Ana Sayfa / Sağlık / En Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır?

En Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır?

İster kilo almak için olsun ister kilo vermek için, her zaman sağlıklı diyet programları ile bu mümkündür.

Dikkat edilmesi gereken noktalar ve kaçınılması gereken davranışlar bilindiği takdirde herkes diyet yaparak istediği forma ulaşabilir. En sağlıklı diyet listesi dendiğinde bu listede yer alan ve yer almayan besinlerin de çok iyi araştırılması şarttır. Ancak ilk olarak yerine getirilmesi gereken çok önemli bir nokta vardır. O da her zaman bir diyetisyen kontrolünde olmak ve doktor desteği ile sağlıklı bir form için çaba göstermektir.

Diyet yaparken neler yenmeli sorusunun cevabında her zaman protein ağırlıklı ve kaliteli besin grupları sayılır. Yağ ve şeker oranı en az seviyede tutulan ve her zaman et ile sebze tüketimini birlikte sağlayan bir beslenme anlayışı gerçekleştirilmelidir. Ara öğünlerde, atıştırmalıklarda abur cubur gibi zararlı gıdalar yerine meyve ve sağlıklı atıştırmalıklar tercih edilmelidir. Su içimine önem verilerek metabolizmanın güçlü tutulması hedeflenmelidir. Dışarıdaki hazır olarak satılan hiçbir yiyeceğin tercih edilmemesi ve alkol ile sigara alımından da kaçınılması gerektiği bilinir.

Doğal ve organik ürünler ile yaşanmalıdır. Lif ve posa yönünden zengin besinler ile mide ve bağırsak sağlığı da güvence altına alınmalıdır. Bu tür kriterlere uymayanlar ve gün boyu aç kalarak zayıflamaya çalışanlar diyet yaparken kilo almak problemini çok sık yaşarlar. Bu nedenle diyetle birlikte götürülmesi gereken diğer bir kriter, çok düzenli bir şekilde spor yapmaktır. Düzenli egzersiz ile sağlıklı beslenme, vücut gelişimini ve sağlıklı bir formu sağlayacak en önemli etkenlerdir. Diyetisyenlerin insanların fiziksel durumuna özel olarak hazırladığı programlar en doğrusudur. Kilo verirken ya da alırken vücut direncinin korunması ve güçlü kalınması çok önemlidir.

Diyette ara ara kaçamaklar elbette olacaktır. Bunu ertesi gün daha dikkat ederek dengelemek ve bu kaçamakları çok az yapmak gereklidir. Hem kişi kendisini bıktırmadan diyet uygulamalı, hem de zararlı yiyeceklerden uzak durmalıdır. Farklı diyet yemekleri denenmeli ve tatlı ihtiyacı daha doğal besinlerden sağlanmalıdır. İnsanlar en çok tatlı ihtiyacında zorlanırlar ancak bu geçici bir durumdur. Meyve de vücudun tatlı ihtiyacını karşılayabilir.

Diyet uygulamaları biraz da psikolojiktir. İnsan zorlanacağını kendisine şartlar ve sonucunda da zorlanır. Oysa, buna da alışabileceğini ve daha sağlıklı bir yol olacağını kendisine anlatmalı ve bu etkiden kurtulmalıdır. Sağlıklı beslenme programları ve düzenli spor yapılması birlikte devam ettirildiği sürece, herkes istediği forma ulaşacaktır.

Hakkında Rıfat SER

Ankara Gazi Üniversitesinde Akademisyenim, Hobi olarak makale yazıyorum.

Bu habere de bakabilirisiniz

Denizli’de Elektrik Akımına Kapılan 3 Leylek, Tedaviye Alındı

Hasta, yaralı, kaza geçirmiş ve kötü muameleye maruz kalmış sokak hayvanlarının bakım ve tedavilerini yapan ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir