Ana Sayfa / Ekonomi / Findeks Kredi Limiti Nedir?

Findeks Kredi Limiti Nedir?

Her geçen gün artan ihtiyaçlar doğrultusunda yetersiz kalan gelir karşısında kişiler mali çözümler üretmek zorunda kalmaktadır.

Özellikle büyük çaplı ihtiyaçlar için toplu para veya taksitle ödeme gibi imkanların yaratılması son derece rahatlık sağlamaktadır. Bu imkanları müşterilerine sunan bankalar, müşterilerinin rahat etmesine yardımcı olurken, diğer tarafta kendisini güvence altına almak içinde çeşitli ön araştırmalar yapmaktadır. Bu araştırmaların en önemli maddesi ise müşterinin kredi notudur.

Kredi notu TC kimlik numarası gibi her kişiye özel olan bir nottur. Merkez Bankası tarafından yönetilen kredi notu sistemi otomatik olarak hesaplama yapmakta ve hiçbir müdahaleye izin verilmemektedir. Bu nedenle kişiler arasında herhangi bir ayrım gözetmeksizin kredi notu en sağlıklı sonucu vermektedir. bankalar bu veriye dayanarak, müşterisine güvenir ve kredi, kredi kartı gibi ürünleri sunar. Kişilerin kredi notunun düşük olması ise bankalar nezdinde olumsuz görülür ve ürünler konusunda müşteriye olumlu bir dönüş sağlanmaz.

Findeks günümüzde sadece bankaların değil, aynı zamanda şahıslarında kendi kredi notlarına erişebilmelerini ve öğrenebilmelerini sağlamaktadır. Findeks sadece kredi notu değil, aynı zamanda Findeks kredi limiti sorgulama sistemini de kullanıcılar ile buluşturmaktadır. Daha önce bu sistem üzerinden sorgulama yapmamış kişiler Findeks kredi limiti ne demek diye düşünebilirler.

Findeks kredi limiti kişinin geçmişten günümüze kadar ne kadar toplamda kredi kullandığını ve daha ne kadar kredi kullanabileceğinin saptandığı bir bilgidir. Findeks kullanılabilir limit nedir sorusu genelde bankaların kişiye en fazla ne kadar kredi verebileceklerini saptamaları için sunulmaktadır.

Bu bilgi sayesinde hem müşteri, hem de bankacı olabilecek en yüksek tutardaki kredi miktarını öğrenebilmektedir. Findeks üzerinden TC kimlik numarası ile sorgulama işlemi yapmak mümkündür. Bu limitin artması veya azalması aynı kredi notunda olduğu gibi kişinin ödeme alışkanlıklarındaki durumu ile ilişkilidir.

Eğer kişi ödeme alışkanlıklarında  olumsuz bir yönde ilerliyor ise limitte de düşüş yaşanacaktır. Bu durum ilerleyen zamanlarda ihtiyaç doğrultusunda çekilecek kredi miktarını doğrudan etkileyecektir.

Kredi notu nedir veya neler kredi notunu etkiler diye soruyor iseniz; kredi notu geçmişten şu ana kadar tüm finansal hareketlerinizde olumlu veya olumsuz hareketlerinizin bir not olarak değerlendirilmesidir şeklinde açıklayabiliriz.

Hakkında Rıfat SER

Ankara Gazi Üniversitesinde Akademisyenim, Hobi olarak makale yazıyorum.

Bu habere de bakabilirisiniz

Elefsis Tersanelerinin işe yeniden başlamasının önemi

Attika’daki Elefsis Tersanelerinin yeniden faaliyete geçmesi ve üretken çıktısının “çok büyük bir anlamı var, çünkü ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir