaini seçmelisiniz. Keyword domain size site hayatınız boyunca çok avantajları olacaktır. Sitenizde pek fazla içerik olmasa bile keyword domaininiz sayesinde Google aramalarından hit kazanabilirsiniz.

Hakkında Kerim ANLI

Reklam Ajansı Sahibiyim, Boş vakitlerimde internet siteleri için popüler içerikler oluşturuyorum.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sosyal Paylaşımlar ve Günlük Yaşamımızdaki Değişimler

Sosyal Paylaşımlar ve Günlük Yaşamımızdaki Değişimler

Sosyal Paylaşımlar ve Günlük Yaşamımızdaki Değişimler gelecek çağlarda torunlarımızın yaşadığımız dönemi isimlendirmeye çalıştıklarında hiç zorlanmayacağını ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir