Ana Sayfa / Medya / Rusya’da Eğitim Ücretleri

Rusya’da Eğitim Ücretleri


Rusya’daki eğitim ücretleri birçok ülkeye göre oldukça uygundur. Rusya üniversitelerinin dünya sıralamasında ki konumu, her geçen zaman artan eğitim kalitesi ve uygun ücretleri ile yurtdışında öğrenimlerini sürdürmek isteyenlerin gözünde iyi bir alternatif durumuma gelmiştir.
Devlet veya özel öğrenci yurtlarında ikamet sağlayan, ortalama yaşam süren öğrenci aylık 250-300 dolar bütçesi ile hayatını idame ettirebilir. Bu rakamlar bir kişiye göre değişmekle birlikte Rusya devletinin sağladığı aylık harcamalar bu rakamın altında yer alır. Büyük şehirlerden gelen ve özel sosyal alışkanlığı olanlar için 300 dolar altında bir gider baz almak hata olmaktadır. Rusya’daki eğitim kalitesi, üniversite harçları ve aylık giderler dikkate alınarak bir öğrenci için Rusya’da üniversite okumak dünyadaki en önemli ve iyi seçeneklerdendir. Rusya’daki eğitim ücretleri olarak, örneğin;
-Moskova Devlet Üniversitesi 8400 dolar,
-Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi 6000 dolar,
-Moskova Devlet Teknik Üniversitesi 6500 dolar,
-Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi 7500 dolar
gibi rakamlar seyretmektedir. Hazırlık dil eğitim paketleri ile fakülte harçları da bu rakamlarda belirlenir.

Rusya’daki Yurt Ücretleri, Ev Kiraları ve Burslar
Rusya Eski SSCB döneminden kalan birçok devlet yurdu bulunmaktadır. Yurt binaları yenilenmekte ve ücretleri oldukça uygundur. Öğrenciler de yurtlarda uygun ücretlere kalabilirler. Ayrıca, hem devlet hem de özel teşebbüsler tarafından yurtlar da yapılır. Özel yurtları da bütçenize göre seçebilirsiniz.
Ev kiraları açısından da daireler farklı seçeneklerde sizi beklemektedir. Eski binalarda dairelerin kirası öğrencilere çok uygundur. Yeni binaların da kirası yüksek olmayan seçeneklerden faydalanabilirsiniz.
Rus hükümeti, Rus üniversitelerinde okuyan uluslar arası öğrencilere devlet tarafından finansman sağlanan birçok yer sağlamaktadır.
Devlet bursları için hak kazanmak, uluslar arası öğrencilerin Rus ortaokul öğrencilerince girilen aynı sınavları geçmeleri gerekir. Rus hükümetinden burs almaya hak kazanılırsa, şunları içermektedir:
-Eğitim programı boyunca ücretsiz eğitim,
-Ufak bir bakım ödeneği,
-Yurt konaklaması bulunuyorsa,
Uluslar arası öğrencilere sağlanan burs sayısı, kendi ülkenizi Rusya ile ilişkisini duruma ve doğasına bağlıdır.

Firma Bilgileri: Eurostar Yurtdışı Eğitim Katip Mustafa Çelebi Mahallesi İstiklal Caddesi No: 49/5 (Mavi Han) Taksim-Beyoğlu /İstanbul
Tel: 0 (212) 244 66 00

 

Hakkında kaynuka

Bu habere de bakabilirisiniz

Atina’ya Fransız bakışı

Birkaç haftadır Amazon Prime’da bulunan Fransız komedi dizisi “Yunan Salatası” (“Salade grecque”), Atina’nın daha az ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir