Ana Sayfa / Genel Kültür / Bob Dylan ilk on yıl içinde ilk orijinal albümü çıkardı

Bob Dylan ilk on yıl içinde ilk orijinal albümü çıkardı

Efsanevi ABD halk şarkıcısı Bob Dylan, ilk şarkılar albümünü 19 Haziran’da on parça “Rough and Rowdy Ways” ile sekiz yıl içinde yayınladı.

Dylan’ın 39. stüdyo albümü, John F Kennedy’nin suikastı hakkında 17 dakikalık bir şarkının yanı sıra Amerikalı elektrikli bluesman Jimmy Reed’e bir övgü sunuyor.

“Rough and Rowdy Ways”, Nobel kazananının 2012 yılında “Tempest” den bu yana ilk yeni malzeme koleksiyonudur, ancak aralarında bir dizi kapak albümü yayınlamıştır.

Dylan’ın hüzünlü riff’leri folksy hikaye anlatımı ile karıştırıyor, imza saçma sesi, göz kamaştırıcı perili ve karanlık mizahi arasında değişen şarkı sözleri sunuyor.

Bazen sıcak, bazen de kıpır kulağa geliyor.

Albümün açılış şarkısı “I Within Multitudes”, 79 yaşındaki ölümle boğuşuyor.

Şefkatle şarkı söyleyerek başlar, “Bugün ve yarın ve dün de / Çiçekler her şeyde olduğu gibi ölüyor.” Daha sonra şöyle diyor: “Aynı yatakta ölüm kalımla uyuyorum.”

Dylan, 2016’da Nobel Edebiyat Ödülünü kazanmasından bu yana ilk kez The New York Times ile yaptığı röportajda sözleri sordu.

“İnsan ırkının ölümünü düşünüyorum. Çıplak maymunun uzun garip yolculuğu,” diye yanıtladı.

“Hafif olmamak, ama herkesin hayatı çok geçici. Her insan, ne kadar güçlü veya kudretli olursa olsun, ölüm söz konusu olduğunda zayıftır. Genel anlamda, kişisel bir şekilde düşünmüyorum.”

Şarkılar 20. yüzyıl pop kültüründen geçiyor, efsanelere dokunuyor ve tarihsel ve kurgusal figürlere atıfta bulunuyor – bazıları hafif, diğerleri trajik.

“Ben Çokluk İçerim” de Dylan Indiana Jones, Anne Frank ve Rolling Stones’u aynı ayette aktarıyor.

İlk kez Mart ayında açıklanan “Cinayet En Faul”, 1960’ların karşı kültürünün evrimini anlatırken, Başkan Kennedy’nin Dallas, Teksas’taki çekimlerini yeniden anlatıyor.

Billboard tablosunun en üstüne yükselen şarkı, Eagles, Charlie Parker, Stevie Nicks, Woodstock ve The Beatles gibi sanatçıların isim damlalarıyla doludur.

1960’lı ve 70’li yılların en çok sevilen şarkıları “Kasırga” gibi polis vahşeti ve ırkçılığa seslenen Dylan, 1921’deki Tulsa ırk katliamından da bahsediyor.

Amerika’nın en kötü şöhretli seri katillerinden biri olan “Alcatraz Birdman” da söz alıyor.

Kennedy’nin katilini anlatırken Dylan şöyle diyor: “Seni nefretle, herhangi bir saygı göstermeden öldüreceğiz / Seni alay edeceğiz ve seni şok edeceğiz ve yüzüne koyacağız / Burada senin yerini alacak birini bulduk .”

Albümün altı dakikalık ikinci şarkısı olan “False Prophet” de Dylan kendi mitolojisine hitap ederken kendini beğenmiş ve unapologetic gibi duyuyor.

“Ben sahte bir peygamber değilim / sadece söylediklerimi söyledim / sadece birinin kafasına intikam getirmek için buradayım,” diye yavaşça mavilerle rüzgârla şarkı söylüyor.

Yaşlanan yıllarına rağmen, 2012’de Barack Obama’dan Cumhurbaşkanlığı Özgürlük Madalyası’nı alan Dylan, son otuz yıldır neredeyse hiç durmadan gezdi.

Koronavirüs krizi onu bu bahar ve yaz aylarında Japonya ve Kuzey Amerika’da bir dizi tarihi iptal etmeye zorladı, ancak güvenli hale gelir gelmez yola devam edeceğine söz verdi.

Hakkında Oğuz Çadar

Kayseri Erciyes Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisiyim. Profesyonel haberler yazmaktayım.

Bu habere de bakabilirisiniz

MSC Musica bu yaz ana limanı Pire’de olacak

MSC Cruises Pazar günü Pire’de bu yaz sezonu için Yunanistan’ın ana limanında yeni bir gemi ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir