Ana Sayfa / Genel Kültür / Cool Nedir?

Cool Nedir?

Siz değerli okuyucularımız bu yazımızda ise son günlerde meşhur olan cool nedir? sorusunun cevabını açıklayacağız sizlere. Son yıllarda dilimize dolanmış olan cool olmak diye bir tabir yani kavram yerleşmiş durumda. Türkçede tam olarak karşılığını bulmak çok zor; fakat cool olmayı, “bir tarza sahip olmak”, “karizmatik olmak ya da “havalı olmak” gibi düşünebiliriz. Cool nedir? Bunu daha geniş bir kavramla ifade edelim;

İngilizce bilsin yada bilmesin hemen herkes bu kavramı anlamış gibi görünüyor. Fakat Cool kavramını, öncelikle gençler kullanmaya başladı; daha sonra ise bu kavram toplumun diğer kesimlerine de bulaşmış oldu. Sadece günlük konuşmamıza girmekle kalmaması ile beraber, hakkında kitaplar yazıldı, analizler bile yapıldı. Köşe yazarları “cool olmak” üzerine makaleler bile yazdılar. Magazin basını da bu durumdan geri kalmayarak en cool yerler en cool kişiler gibi listeler hazırlamış ve hazırlıyor durumdalar.

Dick Pountain ve David Robins, cool olmanın muhalif bir tavrı simgelediğini ve köklerinin oldukça eskiye dayandığını söylüyorlar. Bir duruş, bir tavır ve bir özveri olarak “cool”, Afrika’da ortaya çıkıyor ve daha sonra köle ticareti ile Batı’da da yayılmaya başlıyor.

Mahkumlar, çok ağır bir şekil ile cezalandırılmamak adına, açık ve net bir şekilde isyan etmek yerine, otoritenin baskılarına ve eziyetlerine ironik bir kayıtsızlık ile karşı çıkma girişiminde bulunuyorlar. Mahkumların bu kendi onurlarını koruma tavrına ise, “cool” denilmeye başlanıyor ve bu deyiş zamanla kelime türevlerine yerleşiyor.

Cool olmanın kökeninde ise, egemen gücün baskısına kayıtsız kalarak direnme şekli vardır. Cool olan, egemen olan kişilerin baskısına karşılık olarak, “tavır koyarak” yok sayma düşüncesinden geliyor.

Kökeninde ise isyan olan bu tavrın, daha sonraları her türlü ayrıcalığa sahip insanlar tarafından da saygı gördüğü ve önce bohemler tarafından benimsendiği de bilinmektedir. Ayrıca zenci kültürünün bu tavrı giderek Batı Kültüründe de yaygınlaşmaya başladı.

Günümüzde Oldukça Yaygın

Cool tavrı, günümüz ortamına gelene kadar her bir kuşak tarafından yeniden yorumlandı ve içeriği sürekli olarak devrin gidişatına göre değişim gösterdi. Kökenindeki “isyan” anlamını korudu fakat zaman ile bu anlama bir de “statü” anlamı eklenmiş oldu. Pountain ve Robins’in ifade ettikleri gibi cool, sadece isyanı değil aynı zamanda ise üst kademe sosyo ekonomik bir bölümdeki insanların kendini beğenen bir kayıtsız kalma tavrına doğru evrim geçirdi ve bir statü simgesine dönüştüğü yorumu da çıktı ortaya.

Günümüzde cool olmak; güzel yada yakışıklı olmaktan ziyade hatta ve hatta zengin veyahut güçlü olmaktan bile çok daha çekici bir özellik haline gelir oldu. Cool kişiler, yerler, markalar, kentler, insanları kendilerine resmen çekiyor anlamı çıktı ortaya.

Cool olanlar “kendilerine has tarzı olan, kendilerince yaşayan, başkaları ne der diye kesinlikle düşünmeden davranan bu kişiler” olarak ifade ve örnek gösteriliyor. Olaylar karşısında hiç istifini bozmayan, hiç heyecan yapmadan,  kendi bildikleri gibi davranan bu gibi insanlar, başkalarını kesinlikle umursamadıkları için cool bulunuyorlardır.

Cool olmak ve popüler olmak birbirini dışlayan tavırlar olarak biliniyor. Aslına bakarsanız eğer popülerlik için ise kesinlik ile taviz vermeyenler cool bulunuyorlar. Sanki “kimse kendilerini izlemiyormuş gibi” davranış gösteren insanlar cool oluyorlar.

Sadece kişiler ile ilgili bir kavram değildir. Her sene çok farklı kuruluş en cool olan otelleri, kentleri, arabaları ve moda markalarını açıklayan listeler yayınlıyorlar.

Cool kentler, kendilerine has otantik bir karakterleri sayesinde enerjisi yüksek yerler olarak tarif ediliyor. Örnek verecek olursak eğer bir çok fikir ve stil lideri, Viyana’yı ve ya Paris’i değil ama İstanbul’u cool yerler arasında ifade ediliyor. Aynı şekilde bu durum Casablanca  Cape Town’ı cool yerler arasında gösteriliyor.

Hakkında Mehmet Ali Kale

İtalya'da Yaşıyorum. Web siteleri için makaleler üretiyorum. Bu işi profesyonel olarak 10 senedir yapmaktayım.

Bu habere de bakabilirisiniz

Çocuklarımızın Deneyimleyerek Öğrenmesini Öğretmeye HAZIR MISINIZ?

Uzun yıllardır kullanılan Montessori Eğitimi, her çocuğun öğrenme seviyesinin farklı olduğunun bilinci ile hareket eden ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir