Ana Sayfa / Ekonomi / 2020 Yılında Bankaların EFT Ve Havale Saatleri

2020 Yılında Bankaların EFT Ve Havale Saatleri

Finans sektöründeki gelişmeler iş yapma modellerinde değişikliklere neden olduğu kadar ödeme yöntemlerinde de değişikliklere neden oldu bankacılık sektörünün gelişmediği dönemlerde ödeme işlemleri ciddi zaman kaybına neden oluyordu ve genellikle alıcı ve satıcının aynı ortamda olması gerekiyordu bankacılık hizmetleri elektronik ortamda gelişme gösterdikçe banka aracılığı ile ödeme yapma imkanları da gelişti ve kolaylaştı, havale ve Elektronik fon transferi yöntemleri ile ödeme yapmak artık çok kolay.

EFT Nedir?

Havale işlemi ile karıştırılsa da EFT yani elektronik fon transferi tamamen farklı bir işlemdir. Havale işleminde aynı bankada bulunan hesaplar arasında para transferi söz konusu iken Elektronik Fon Transferi işleminde farklı iki bankada bulunan hesaplar arasında para transferi söz konusudur ve genel olarak ticari hesaplar için yapılan büyük miktarlı fon transferleridir.

EFT Nasıl Yapılır?

Elektronik Fon Transferi işlemi için; İşlem yapmak istediğiniz kişinin hesap numarasını ve ya IBAN numarasını bilmeniz gerekir ödemeler bu iki numaraya göre alıcı hesabına yapılır. Hesap numarası ile yapılan ödemeler daha yavaş olduğu için genellikle IBAN numarası ile işlem yapmak tercih edilmektedir. Bu şekilde yapılan işlemler bankalara tanımlanmış özel kodlarla gerçekleştiğinden işlemler daha hızlı yapılır.

Bankaların EFT Saatleri

Elektronik Fon Transferi İşlemleri genel olarak ticari hesaplar arasında yapılan yüksek tutarlı işlemlerdir bu nedenle her banka bu işlemi belirli saatler arasında yapmayı tercih etmektedir. Bankaların EFT saatleri 09,00 ile 17,00 arasında yapılmaktadır. Bazı bankalarda bu saat 17.30’a kadar çıkabilmektedir. Fakat 17.00’dan sonra yapılan işlem ücreti daha fazla çıkabilmektedir. Bu saatlerin dışında yapılan işlemlerde bakiye bir sonraki gün alıcı hesabına geçer.

İşlem Ücreti

Elektronik Fon Transferi işlemi ücrete tabi bir hizmettir, örneğin Albaraka Türk Katılım bankasında hesaptan, hesaba yapılan Elektronik Fon Transferi işleminde minimum 20 TL maksimum 350 TL işlem ücreti talep edilmektedir. İnternet aracılığı ile yapılan işlemler ise Ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir. Bazı bankalar internet bankacılığı kanalıyla yapılan işlemlerde ücret almazken bazı bankalar ücrete tabi olarak bu işlemleri yapmaktadırlar.

Bankaların Havale Saatleri

Aynı bankanın hesapları arasında yapılan işlemlerde işlem saati aranmaksızın 7 gün 24 saat işleminizi anlık olarak yapabilirsiniz. Hafta sonu da olsa resmi tatilde olsa havale işlemleriniz aynı gün içerisinde gerçekleşmektedir.

Hakkında Oğuz Çadar

Kayseri Erciyes Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisiyim. Profesyonel haberler yazmaktayım.

Bu habere de bakabilirisiniz

Elefsis Tersanelerinin işe yeniden başlamasının önemi

Attika’daki Elefsis Tersanelerinin yeniden faaliyete geçmesi ve üretken çıktısının “çok büyük bir anlamı var, çünkü ...

yorumlayın

  1. garanti bankasında saat 16.00 ya kadar efe düresi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir