Ana Sayfa / Ekonomi / Kredi Skoru Nedir Ve Nasıl Yükseltilir?
Kredi Skoru Nedir Ve Nasıl Yükseltilir?

Kredi Skoru Nedir Ve Nasıl Yükseltilir?

Kredi skoru, bireylerin bankalarla olan ilişkileri sonucu meydana gelen bir değerlendirmedir.

Bu değerlendirme arasında bir veya birden çok banka ile yapılan tüm bankacılık faaliyetleri sonrası oluşan alışverişlerde bankaların yapmış olduğu bir değerlendirmedir. Bu değerlendirme Merkez Bankası tarafından yapılmakta olup bankalar ile yapılan bankacılık işlemleri sonrası veriler havuza yani Merkez Bankasına aktarılarak kredi skoru oluşmaktadır. Banka kredi notu veya banka kredi puanı da olarak adlandırılan banka kredi skoru yükseltme veya düşürme gibi riskler ile her an karşı karşıyadır. Her ayın 9. Günü güncellenen banka kredi skoru, banka müşterilerinin bankalar ile yapılacak işlemlerinde pozitif veya negatif ilişkilerin gelişmesine neden olmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu yükseltmek için özellikle borçlarınızın zamanında ödenmesi gereklidir. Bu bankacılık işlemlerinde ki borç ve ödeme düzenini 3 alt başlıkta inceleyelim.

  • Bankalardan çektiğiniz banka kredilerinin taksitlerinizi zamanında ödeyerek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Ayrıca banka kredilerinizin borçlarını tek seferde ödeyip krediyi kapatarak ta kredi notunuzun hızla yükselmesini sağlayabilirsiniz.
  • Banka kredi kartı borçlarınızı ay sonu ödeme tarihleri arasında ödeyerek düzenli ödeme yöntemi ile kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz.
  • Banka kredili mevduat hesabınızdan kullandığınız kredinin ay sonu hesabınıza yansıyan faiz tutarını ödeyerek kredi notunun yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Düzenli kullanma, düzenli ödeme yöntemi ve doğru bankacılık işlemleri kredi notu yükselmesinde son derece önemli kriterlerdir. Bankalardan aldığınız çeklerin boş ve karşılıksız çıkmaması ve zamanında ödenmesi ile banka kredi notunuzu yükselecektir.

Senet, teminat mektubu gibi kritik kurumsal kredilerin kullanımında taahhüt edilen zamanda ödenmesi veya karşılığının verilmesi ile banka kredi notunuz yükselecektir.

Başka bir açıdan kredi puanı nasıl yükseltilir?

Kredi puanı yükseltilmesi için borçlarınıza sadık olmalısınız. Bankaların belirlediği borç ödeme takvimine zamanında ödeme uygulayarak tabi olmalısınız. Bu kredi borçları, mevduat borçları, kredi kartı hesap ekstresi sonucu meydana gelen borçlar ile bankalardan kullandığınız çek senet gibi borç ve ödeme düzeninin sağlanması ile mümkündür.

Hakkında Rıfat SER

Ankara Gazi Üniversitesinde Akademisyenim, Hobi olarak makale yazıyorum.

Bu habere de bakabilirisiniz

Elefsis Tersanelerinin işe yeniden başlamasının önemi

Attika’daki Elefsis Tersanelerinin yeniden faaliyete geçmesi ve üretken çıktısının “çok büyük bir anlamı var, çünkü ...

yorumlayın

  1. Kredi almak çok zor abi ya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir