Ana Sayfa / Yaşam / Başarının Prensipleri Nelerdir?

Başarının Prensipleri Nelerdir?

Bugün sizlere hayatımızda büyük önemi olan Başarının prensiplerini irdeleyeceğiz.

1) Hedef belirlemek.

Öncelikle ne yapmak/olmak istediğinizi seçmeniz gerekiyor. örnek: Bir internet sitesi açmak.

2) Hedefim için ne gerekli.

Bir şey yapmak gerekiyorsa,önce ona uygunmuyuz diye bakalım. örnek: Teknik bilgi,bir miktar para, yazarlık vs…liste böyle uzar.Siz kendi hedefinize uygun seçenekler bulun araştırın.

3) Peki işi yapmak için gerekli şartları belirledik, bunlar bizde varmı yoksa ne yapmalıyız.

Bizde bu şartlar yeterli değil.Ama yine’de yapmak istiyoruz bunun için önce araştırmamız gerek.Örnek: İnternet sitesi için ne yapmalıyım.Bunlari araştırdık’tan sonra şunları bulucaksınız.Hosting domain alan adı bu bilgileri edindikten sonra hala yapabiliceğimize inanıyorsak devam edelim.

4) İlk olarak hangileri yapmalısınız.

İlk olarak sizin en zayıf olduğunuz nokta’dan değil iyi olduğunuz yerden başlayın.Nedenmi zaten hakim olmadığınız bir konu ve küçük başarısızlık’lar sizi yıldırıp başaramıcaksın düşüncesine iticekdir.O yüzden öncelikle iyi olduğunuz yerden başlayın.Ders çalışırken’de aynısını yapmak gerekir. Örnek:Benim en iyi olduğum alan yazı,ve buna uygun bir yer arıyorum. (illadâ kendi sitenizi değil başka sitelerde yazabilirsiniz.) Ne yazabilirim diye bakıyorum.Sonra en zayıf olduğum konu teknik bilgiler’le uğraşıyorum.

5) Ne zaman ulaşabilirim hedeflerime.

Ne kadar çok bunu belirleyebiliriz diye düşünseniz’de bu çok zordur.Fakat kendimize bir zaman belirlemek çok önemlidir çünkü o süre zarfı içinde,kendinizi işinize verip bitirmek isticeksiniz.Bu hem daha hızlı yol katetmenizi sağlayacak ve çok profesyonel işler çıkartıcaksınız.

6) Bir plan yapmak.

Hedefleri, zamanı gerekli şeyleri belirledik ve artık işe hazırız.Bunlari kağıda dökün.Bunu işe başlamadan önce uygulamaya kalkarsanız yanlış bir plan yapabilirsiniz.Yinede ben plan bir insanım plan yapmam gerekiyor diyorsanız.Şunların planını yapın öğrenmem gerekenler olması gerekenler diye bir plan yapın tabi bu bir tercih siz kendinizi anlıyabiliceginiz çok basit bir şekilde hazırlayın.Böylece kafanız karışmaz ve çok güzel işler ortaya çıkartabilirsiniz.

7) Herşeyi yaptım zaman doldu fakat olmadı.

Bunun birden fazla nedeni olabiliceği gibi tek bir nedeni bile olabilir.Önce nerede hata yaptığınızı belirleyin daha sonra bu hatayı düzeltmek için yollar arayın herkes başarısız olur herkes sıkıntı çeker.Önemli olan bu sıkıntılarla savaşmak.Siz aradınız taradınız fakat olmadı belki yaptığınız iş için uygun zaman değildi belki başka sebepler bu çok önemli değil eğer yapmak istiyorum diyorsanız devam edin bir gün başaracaksınız.

Hakkında Rıfat SER

Ankara Gazi Üniversitesinde Akademisyenim, Hobi olarak makale yazıyorum.

Bu habere de bakabilirisiniz

Volo Custom Radome

A custom radome is a specialized enclosure designed to protect a radar antenna from external ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir