Ana Sayfa / Sağlık / Kilo Aldırmayan Zararsız Yiyecekler Nelerdir?

Kilo Aldırmayan Zararsız Yiyecekler Nelerdir?

İnsanların kilo almasına neden olan en büyük etkenlerden biri de sürekli olarak öğün aralarından atıştırdıkları sağlıksız abur cuburlardır.

Özellikle televizyon izlerken veya bilgisayar karşısında atıştırılan cips, çekirdek veya çikolata gibi sağlıksız ve zararlı atışmalıklar insanların vücutlarında yağ birikmesine ve sonrasında bu yağların kiloya dönüşmesine neden olur.

Bayanlar kilo vermek için çoğunlukla diyet yöntemine başvururlar. Ancak yapılan diyetler kişileri psikolojik olarak daha fazla yemek yemeye sürükler. Diyet esnasında kan şekerinin düşmemesi adına öğün aralarında sağlıklı atıştırmalara başvurulabilir.

Besinlerin sık sık fakat az az tüketilmesi metabolizmanın daha hızlı çalışmasına ve bu doğrultuda daha hızlı kilo verilmesine yardımcı olur.

Cips, kola, çikolata, bisküvi, çekirdek vb. abur cuburları tüketmek yerine hem kilo vermenize yardımcı olacak hem de sizi tok tutacak olan besinlerden yardım alabilirsiniz.

Cips, çikolata, çekirdek ve kola gibi besinlerin yağ, şeker ve tuz oranları oldukça yüksek olduğundan dolayı sizin hem kilo almanıza hem de birçok sağlık sorunu yaşamanıza neden olur. Atıştırabileceğiniz sağlıklı abur cuburlara örnek olarak;

Kavrulmamış Kuruyemişler

Kavrulmamış olan kuruyemişler, kavrulmuş olanlara oranla daha az yağ ve tuz içerir. İçerisinde vücut için gerekli olan birçok mineral ve vitamini bulunduran fındık, badem ve Antep fıstığı gibi kuruyemişleri gün içerisinde belli miktarlarda tüketebilirsiniz.

Meyve Kuruları

Taze meyvelerin tüketilmesi sağlık açısında her zaman önemlidir. Diyet yaparken diyet listelerinde özellikle yeşil elma gibi meyvelerin tüketilmesi önerilir. Cips gibi sağlıksız ve kilo alımına neden olan yiyeceklerin yerine kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm ve diğer meyve kurularını tüketmeniz sizin hem sağlıklı olmanızı sağlar, hem de kilo almanızın önüne geçer.

Taze Sıkılmış Meyve Suları

Kola gibi doymuş yağ oranı oldukça yüksek olan, fazla miktarda şeker içeren ve içerisinde daha birçok zararlı maddenin yer aldığı asitli içecekleri tüketmek yerine, içerisinde birçok vitaminin yer aldığı meyve sularını tüketebilirsiniz. Ancak paket meyve sularının içerisinde katkı maddesi yer aldığından dolayı taze sıkılmış olan meyve sularını tüketmelisiniz.

Salatalık Ve Havuç

Salatalığın ve havucun içerisinde yer alan vitaminler hem saçların hem de cildin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Televizyon veya bilgisayar karşısında mutlaka bir şeyler atıştırmak veya kan şekerinizin düşmesinin önüne geçmek istiyorsanız tercihinizi kilo aldırmayan sağlıklı atıştırmalıkların başında gelen salata ve havuçtan yana yapabilirsiniz.

Yoğurt ve Süt

Öğün aralarında mutlaka bir kase yoğurt tüketilmesi yağ yakımı hızlandıran en önemli faktördür. Yoğurt hem sizi tok tutacak hem de kilo vermenizi sağlayacaktır. Ayrıca gece acıktığınızda bardak süt içebilir ve tokluk hissi yaratabilirsiniz.

Hakkında Rıfat SER

Ankara Gazi Üniversitesinde Akademisyenim, Hobi olarak makale yazıyorum.

Bu habere de bakabilirisiniz

Denizli’de Elektrik Akımına Kapılan 3 Leylek, Tedaviye Alındı

Hasta, yaralı, kaza geçirmiş ve kötü muameleye maruz kalmış sokak hayvanlarının bakım ve tedavilerini yapan ...

yorumlayın

  1. Süt ürünlerini tek geçerim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir