Ana Sayfa / Genel Kültür / Yeşilçam Filmleri Youtube’a Eklenmeye Devam Ediyor

Yeşilçam Filmleri Youtube’a Eklenmeye Devam Ediyor

COVID-19 önlemleri, Türkiye genelindeki insanları gerekmedikçe evde kalmaya teşvik ederken, film severler ve eski günleri anımsamak isteyenler, Yeşilçam döneminin eski klasiklerini izlemeye bayılıyor.

Muhteşem anlatımı ile melodramdan komediye, dedektif gizemden fantaziye kadar birçok Yeşilçam filmi, çeşitli YouTube kanallarında izleyicilere sunuluyor. Nahit Ataman ile ünlü yönetmen Ertem Eğilmez tarafından kurulan Arzu Film, 1964’ten beri Yeşilçam’da iz bırakan film şirketlerinden biri olarak öne çıkıyor. 1970’lerden bu yana Türk izleyicilerinin kalbini aile filmleriyle cezbeden ve “Hababam Sınıfı” dizisi gibi birçok şaheser ortaya çıkartan Arzu Film, Kemal Sunal, Şener Şen, Münir Özkul, Tarık Akan, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Kartal Tibet ve Hülya Koçyiğit gibi ünlü Yeşilçam yıldızlarının olduğu filmleri YouTube kanalında yayınlamaya başladı.

Hababam sınıfı

Instagram hesabını aynı zamanda sosyal medya arşivi olarak kullanan Arzu Film, o döneme referanslar gönderiyor ve mizahi notları olan unutulmaz filmlerden replikleri takipçilerine fotoğraf sunuyor. Türkiye’nin en eski film yapım ve dağıtım şirketlerinden Erman Film de filmlerini “Hayat Bayram Olsa”, “Petrol Kralları”, “Baba Kartal”, “Nereye Bakıyor Bu Adamlar”, “Alın Yazısı” “Kin” ve “Aslan Bacanak” filmleriyle birlikte Youtube’da hizmet vermeye devam ediyor.

Şirketi 1946’da kuran ve yarım yüzyılda 250’den fazla filmin yapımını ve dağıtımını üstlenen Hürrem Erman, Türk film endüstrisinin efsanevi yapımcılarından biri olarak gösteriliyor. Film severlerle birçok filmi bir araya getiren Moroğlu Film’in YouTube kanalında izleyiciler “Reis Bey”, “Zeynepler Ölmesin”, “Kan Çiçeği” “Küçüksün Yavrum” ve “Sesini Arayan Kadın” gibi filmler izleyebilirler. Şirket ayrıca, “Sinema Sınırları Bilmiyor” başlıklı sosyal sorumluluk projesi ile görme ve işitme engelli kişiler için de çalışıyor.

Feza Film’in YouTube kanalında Hekimoğlu İsmail’in çalışmalarından uyarlanan ve Yücel Çakmaklı’nın yönettiği “Minyeli Abdullah” ve İsmail Güneş, “Sürgün”, “Benim Zaferim” ve “Garip Bir Koleksiyoncu” film meraklıları tarafından izlenebilir.

Yazar ve gazeteci Şule Yüksel Şenler’in kitabından uyarlanan “Huzur Sokağı” filminin restore edilmiş versiyonu SinemaGo kanalı üzerinden izleyiciye ulaşıyor. “Oğlum Osman”, “Zehra” ve “Kızım Ayşe” gibi filmler de yaklaşık beş yıl önce dijital bir platform olarak yayına başlayan ve kategorilerde hem eski hem de güncel filmler sunan Fanatik Film kanalında yer alıyor. Platformda Ayhan Işık, Murat Soydan, Orhan Gencebay, Fatma Girik, Tarık Akan, Fikret Hakan, Müslüm Gürses, Öztürk Serengil ve Sadri Alışık gibi deneyimli sanatçıların filmlerine ulaşılabilir.

Huzur sokağı

Erler Film, 60 Yıllık Arşivi Sunuyor

1960 yılında Türker İnanoğlu tarafından kurulan ve önce sinemalarda, daha sonra televizyonda çalışmalarıyla ön plana çıkan Erler Film, 60 yıllık arşivini sunuyor. İzleyicileri mutlu görmek için arşivi açtığını söyleyen İnanoğlu, eski filmleri ve dizileri izleyiciyle birlikte HD kalitesinde şirketin YouTube hesabında bir araya getiriyor. Erler Film’in arşivdeki önemli yapımları arasında “Yabancı Damat”, “Böyle mi Olacaktı”, “Sibel” ve “Çiçek Taksi” gibi popüler TV dizilerinin tüm bölümleri ile “Yumurcak” ve “Kara Murat” dizileri ve diğerleri – bazıları daha çağdaş filmler yer almaktadır.

1978 yılında Fedai Öztürk tarafından kişisel bir kurum olarak lanse edilen ve halen sinema ve televizyon alanındaki faaliyetlerine devam eden Burç Film, YouTube kanalında da Türkan Şoray, Cüneyt Arkın, Münir Özkul ve Kadir İnanır’ın birçok filmini Yeşilçam filmi sevenlere sunuyor.

Çiçek taksi

Hakkında Oğuz Çadar

Kayseri Erciyes Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisiyim. Profesyonel haberler yazmaktayım.

Bu habere de bakabilirisiniz

Çocuklarımızın Deneyimleyerek Öğrenmesini Öğretmeye HAZIR MISINIZ?

Uzun yıllardır kullanılan Montessori Eğitimi, her çocuğun öğrenme seviyesinin farklı olduğunun bilinci ile hareket eden ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir