Ana Sayfa / Medya / Türkiye, ABD’nin Ukrayna’ya S-400 gönderme teklifini reddetti, F-35 programı tazminatı istedi

Türkiye, ABD’nin Ukrayna’ya S-400 gönderme teklifini reddetti, F-35 programı tazminatı istedi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin Türkiye’ye Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemini Ukrayna’ya göndermesini teklif ettiğini ancak Ankara’nın bu talebi reddettiğini söyledi.

Çavuşolgu, “ABD bizden S-400’leri Ukrayna’ya göndermemizi istedi, biz de hayır dedik” dedi. Bu tür önerilerin Türk egemenliğini ihlal ettiği için kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin S-400 füze sistemlerini tedarik etme kararı, beşinci nesil F-35 hayalet savaş uçağının geliştirilmesine yönelik çok uluslu programdan çıkarılmasıyla sonuçlandı.

Çavuşoğlu, F-35 programına geri dönme olasılığına ilişkin olarak, “Ankara programa geri dönmek istemiyor, bunun yerine programdan çıkmadan önce savaş uçakları için ödediği parayı Washington’dan geri istiyor. teslim edilmiş.”

Türkiye’nin şu anda “kendi milli savaş uçaklarımızı ürettiğine” değinen Başkan, ülkenin F-16 jetleri ve modernizasyon kitleri satın alma niyeti de dahil olmak üzere ABD ile bağlarını geliştirmeye ilgi duyduğunu ifade etti.

Hakkında kaynuka

Bu habere de bakabilirisiniz

Atina’ya Fransız bakışı

Birkaç haftadır Amazon Prime’da bulunan Fransız komedi dizisi “Yunan Salatası” (“Salade grecque”), Atina’nın daha az ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir