Ana Sayfa / Yaşam / Cilt Tipine Göre Uygun Makyaj Yapma Teknikleri

Cilt Tipine Göre Uygun Makyaj Yapma Teknikleri

Her kadın için makyaj çok önemlidir. Sizler için bugün Cilt Tipine Göre Uygun Makyaj Yapma Tekniklerini anlatacağız.

Genellikle makyaj yapmayan bayan yoktur. İşe, okula veya herhangi bir randevuya gitmeden önce bayanların ilk işi ayna karşısına geçmek ve makyaj yapmaktır. Ancak makyaj yapma teknikleri çok önemlidir. Makyaja başlamadan önce cilt tipinizi belirlemeniz gerekir. Zira her cilt tipine göre makyaj tekniği de değişir.

Eğer kusursuz bir makyaj yapmak istiyorsanız, işe cilt tipinizi doğru bir şekilde belirlemekten başlamalısınız. Yaygın olarak 3 çeşit cilt tipi vardır: Yağlı, kuru ve karma ciltler. Öncelikle sizin cilt tipinizin bu üç kategoriden hangisine dahil olduğunu belirlemelisiniz.

Yağlı Ciltler İçin Makyaj Yapma Teknikleri

Eğer yağlı bir cilde sahipseniz makyaj yapmak sizin için biraz daha zordur. Bu zorlukları doğru teknik uygulayarak aşabilirsiniz. Sürekli olarak cildinizin parlamasından şikâyetçi olabilirsiniz. Bu yüzden makyaja başlamadan önce cildinizi iyice temizleyerek mevcut yağdan olabildiğince arınmasını sağlayın.

Makyaj yaparken mutlaka pudra kullanın, pudra kullanımı cildinizdeki ışıldamayı azaltacaktır. Makyaja başlamadan önce cilt tipinize uygun bir nemlendirici sürün. Yağ oranı yüksek olan makyaj malzemelerini kullanmayın. Makyaj malzemesi satan mağazalardan cildinize uygun olan ürünleri satın alın.

Özellikle yaz aylarında güneş ışığında kalmamaya özen gösterin. Çok fazla terlerseniz yüzünüz de yağlanacaktır ve makyajınız bozulacaktır. Sıklıkla yanınızda bulundurduğunuz bir mendil yardımıyla yüzünüzdeki yağı temizleyebilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Makyaj Yapma Teknikleri

Cilt Tipine Göre Uygun Makyaj Yapma tekniklerini kullanan kişi eğer kuru bir cilde sahipse yüzünüzde çok fazla kepek, soyulma ve kuruluk olabilir. Bu, cildinizdeki yağ oranının az olmasından kaynaklanır. Bunu en aza indirgemek için makyaj yapmadan önce cildinize uygun bir nemlendirici ile cildinizi iyice temizlemelisiniz.

Nemlendirici sayesinde cildinizdeki makyaj da daha kalıcı olacaktır. Kuru ciltler daha hassas olduğu için makyaj malzemesi seçimine de dikkat etmekte fayda var, ürünlerin güneş ışınlarından koruyucu bir etkiye sahip olmasına dikkat etmelisiniz.

Karma Ciltler İçin Makyaj Yapma Teknikleri

Karma cilde sahip olanların da yağlı cilde sahip olanlar gibi en büyük şikâyetleri ciltlerinin çok fazla parlamasıdır. Ancak bu parlaklık, karma ciltlerde daha çok T bölgesinde olur. Karma cilde sahip olan kişilerin de yağ içerikli makyaj malzemelerinden uzak durmaları gerekir.

Daha çok su bazlı ve bitkisel makyaj malzemelerini tercih etmelisiniz. Her cilt tipinde belirttiğimiz gibi makyaja başlamadan önce cildinizi iyice temizleyin ve cilt tipine uygun bir nemlendirici kullanın. Pudra yardımıyla cildinizdeki parlaklığı azaltarak daha hoş bir görünüm elde edebilirsiniz. Sizlere Cilt Tipine Göre Uygun Makyaj Yapma tekniklerini anlattık. İlginizi çekerse Kuru Ciltlere Marul Maskesi İle Çözüm Bulun makalemize’de göz atabilirsiniz.

Hakkında Mehmet Ali Kale

İtalya'da Yaşıyorum. Web siteleri için makaleler üretiyorum. Bu işi profesyonel olarak 10 senedir yapmaktayım.

Bu habere de bakabilirisiniz

Volo Custom Radome

A custom radome is a specialized enclosure designed to protect a radar antenna from external ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir