Ana Sayfa / Yaşam / Saç Yaşlanması Nasıl Önlenir?

Saç Yaşlanması Nasıl Önlenir?

Saç yaşlanmasını duydunuz mu ?Evet yanlış okumadınız saçlar da tıpkı cildimiz ve tenimiz gibi yaşlanıyor.

Sağlıklık pırıl pırıl bir görüntüye sahip saçlar gençliğin de simgesi olarak görülüyor Ama zamanla saçlar yıpranıyor ve daha da ötesi yaşlanıyor.  Peki saç yaşlanması nasıl önlenir ? Elbette tıpkı cildimizin yaşlanmasını önlemek için aldığımız önlemlere benzer önlemler alarak.

Güneş ve denizin faydaları saymakla bitmiyor. ama burada küçük bir ayrıntıyı da atlamamak gerekiyor. Saç ve cilt için gerekli önlemleri almak.  Ciltte yaşlanmaya sebep olan olumsuz etkiler saçlarda da yaşlanmaya sebep oluyor. Bu sebeple de cildin yaşlanmaması için nasıl önlem alıyorsak, saçların yaşlanmasını önlemek için de önlem almak gerekiyor.

Saç yaşlandığı zaman geri dönüşü çok zor oluyor. Bu sebeple de özellikle yaz aylarında saç yaşlanmasını önlemek için bazı tedbirler almak gerekiyor. Bu günkü makalemizde saç yaşlanmasını önlemek için nasıl tedbirler almalıyız konusunu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Saçın Protein Yapısını Bozan Etkenler

Saçlarınız ortalama yıl içinde 10 cm uzar. 30 cm lik bir saç teliniz olduğunu düşünürseniz bu saç teli 3 yıllık bir saç telidir ve bu süre içerisinde pek çok etkiye maruz kalmıştır. Güneş, deniz,klorlu havuz suyu, saç boyaları, fön,çok sıkı at kuyruğu yapmak, saç şekillendiriciler, saçın  protein yapısını bozar. Saçın protein yapısı bozulduğunda ise, saçlarda incelme, kopma, kırılma ve saç renginde solma meydana gelir. Saçın protein yapısını bozan etkenler bir araya geldiğinde ise saçın yaşlanması kaçınılmaz olur. Bu sebeple de saçın yaşlanmasını önlemek amacı ile saç bakımına ayrı bir özen göstermek gerekir.

Yaz Aylarında Saç Yaşlanması Nasıl Önlenir /Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?

Yaz saç bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabı aynı zamanda saç yaşlanması nasıl önlenir sorusunun da cevabı olacaktır. Makalemizin geri kalan bölümünde yaz aylarında saç bakımı yaparak saç yaşlanmasını önlemenin püf noktalarını sizlerle paylaşacağız.

Yaz Aylarında Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?

  • Havuzdan ya da denizden çıktıktan hemen sonra saçlarınızı yıkayıp, tuzdan ve klordan arındırın. Nemlendirici özellikte olan şampuanları kullanmanızda fayda vardır.
  • Yaz aylarında saç bakımı yaparken, kullandığınız ürünlerin, nemlendiricili ve antioksidan içeren ürünler olmasına dikkat edin. Bu amaçla hindistan cevizi yağı ile saçlara ve saç derisine masaj yapmak gerekir. Hindistan cevizinin antioksidan içeriği yüksektir ve saçı nemlendirme özelliği vardır.
  • Saçınıza güneş koruyucu krem sürmeniz, saçın yaşlanmasını önlemek açısından çok fayda sağlayacaktır. Tıpkı cildinize sürdüğünüz gibi, saçınıza da güneş koruyucu krem sürmeniz gerekir. Bazı saç bakım kremlerinin içinde 8-10 faktör güneş koruyucu bulunmaktadır. Bu kremleri kullanarak saçınızın güneşten zarar görmesini önleyebilirsiniz.
  • Şemsiye kullanmak, şapka veya eşarp takmak da saçınızı güneşten korumak için ideal yöntemlerdir. Bu uygulamalar güneşin direkt olarak saçınıza gelmesini önler.
  • Beslenme listenize, sebze, meyve, protein ve kuruyemişler ekleyin. Beslenme açısından zayıf bir beslenme listeniz var ise, dışarıdan yapacağınız tüm uygulamalar yetersiz kalacaktır. Yetersiz beslenme saçlar için en büyük zarar kaynaklarından bir tanesidir. B ve C vitaminleri, çinko, biyotin, selenyum eksikliği saç dökülmesinden en büyük etkendir. Çinko ve demir açısından zengin olan kuru yemişler abartmadan tüketilmelidir. Kuru incir, kayısı, muz,havuç, soğan,sarımsak, ıspanak, yoğurt, kırmızı biber, böğürtlen, roka, maydanoz, soya fasulyesi gibi besinler sağlıklı saçlar için mutlaka tüketilmelidir.

Hakkında Rıfat SER

Ankara Gazi Üniversitesinde Akademisyenim, Hobi olarak makale yazıyorum.

Bu habere de bakabilirisiniz

Volo Custom Radome

A custom radome is a specialized enclosure designed to protect a radar antenna from external ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir