Ana Sayfa / İnternet / Facebook’ta Sayfa ve Grup Nasıl Açılır?

Facebook’ta Sayfa ve Grup Nasıl Açılır?

Facebookta sayfa ve grup açmak çok basit ve ücretsizdir. Facebook’ta sayfa açmanız için gerekli olan sadece; kendinize ait bir facebook hesabınızın olmasıdır.

Başka hiçbir şeye ihtiyacınız yoktur. Facebookta açmak istediğiniz sayfa ve grubun adını ve özelliklerini sizler belirleyerek ister kendinize ait isterseniz de şirketinize, işletmenizi, projenize ait bir sayfa yapabilirsiniz. Eğer sayfa değilde grup açmak isterseniz de yine aynı şekilde kendinize göre grubunuzu şekillendirebilir ve özelleştirebilirsiniz.

Facebook sayfasının ne gibi faydaları vardır?

Facebookta oluşturduğunuz sayfanız sayesinde eğer bir ürün satıcısı iseniz yada bir işletme sahibi iseniz ve satışa sunduğunuz ürünleriniz varsa bu ürünlerinizi facebook sayfanızda paylaşabilir.

Ürünler hakkında bilgi verebilir, müşterileriniz ile iletişim halinde olabilir hatta ürünlerinizin fiyatlarını da belirterek işletmenizin kazancını bir nebze arttırabilirsiniz. (Ne gibi bir kazanç artışı diyorsanız; her insan bir ürünü almadan önce fiyat araştırması yapar ve tüm ürünleri analiz ederek fiyat analizi çıkarttıktan sonra bir ürünü satın alır ve tercih eder.

O yüzden her ne işi yapıyorsanız mutlaka ama mutlaka sosyal medyayı kullanın. Sosyal medya kullanarak, kullanıyorum demekle yetinmeyin, sosyal medyayı doğru ve bilinçli kullanın.)

Facebookta grup açmak ile sayfa açmanın farkları neler?

Eğer bir sayfa oluşturursanız daha geniş bir kitleye ve geniş bir çevreye hitap edebilirsiniz. Ve özelleştirebileceğiniz bir çok alan olur ve bu sayede o özel alanları doğru bir şekilde düzenleyerek ufak ama çok işe yarar bir hâle getirebilirsiniz. Fakat bir grup açmayı düşünüyorsanız, facebook grupları kısıtlı bir görünümü vardır.

Ve özelleştirebileceğiniz çok alanı yoktur. Facebook Grup açmak; Tüm üyelere ve tüm paylaşımlara izin verilmiş bir alan gibi düşünebilirsiniz. Çok başarılı facebook grupları mevcut. Bunlar; Bilgi grupları, ödev grupları, okul grupları yada 2.el alım-satım grupları gibi.. Tabi önemli olan bu isimlerde bir gruba sahip olmak değil, önemli olan o gruba nasıl baktığınız, neler yaptığınız, ne gibi hizmetler verdiğiniz önemlidir.

Facebook Sayfası Nasıl Açılır?

Eğer aşağıda ki adımları doğru bir şekilde uygularsanız birkaç dakika içerisinde sizde bir Facebook Grup sahibi olabileceksiniz.

 1. İlk olarak facebook hesabımıza giriş yapıyoruz ve bizleri facebook ana sayfası karşılayacaktır.
 2. Anasayfa da sol alt kısımda “ Sayfa“ ve “ Grup “ yazılarını görüyoruz. Biz ilk olarak Sayfa açacağımız için Sayfa yazısının üzerine tıklıyoruz.
 3. Sayfa yazısına tıkladıktan sonra bizi “ Sayfa Oluştur“ kısmına yönlendirecektir. Bu pencerede ise açacağımız sayfanın kategorisini seçeceğiz. İşletmenize, projenize, sitenize, işinize en uygun kategori hangisi ise onu seçmenizde fayda var. Fotoğrafları görüntülemek için ortada ki çubuğu kaydırınız.
 4. Biz örnek olarak “ Şirket, Kuruluş veya Enstitü“i seçiyoruz.
 5. Daha sonra karşımıza bir “ Kategori“ seçme kısmı gelecektir. Buradan kendinize uygun kategoriyi seçiniz. Biz örnek olarak “ Medya/Haber Şirketi “ni seçiyoruz.
 6. Kategorimize seçtikten sonra “ Sayfamızın Adını“ belirliyoruz. Ve daha sonra “ Kullanmaya Başla “ butonuna tıklıyoruz. Fotoğrafları görüntülemek için ortada ki çubuğu kaydırınız.
 7. Ve karşınızda o sayfamız. Birkaç dakika içerisinde kendimize ait bir facebook sayfası oluşturduk. 🙂 Sayfanızı dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Profil fotoğrafı, kapak fotoğrafı, sayfa açıklaması, telefon numarası, adres, bilgi, konum gibi özel bilgilerinizi girebilirsiniz. Sayfayı arkadaşlarınıza önerebilir, onların beğenebilmesi için “ Sayfa Daveti“ gönderebilirsiniz.

Facebook Grubu Nasıl Açılır?

Facebook grubu, sayfa açmaktan daha kolaydır. Ve saniyeler içerisinde facebook grubu sahibi olabilirsiniz. Tek bir adım ile grup açabileceksiniz.

Facebook Grubu açma adımları;
 1. Facebook Ana sayfasının sol en altında ki “ Grup“ yazısına tıklıyoruz.
 2. Ekrana gelen pencereden ise Grubumuza bir isim veriyoruz ve davet etmek istediğimiz kişileri “ Bazı kişiler ekle“ kutucuğuna isimlerini yazıyoruz.
 3. En son olarak Grubumuzun Gizliliğini ayarlıyoruz. “ Herkese Açık Grup“,” Gizli Grup “,” Onay Zorunluluğu Olan Grup “ gibi seçenekler ile grup gizliliğinizi belirliyorsunuz.
 4. Ve tüm bilgileri girdikten sonra “ Oluştur“ butonuna tıklayarak Facebook grubumuzu oluşturuyoruz.

Hakkında Oğuz Çadar

Kayseri Erciyes Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisiyim. Profesyonel haberler yazmaktayım.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sosyal Paylaşımlar ve Günlük Yaşamımızdaki Değişimler

Sosyal Paylaşımlar ve Günlük Yaşamımızdaki Değişimler

Sosyal Paylaşımlar ve Günlük Yaşamımızdaki Değişimler gelecek çağlarda torunlarımızın yaşadığımız dönemi isimlendirmeye çalıştıklarında hiç zorlanmayacağını ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir