Ekonomi

Maaşın Kaç Katı Kadar Kredi Alınabilir?

Maaşın kaç katı kadar kredi alınabildiği kredi almak isteyenler tarafından merak edilmektedir.

Maaşınızın kaç katı kadar kredi alabileceğinizi öğrenmek için yazımıza göz atın. Günümüzde hemen herkes bazı dönemlerde kredi kullanma ya da bir başka söyleyişle borç para alma ihtiyacı duyabilmektedir. Geçtiğimiz zamanlarda bu iş genel olarak arkadaşlardan ve akrabalardan borç para alma şeklindeydi.

Paranın güncel değerini koruması için de borç verecek kişi nakit Türk lirası vermek yerine Amerikan doları, Alman markı şeklinde yabancı para birimlerinde borç verirdi. Diğer bir usül de kişiye altın şeklinde borç vermek idi. Tabii ki borcun verilme şekli nasılsa alış şekli de öyle olurdu.

Dolayısıyla genel olarak değer kazanan bu yabancı para birimleri ve altın üzerindeki artış ile birlikte borçlu kişinin geri ödeyeceği miktar da Türk lirası bazında artabilirdi.

İlginizi Çekebilir  Akbank İşe Alım Süreci 2020

Ancak günümüzde daha çok bankalar üzerinden borç para alınmakta ve bu da kredi kullanma şeklinde ifade edilmektedir.

Kişilerin arkadaşlarından ya da akrabalarından alabilecekleri borç para miktarının belli bir üst limit olmasa da bankalar üzerinden alabilecekleri kredi tutarının belli bir üst limiti bulunmaktadır. Yani kişi bankadan ne kadar isterse o kadar para çekebileceği gibi bu isteği maaşının belli katına kadar geçerli olabilmektedir.

Bu doğrultuda güncel seviyelere bakmamız gerekirse kişi ancak maaşının yirmi katına kadar kredi kullanabilmektedir. Yani bir kişinin maaşı 2000 Türk lirası ile banka tarafından kendisine sunulabilecek kredi en fazla 40000 Türk lirasıdır.

Kredi Puanı Önemli

Tabii ki burada kişinin kredi puanı, mevcut işindeki çalışma süresi ve banka tarafından istenebilecek daha birçok başka unsur değerlendirmeyi ve dolayısıyla da sonucu etkilemektedir. Yani kişi 2000 Türk lirası maaş alıyorsa ve 40000 Türk lirası kredi kullanmak istiyorsa bu yasal sınırı aşmadığı için kesinlikle kişiye kredi verilmelidir anlamına gelmektedir.

İlginizi Çekebilir  Findeks Kredi Limiti Nedir?

Kişilerin çektikleri krediyi geri ödemelerindeki aylık tutarlar da kredi kullanım miktarını etkilemektedir. Buna göre kredi geri ödeme tutarları aylık olarak kişinin bir aylık maaşının yarısından fazla olamamaktadır.

Eğer kişi evli ise bu durumda eşi çalışıyorsa her ikisinin maaşının yarısından fazla olamamaktadır. Bu gibi hesaplamalar için kişinin kredi puanı ve banka ile yapacağı görüşmeler nihai düzenlemeyi ortaya koyacaktır.

Etiketler

Rıfat SER

Ankara Gazi Üniversitesinde Akademisyenim, Hobi olarak makale yazıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı