Ana Sayfa / Sağlık / Bahar Nezlesi Nedir. Nasıl Atlatılır?

Bahar Nezlesi Nedir. Nasıl Atlatılır?

Bahar aylarında birçok insan nezle belirtileri yaşar.

Burun akıntısı, gözlerde damak, geniz ve burunda kaşıntı, burun tıkanıklığı, hapşırma, gözlerde kızarma, sulanma bahar nezlesi belirtilerinden bazılarıdır.

Ayrıca yüz bölgesinde doluluk hissi, sinüs ağrısı, gözaltlarında şişme, morluk ve koku ile tat duyularında azalma gibi belirtiler de sıklıkla görülür. Bu belirtiler halk arasında “saman nezlesi”, tıpta da “alerjik nezle” olarak bilinen hastalığa işaret ediyor olabilir.

Bu hastalığın nezleden farkı ateş şikâyetinin olmamasıdır. Ayrıca bahar nezlesi genelde 7-10 günde iyileşir ancak alerjik nezle alerjenle temas edildiği sürece devam eder. Alerjen denilen çiçek tozları (polen), akar böcekleri, küf mantarları ve hayvan tüylerine karşı vücudumuz tepki vermektedir.

Ev ortamında bulunan alerjenler bütün bir yıl boyunca belirtilere yol açarken, dış ortamda dönemsel olarak yaygınlaşan ağaç, çimen ve çeşitli otların polenlerine bağlı gelişen alerjiler ise genelde bahar aylarında ortaya çıkarak kişiye oldukça rahatsızlık verirler.

Alerjik nezleyi çocukluk ve genç erişkin yaşlarında daha sık rastlanır, ancak yine de her yaşta başlayabilir. Astım veya herhangi bir alerjik hastalığı olanlar, ailesinde alerji hastası olanlar ve sürekli alerjene maruz kalanlar, bu hastalığa daha yatkındırlar.

Örneğin tozlu ortamlarda çalışanlar ile evinde hayvan besleyenler risk altındadır.

  • Alerjik nezlenin şiddetini belirleyen etmenler
  • Alerjiyi verilen yanıt
  • Alerjen miktarı
  • Temas süresi
  • Çalışma ve yaşama ortamı

Günlük yaşantı olumsuz yönde etkilenir, iş veya okulda sıkıntı yaratan durumlar verimliliğin azalmasına yol açar. Burun tıkanıklığı nedeniyle uyku bozuklukları görülebilir. Burun tıkanıklığı süresi uzadıkça sinüzit hastalığı, orta kulak iltihaplanması ve kulakta sıvı toplanması gibi hastalıklar gelişebilir. Alerjik nezle, burunda yol açtığı belirtilerle beraber, astım ve benzeri solunum yolu hastalıklarını da tetikleyebilir ve bunları şiddetlendirebilir.

Bahar Nezlesi Nasıl Atlatılır?

Bahar alerjiniz varsa alerjenlerin olduğu ortamlardan kaçınmalısınız. Eğer bu mümkün değilse maske kullanabilirsiniz. Kapı ve pencereleriniz kapalı tutmaya özellikle polen uçuşmaları sırasında özen gösterin. Alerjenlerin en çok sabah erken saatlerde ve akşam saatlerinde etkili olduğunu unutmayın. Bu saatlerde mümkünse dışarı çıkmamaya çalışmalısınız.

Ev içerisinde ve arabada klima kullanılabilir, bunların filtrelerinin bakımları düzenli yapılıyor olmalıdır. Evinizde hayvan beslemeyin ve bitki bulundurmayın. Eve gelindiğinde, giysiler değiştirilerek ve duş alınarak saç ve ciltte kalan polenler uzaklaştırılabilir.

Çamaşır ve havlular açık havada kurutulmamalıdır. Çünkü polenler bunlara yapışırlar. Beden temizliğinize dikkat etmek gerekir. Bunun yanında ilaç tedavisiyle de belirtilerin hafiflemesi mümkündür. Bahar nezlesi için ayrıca KBB uzmanına muayene olmayı ihmal etmeyin.

Hakkında Rıfat SER

Ankara Gazi Üniversitesinde Akademisyenim, Hobi olarak makale yazıyorum.

Bu habere de bakabilirisiniz

Denizli’de Elektrik Akımına Kapılan 3 Leylek, Tedaviye Alındı

Hasta, yaralı, kaza geçirmiş ve kötü muameleye maruz kalmış sokak hayvanlarının bakım ve tedavilerini yapan ...

yorumlayın

  1. şuan nezleden çok korona virüsü tehlikesi var ne yapmak gerek bilen var mı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir