Ana Sayfa / İnternet / WordPress Nedir. Nasıl Kullanılır?

WordPress Nedir. Nasıl Kullanılır?

WordPress Nedir ?

Blog yazmak için yola çıkan ve içerik yönetim sistemleri ile çalışmış birçok insan için WordPress nedir ? sorusu cevaplaması çok kolay bir sorudur. Ancak daha önce bu sistemlere aşina olmayan ve sadece bir blog oluşturmak ve yayınlamak istiyorum diyen insanlar için detaylı ama sade bir açıklama yapmaya gerek olduğunu düşünüyorum.

WordPress, bir web günlüğü (blog) oluşturmak isteyen yada bir web sitesi oluşturarak firma yada kurum tanıtımı yapmak isteyenler için biçilmiş kaftandır. Çünkü bu saydığımız ihtiyaçlarda temelde bir içerik yönetim sistemini (CMS) işaret etmektedir. Eğer bir yazılım uzmanı değilseniz yada kurmak istediğiniz web sitesinde sıra dışı özel sayfalar olmayacaksa, gereksiz yere para ödeyerek bir tasarım yaptırmanıza hiç gerek yoktur.

WordPress açık kaynak kodlu ve hakkında birçok dökümana ulaşabileceğiniz dünyada en çok kullanılmakta olan blog sistemlerinden biri olarak ön plana çıkmaktadır. WordPress indir mek ve WordPress kurulum yapmak oldukça basittir ve herhangi bir konuda takılmanız durumunda forum sitelerinden her sorununuza karşılık mutlaka bir cevap bulabilirsiniz. WordPress kurulumu yapıldıktan sonra güncelleme yapmak oldukça basittir. Yönetim panelinde bulunan menüler ve uyarılar yardımıyla kolaylıkla sisteminizi güncel tutabilirsiniz.

WordPress tema konusunda zengin bir içeriğe sahiptir. Kurulumu gerçekleştirdikten sonra sitenizin arayüzü ile ilgili tema seçeneklerini inceleyebilir ve ücretli ve ücretsiz tema seçeneklerinden istediğiniz indirerek kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik her tema için zengin özelleştime seçeneklerini kullanarak web sitenizi kendi isteklerinize uygun olarak şekillendirebilirsiniz.

WordPress indir

WordPress nedir sorusu cevap bulduktan sonra aklınıza ilk gelecek şey “WordPress indirmek için ne yapmalıyım?” olacaktır. WordPress, internet ortamında sahibi olduğunuz bir web hosting altında kullanabileceğiniz gibi isterseniz kendi bilgisayarınıza kuracağınız bir PHP web server üzerinde çalıştırabileceğiniz bir içerik yönetim sistemidir. Eğer kapalı bir network içerisinde çalışıyor ve dış dünyaya kapalı bir yapı için içerik yönetim sistemi kullanmak istiyorsanız bu amaçla da kullanılabilir.

WordPress güncel Türkçe sürümünü indirmek istediğiniz zaman WordPress Türkiye sayfasından indirebilirsiniz.

WordPress güncel İngilizce sürümünü indirmek isterseniz WordPress.org sitesini kullanabilirsiniz.

WordPress Tema Seçenekleri

Kurulumu yaptınız ve sıra geldi sizin yapınıza uygun bir WordPress tema yüklemeye. Bu konuda iki yöntem izleyebilirsiniz. Birincisi yönetim panelinde bulunan “Görünüm” menüsü altındaki “Temalar” linkini kullanarak yeni bir tema ekleyebileceğiniz gibi ikinci olarak da WordPress.org sitesindeki “Themes” (Temalar) linkini tıklayarak ulaşacağınız sayfadan seçeceğiniz temanın zip dosyasını indirerek kendi sitenize ekleyebilirsiniz.

WordPress Kurulum Türkçe

1- Öncelikle WordPress’in en güncel versiyonunu sitesinden indiriyorsunuz. Yukarıda Türkçe WordPress için indirme linkini bulabilirsiniz.

1- WordPress Türkiye’den dosyayı indiriyorsunuz

2- İndirmiş olduğumuz zip dosyasını bilgisayarımızda yada serverda web dizinine açılmış şekilde kopyalayınız. Daha sonra bilgisayarınızdaki web browsera WordPress’i yüklemiş olduğunuz adresi yazarak açınız. Eğer doğru bir şekilde zip dosyasından web server üzerindeki klasöre yükleme yapmayı başardıysanız, browser’da aşağıdaki ekranı görmüş olmanız gerekmektedir.

2- WordPress Kurulum Başlangıç Ekranı

3- WordPress veri tabanı ayarlarını yapmak için aşağıdaki ekranı kullanılıyorsunuz. Bu örneği anlatırken bilgisayarınızda yada hosting hizmeti aldığımız web server da bir MySQL kurulu olduğunu varsayıyoruz. Eğer local makinada kurulum yapıyorsanız MySQL veri tabanınızda aşağıda belirlediğiniz veri tabanı ismi ile bir veritabanı yaratmanız gerekmektedir.

3- WordPress Veri Tabanı Kurulumu

4- Başarılı bir veritabanı kurulumundan sonra görmeniz gereken ekran aşağıda olduğu gibidir.

4- Başarılı WordPress Kurulumu Sonrası Ekran Görüntüsü

5- WordPress ilk kurulum işlemi ve veritabanı kurulumu sonrasında sıra web sitemiz için belirleyeceğimiz temel ayarlara sıra geldi. Bu ekranı kullanarak Site Başlığı, Kullanıcı Adı, Parola ve e-posta adresinizi girmeniz gerekmektedir. Burada belirleyeceğiniz bilgileri daha sonra yönetim panelini kullanarak değiştirebilirsiniz.

5- WordPress Temel Bilgiler

6- Başarılı Kurulum Ekranı

7- Sisteme Giriş yapmak için karşınıza gelen bu formda yukarıda belirlemiş olduğunuz kullanıcı adı ve parolayı girmeniz gerekmektedir.

7- WordPress Giriş Ekranı

8- Başarılı bir login işlemi sonrasında WordPress Yönetim Paneli‘ne ulaşabilirsiniz.

8- WordPress Yönetim Paneli

Hakkında Rıfat SER

Ankara Gazi Üniversitesinde Akademisyenim, Hobi olarak makale yazıyorum.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sosyal Paylaşımlar ve Günlük Yaşamımızdaki Değişimler

Sosyal Paylaşımlar ve Günlük Yaşamımızdaki Değişimler

Sosyal Paylaşımlar ve Günlük Yaşamımızdaki Değişimler gelecek çağlarda torunlarımızın yaşadığımız dönemi isimlendirmeye çalıştıklarında hiç zorlanmayacağını ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir