Ana Sayfa / Sağlık / Kadınlarda Kanser Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda Kanser Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda özellikle meme kanseri, rahim kanseri ve yumurtalık kanseri sıklıkla görülen kanser türleri.

Aslına bakarsanız bu kanserler öncesinde bir takım belirtilerle kendilerini belli ediyorlar. Ama nedense bu belirtiler çoğunlukla gözardı ediliyor ve erken teşhis safhası da geçmiş oluyor. Unutmayın ki, kanser gibi bir hastalıkta erken teşhis hayat kurtarıcıdır.

Bu sebeple vücudunuzun sesine kulak verip bazı belirtileri gördüğünüzde veya şüphelendiğinizde mutlaka uzman bir hekime başvurarak gerekli tetkikleri yaptırmanız gerekiyor. Temennimiz elbette sonucunuzun temiz çıkması. Bu önemli hatırlatmamız ve önerimiz, olası bir duruma karşı erken teşhis açısından önemlidir.

Bu günkü makalemizde, hanımlar için son derece önemli olan ve bu belirtilerden bir tanesini bile görseler mutlaka bir hekime başvurmaları gereken, bazı kanser türleri ve bu kanser türlerinde görülebilecek belirtileri sıralayacağız. Makalemizin tamamını okumanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

Sebebi Bilinmeyen Kilo Kaybı

Kadınların büyük bir çoğunluğunun kilo vermeye çalışması normal ve bilinen bir durumdur. Fakat kilo vermek gibi bir çabası olmayan ve buna rağmen, açıklanamayan bir şekilde kilo kaybı yaşayan bayanların bu büyük uyarıyı mutlaka dikkate alması gerekir. Mutlaka ilgili uzman hekime başvurup gereken tahlilleri yaptırması gerekir. Tahlil sonuçlarında kanser hastalığı çıkmayabilir. Ama, ani kilo kaybı troid gibi hastalığın da habercisi olabilir. Bu da ciddi bir sorundur.

Uzun Süren Şişkinlik

Pek çok kadından ortak bir sorun olan şişkinlik sırasında, karın ağrısı ve pelvik ağrısı da ortaya çıkıyor ise, kadınların korkulu rüyalarından bir tanesi olan yumurtalık kanseri riskiniz var demektir. Şişkinlik problemini her gün yaşamaya başlamışsanız ve bir kaç haftadan daha uzun süre bu şikayetler devam ediyor ise, mutlaka bir kadın hastalıkları uzmanı ile görüşmeniz gerekir.

Göğüste Meydana Gelen Değişiklikler

Evde kendi kendine meme muayenesi, her kadının aylık periodlarla yapması gereken bir muayenedir. Bu işlem meme dokusunu tanımanızı sağlar ve en ufak bir değişikliği fark etmenizde önemli bir etken olur. Özellikle meme dokusunda meydana gelen, kızarıklık, şişlik, çökme, meme derisinin kalınlaşması gibi değişimler çok çok büyük önem taşımaktadır. Memede meydana gelen ve bir haftadan uzun süren şişlik mutlaka dikkate alınması gereken bir durumdur. Ay şekilde meme başında görülen akıntı da önemlidir ve mutlaka dikkate alınarak bir hekime başvurulması gerekir.

Adet Dönemi Dışında Kanama Olması

Menopoz öncesindeki, adet düzensizliği kadınlar tarafından pek önemsenen bir konu değildir. Ancak bu dönemde gerçekleşen kanamalar kolorektal kanserlerin belirtisi olan gastrointestinal kanamalar da olabilir. Özellikle adet dönemi içinde ya da dışında görülen anormal kanamalar, rahim kanserinin en önemli belirtisidir.  Ve ciddiye alınarak bir hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Cilt Değişiklikleri

Cilt yüzeyinde görülebilecek değişiklikler bazen fark edilmez ve ya fark edilse de pek dikkate alınmaz. Ciltte görülen morluklar ve cilt altı kanamaları dikkate alınmalı ve uzman bir hekime başvurulmalıdır. Takip gerektiren ciddi bir sağlık problemi olabilir. Özellikle cilt kanserinde ciltte meydana gelen değişmeler önemli bir erken teşhis aracı olabilir.

Yutma Zorluğu ve Hazımsızlık

Uzun süre devam eden hazımsızlık mide ya da yemek borusu kanserinin habercisi olabilir. Bu sebeple de diyetinize dikkat ettiğiniz halde geçmeyen bir hazımsızlık problemi yaşıyorsanız mutlaka hekiminize başvurun. Durup dururken ortaya çıkan yutma güçlüğü problemleri yemek borusu ile ilgili problemlerin ya da akciğer kanserinin belirtisi olabilir. Bu tür belirtiler olduğunda mutlaka bir hekim kontrolünden geçmeniz gerekir.

İdrar veya Dışkıda Kan

Eğer idrar veya dışkıda kan gören pek çok kişi, durumu hemoroid olarak değerlendirir ve pek fazla önemsemez. Özellikle büyük abdestte renk ve şekil değişikliği var ise, mutlaka ilgili uzman bir hekim tarafından muayene edilmeniz gerekir.  Muayene sonrasında doktorunuz gerek görürse, kolonoskopi işlemi ile sorunun kaynağını ortaya çıkarılabilir.

Ağızda Meydana Gelen Değişiklikler

Özellikle sigara içen kişilerin ağızda meydana gelen değişikliklerin takip etmesi gerekir.Bu tür değişimler far ederseniz öncelikle bir diş hekimine başvurmanız gerekmektedir. Ağız içi veya dil üzerinde oluşan beyaz lekeler ağız kanserinin belirtisi olabilir.

Lenf Nodlarındaki Değişiklikler

Koltuk altında  ya da boyun bölgesinde yer alan lenf nodlarında meydana gelen şişlikler dikkate alınmalı ve mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Lenf nodlarında meydana gelen bu değişiklikler bir enfeksiyona bağlı olabileceği gibi, bir kanser hastalığının da habercisi olabilir.

Sebebi Belli Olmayan Ateş

Sebebinin ne olduğu belli olmayan ateş, grip veya vücutta herhangi enfeksiyon belirtisi olabileceği gibi, kanser hastalığının da habercisi olabilir. Bildiğiniz gibi özellikle lösemi hastalığında düşmeyen ateş önemli bir belirtidir. Kan kanserinde erken teşhisin en büyük habercisidir. 38.5 derece ve daha üzerinde olan ateş yüksek ateştir.

Geçmeyen Yorgunluk

Yorgunluk çok önemsenen bir durum olmasa da, pek çok hastalığın habercisidir aslında.Bu hastalıklardan bir tanesi de kanserdir. Lösemi, mide ve kolon kanserlerinin bir belirtisi de yorgunluktur.

Kalıcı/Geçmeyen Öksürük

Grip, alerji ve bazı ilaçlar öksürüğe neden olabilir. Bu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkisidir. Ancak 3-4 haftadan fazla süren öksürük ciddiye alınması gereken bir konudur ve  mutlaka muayene gerektirir. Özellikle sigara içen kişiler için çok daha önemlidir. Akciğer kanserinin en büyük belirtisi geçmeyen öksürüktür.

Hakkında Mehmet Ali Kale

İtalya'da Yaşıyorum. Web siteleri için makaleler üretiyorum. Bu işi profesyonel olarak 10 senedir yapmaktayım.

Bu habere de bakabilirisiniz

Denizli’de Elektrik Akımına Kapılan 3 Leylek, Tedaviye Alındı

Hasta, yaralı, kaza geçirmiş ve kötü muameleye maruz kalmış sokak hayvanlarının bakım ve tedavilerini yapan ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir