Ana Sayfa / Medya / Yeni anket ND’ye 6,5 puanlık liderlik sağlıyor

Yeni anket ND’ye 6,5 puanlık liderlik sağlıyor

Pulse tarafından Skai adına yürütülen ve Salı akşamı sunulan beklenen geçerli oylara dayalı seçmen niyetleri anketine göre, seçim günü yaklaşırken, iktidardaki Yeni Demokrasi ana muhalefetteki SYRIZA’ya karşı %6,5 önde. 

Seçimlerin başlamasına sadece 10 gün kala, muhafazakarlar %6’nın üzerinde bir oranla liderliğini pekiştiriyor ve Şubat ayı sonlarında Yunanistan’ın merkezindeki Tempe’de meydana gelen demiryolu trajedisinden sonraki kayıplarının önemli bir bölümünü karşılıyor gibi görünüyor.

Daha spesifik olarak, ND %32,5 oy alırken, %26 ile solcu SYRIZA, %9 ile merkez sol PASOK, %6 ile komünist KKE, %4 ile radikal solcu MeRA25 ve %3 ile milliyetçi Yunan Çözümü’nün önünde yer aldı.

Hem Yeni Demokrasi hem de SYRIZA yüzdelerinde yarım puan alarak küçük partilerin yüzdeleri üzerinde artan bir baskı oluşturdu. Anket 4-7 Mayıs tarihleri ​​arasında gerçekleştirildi ve Çarşamba günü saat 21.00’de yapılacak çok önemli liderler münazarasından hemen önceki ruh halini yansıtıyor.

Yüksek düzeyde kalan kararsız seçmenlerin dağılımı, seçmenlerin yüzde 12’sini temsil ediyor.

Başbakan Kyriakos Miçotakis en uygun başbakan adayı tercihlerinde %38, SYRIZA lideri Alexis Tsipras %27 ve PASOK lideri Nikos Androulakis %8 ile başı çekiyor. “Hiçbiri” yanıtı da %20 ile önemli bir yüzdeyi işgal etmektedir.

Seçmenlerin %12’si tercihine henüz karar vermediği için kararsız oy, mutlak sayılarda bile nihai sonucu belirleme yeteneğine sahiptir.

İlk senaryo, Yeni Demokrasi’ye Parlamento’da 120, PASOK’a ise 34 sandalye veriyor, bu da aralarında olası bir işbirliğinin 154 milletvekili ile bir hükümet kurulmasıyla sonuçlanacağı anlamına geliyor.

Kararsız oyların olası dağılımı ve sandalye dağılımı ile ilgili bir başka senaryo, ND’nin 118 sandalye ve PASOK’un 35 sandalye almasıdır. Bu durumda, toplam 153 sandalyeli bir hükümet kurmanın matematiksel bir olasılığı vardır. 

Hakkında kaynuka

Bu habere de bakabilirisiniz

Alpha, faiz alımlarında üç ayda bir daha yüksek kar açıkladı

Piyasa değerine göre Yunanistan’ın üçüncü en büyük borç vereni olan Alpha Bank, Pazartesi günü yüksek ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir