Ana Sayfa / İnternet / N11 ve Gittigidiyor Üzerinden Satış Yükseltme

N11 ve Gittigidiyor Üzerinden Satış Yükseltme

Başlığın ne olması gerektiğine karar veremesem de sizlere bir çok firma da uygulanan ve büyük başarılar kazanılmasını sağlayan pazarlama ve satış stratejilerinden bahsetmek istiyorum bu gün.

Size önermiş olduğumuz satış ve pazarlama stratejilerini uygulayarak N11.com ve Gittigidiyor.com da ciddi satışlar yapmanız ve %90 başarı elde etmeniz mümkün olacak.

Kategori Belirleme

N11.com ve Gittigidiyor.com da satış yapmanın en önemli kuralı, hangi kategoride ürün satacağınızı iyi planlamak olacaktır. Çünkü, N11.com ve Gittigidiyor.com gibi online satış mağazalarından işler kategori bazında yürütülmektedir. Ve her kategori için de ayrı bir yönetici departmanı bulunmaktadır. Yani her ürün kategorisinde farklı bir yönetici bulunmaktadır. Bu sebeple her ürünün satış ve pazarlama stratejisi de farklıdır.

Öncelik kategorinizi iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Kategorinizdeki rakiplerinizi günlük takip etmeniz, sizin için çok faydalı olacaktır. Örneğin; sizinle aynı kategoride satış yapan A Firmasını ele alalım. A firmasının toplam satış oranı, ürünlerine almış olduğu yorumlar, sizin takip ettiğiniz gün ile ertesi günkü toplam satışı arasındaki fark gibi kriterleri belirleyin. 2 Haftalık bir takip sonunda, kendi hazırladığınız verilerle bir istatistik çıkarın. Bu rakibinizi iyi tanımanızı sağlamak açısından son derece güvenilir bir yöntemdir.

Ürün Tedarik Etme

Mu makalemizi her meslek grubundan insan okuyacağı için, ilk etapta size bir örnek vereceğim. Makalemizin ilerleyen bölümlerinde örnekleri de artıracağım. İlk olarak ayakkabı kategorisini ele alalım. Ayakkabı sektöründe kar marjı düşüktür. Ama sürümden kazanan sektörlerin başında yer alır. İnternet üzerinde ayakkabı satışı yapmak isteyen kişilerin en büyük hatası, plansız ve bilinçsiz fiyat indirimleri ile satış yapmaya çalışmaktır.

Örnek olarak yine A firmasını ele alalım. A firması N11.com ve Gittigidiyor.com da elinde bulunan ürünleri satmak için kayıt olmuştur.  N11.com ve Gittigidiyor.com’a baktığında rakip firmaların pek çoğu, ayakkabı satışını neredeyse maliyetine yaptığını görüyor. (yani A firması öyle sanıyor). Rakipler fiyatı oldukça düşürüyorlar. 50 TL yerine 5 TL kazanayım diye düşünerek satış işlemine devam etmek istiyor. Fakat elinde yeterli stok olmadığı için 1 asortilik ürün sattığında elde ettiği kar ile, kendi ayağına bir çift ayakkabı alamayacak durumda oluyor. Peki rakipler bu kadar ucuza ayakkabı satıp, nasıl para kazanıyorlar ?

Rakip firmaları yapmış olduğu uygulama aynen şu şekilde. Rakip firma ürünü tedarik ettiği firmadan, en çok satışı yapılan ayakkabı modellerinin listesini istiyor. Kendisine lene listenin içinden, tüm ayakkabı modellerini inceliyor ve tek bir çift ayakkabı modeli seçiyor. Stoklarında bulundurmak amacıyla, seçmiş olduğu modelden 2-3 asorti değil, 30-40 asorti sipariş veriyor.

Şimdi ufak bir maliyet hesabı yapalım. ABC modelinin geliş fiyatı 40 TL iken 40 asorti sipariş verildiğinde, 29 TL’ye düşüyor. A firması stoklu çalışmadığı için bir ayakkabıya 40 TL öderken, diğer rakip firmalar tedarikçiden, yüklü miktarda spariş verdiği için çok daha uygun bir fiyat olan 29 TL ödüyor.

N11.com ve Gittigidiyor.com da satış yaparken de 29 TL’ye almış olduğu ayakkabı için, 45 TL etiket yazıyor. Bu fiyatın içine, 5 TL Kargo ücreti ve 5 TL iade edilme ihtimali de dahil elbette.  Ürünün toplam maliyeti 39 TL derseniz, ürün başına 6 TL kar elde ediyor.

Hakkında Rıfat SER

Ankara Gazi Üniversitesinde Akademisyenim, Hobi olarak makale yazıyorum.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sosyal Paylaşımlar ve Günlük Yaşamımızdaki Değişimler

Sosyal Paylaşımlar ve Günlük Yaşamımızdaki Değişimler

Sosyal Paylaşımlar ve Günlük Yaşamımızdaki Değişimler gelecek çağlarda torunlarımızın yaşadığımız dönemi isimlendirmeye çalıştıklarında hiç zorlanmayacağını ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir