Ana Sayfa / Sağlık / Saçkıran (Alopesi Areata): Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Saçkıran (Alopesi Areata): Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Alopesi Areata (Saçkıran), yaygın olarak öngörülemeyen saç dökülmesine neden olan otoimmün bir hastalıktır. Bu rahatsızlık durum, yaş ve cinsiyet gözetmeksizin herkesi etkileyebilir, ancak vakaların çoğu 30 yaşından önce görülür.

“Alopesi” kelimesi Antik Yunan’dan gelir ve yılda iki kere tilki değişimi nedeniyle “tilki hastalığı” olarak kabaca tercüme eder. “Areata” kelimesi “yamalarda veya sınırlı alanlarda meydana gelmesi” anlamına gelir.

Alopesi Areata Hakkında Hızlı Bilgiler

 • Alopesi areata’lı beş kişiden birinde aynı zamanda bir aile bireyinin durumu yaşanmıştır
 • Alopesi areata genellikle birkaç gün içinde ani gelişir
 • Alopesi areata’nın stres kaynaklı olduğuna dair çok az bilimsel kanıt var.
 • Saç dökülmesine sadece birkaç yamasına sahip olan alopesia areata’lı insanlar genellikle tedaviye ihtiyaç duymadan kendiliğinden, tamamen iyileşirler.
 • Alopesi areata için herhangi bir tedavi yoktur.

Alopesi areata nedir?

Alopesi areata yaygın olarak öngörülemeyen saç dökülmesine neden olan otoimmün bir hastalıktır.

Alopecia areata , “kafa derisinde, kaşlarında ve yüzün sakallı bölümünde kısalık, sınırlamasız, genellikle asimetrik alanlarla karakterize, belirsiz bir etiyolojinin ortak bir durumu” olarak tanımlanmaktadır. Çoğu vakada, saçlar çeyrek büyüklüğünde küçük yamalar halinde dökülür. Çoğu insan için, saç dökülmesi birkaç yamadan başka bir şey değildir, ancak bazı durumlarda daha aşırı olabilir. Bazen kafa derisindeki saç dökülmesine ( alopesi totalis ) veya aşırı durumlarda tüm vücuda (alopecia universalis) yol açabilir.

Alopesi areata, bağışıklık sisteminin, zararlı yabancı istilacılar yerine vücudun kendi hücrelerine yanlışlıkla saldırdığı bir otoimmün hastalık olarak düşünülür. Alopesi areata durumunda, bağışıklık sistemi saç dökülmesine neden olan iltihaplanmaya neden olan saç foliküllerine saldırır.

Alopesi areata’nın Nedenleri

Durum, beyaz kan hücreleri saç foliküllerinde hücrelere saldığında oluşur ve saç üretimini önemli ölçüde yavaşlatır ve kısalmalarına neden olur. Vücudun bağışıklık sisteminin saç folliküllerini bu şekilde hedeflemesinin sebebi tam olarak bilinmemektedir.

Bilim adamları bu değişikliklerin neden gerçekleştiğinden emin değillerse de, alopesi areata’nın hastalığa yakın bir aile bireyine sahip bir kişide daha çok ortaya çıkması nedeniyle genetik olarak geçtiği anlaşılıyor. Hastalığa yakalanan beş kişiden birinde alopesi areatası geliştiren bir aile üyesi vardır.

Diğer araştırmalar ailesinde alopesi areata hikayesi bulunan birçok kişinin, atopi (“hiper alerjik olma eğilimi gösteren bir hastalık”), tiroidit ve vitiligo gibi diğer otoimmün bozuklukların kişisel ya da aile öyküsü olduğunu da bulmuştur.

Birçok kişinin düşüncesine rağmen, alopesi areata’nın stres kaynaklı olduğu görüşünü destekleyen çok az bilimsel kanıt mevcut. Aşırı stres vakaları potansiyel olarak durumu tetikleyebilir, ancak son araştırmaların çoğu genetik bir nedene işaret etmektedir.

Alopesi areata’nın belirtileri

Alopesi areata’nın en belirgin semptomu yamalı saç dökülmesidir. Madeni para büyüklüğündeki lekeler özellikle kafa derisinden düşmeye başlar. Sakal ve kirpikleri de içeren herhangi bir saç büyüme yerinden etkilenebilir.

Saç dökülmesi ani olabilir, sadece birkaç gün içinde veya birkaç haftalık bir dönemde gelişebilir. Saç dökülmeden önce bölgede kaşıntı veya yanma olabilir. Saç follikülleri yok olmaz ve folliküllerin iltihaplanırsa saç yeniden gelişebilir. Sadece birkaç yara saç dökülmesi yaşayan insanlar genellikle herhangi bir tedavi şekli olmaksızın kendiliğinden, tamamen iyileşirler.

Alopesi areata geliştiren bireylerin yaklaşık yüzde 30’u durumlarının ya daha yaygın hale geldiğini ya da saç dökülmesinin ve yeniden büyümesinin sürekli bir döngüsü haline geldiğini bulmaktadır.

Hastaların yaklaşık yarısı bir yıl içinde alopesi areata’dan kurtulur, ancak çoğu hastada birden fazla olay yaşanır. İnsanların yaklaşık yüzde 10’u alopesi totalis veya alopecia universalis geliştirmeye devam edecek.

Alopecia areata da tırnak yastıklarını ve ayak tırnaklarını etkileyebilir ve bazen bu değişiklikler durumun gelişmekte olduğunun ilk işaretidir. Çivilerde meydana gelebilecek küçük değişiklikler vardır.

Alopecia, hem erkekler hem de kadınları eşit şekilde etkiler.

 • Nokta vuruşları görünür
 • Beyaz lekeler ve çizgiler görünüyor
 • Tırnaklar sertleşir
 • Çiviler parlaklığını kaybeder
 • Tırnaklar ince ve parçalanır

Ek klinik bulgular şunları içerir:

 • Ünlem işareti tüyleri – alt kısımlarında daralan ve kel lekelerin kenarlarında veya çevresinde büyüyen birkaç kısa kılın olduğu
 • Kadavra tüyleri – kıllar cildin yüzeyine ulaşmadan önce kırılmış.
 • Saç dökülmesinden etkilenen bölgelerdeki beyaz saçların yeniden oluşumu

Alopesi areata’nın testleri ve teşhisi

Doktorlar genellikle semptomları inceleyerek alopesi areata’yı oldukça kolay teşhis edebilirler. Saç dökülmesinin derecesine bakabilir ve etkilenen alanlardan kılları mikroskop altında inceleyebilirler.

İlk klinik muayeneden sonra doktor teşhis koyamıyorsa deri biyopsisi yapabilirler. Diğer otoimmün hastalıkları ekarte etmeleri gerekiyorsa kan testi yapabilirler.

Alopesi areata’nın semptomları çok belirgin olduğundan tanı koymak genellikle hızlı ve basittir.

Alopesi areata tedavisi

Ne yazık ki, şu anda saç dökülmesine yardımcı olmak için doktorlar tarafından önerilebilecek bazı tedavi biçimleri olmasına rağmen şu anda alopesi areata için herhangi bir tedavi yoktur.

Alopesi areata tedavisinin en yaygın şekli, bağışıklık sistemini baskılayabilen güçlü anti-inflamatuvar ilaçlar olan kortikosteroidlerin kullanılmasıdır. Bunlar, lokal enjeksiyonlar (en yaygın), topikal merhem uygulaması veya oral yoldan uygulanabilir.

Saç büyümesini teşvik etmek veya bağışıklık sistemini etkilemek için reçetelenebilen diğer ilaçlar Minoxidil, Anthralin, SADBE ve DPCP’yi içerir. Bunlardan bazıları saçların yeniden büyümesine yardımcı olabilir, ancak yeni kel kelimelerin oluşumunu engelleyemezler. Bazı insanlar akupunktur ve aromaterapi gibi alternatif tedavi yöntemlerine yönelirler, ancak bu tedavileri destekleyen çok az kanıt vardır.

Kullanımı fotokemoterapi bazı çalışmalarla da desteklenebilir ve sistemik ya da invazif tedavilerin kullanımı veremediği veya vermek istemediği hastalar için potansiyel alternatif sunar edilir.

Estetik yönüne ek olarak, saç elemanlara karşı bir derece koruma sağlar. Saçların koruyucu özelliklerini kaçıran alopesi areata’lı kişiler şunları isteyebilir:

 • Güneşe maruz kalırsanız güneş kremi giyin
 • Gözleri güneşten korumak için sarılmış bardaklar giyin ve kaşların ve kirpiklerin normalde savunacağı pisliği temizleyin
 • Kafasını güneşten korumak veya sıcak tutmak için şapkalar, peruklar ve eşarplar gibi şapkaları kullanın
 • Zarları nemli tutmak ve normalde burun deliği tüyleri tarafından sıkışan organizmalara karşı korumak için burun içinde merhem kullanın

Alopesi areata doğrudan insanları hasta yapmaz, bulaşıcı değildir. Bununla birlikte, duygusal olarak adapte olmak zor olabilir. Birçok kişi için alopesi areata, saç dökülmesinin yanı sıra saç dökülmesinin duygusal yönünü ele alan bir travmatik hastalıktır.

İnsanlara düşünce ve hislerini paylaşmaları ve duruma karşı yaygın psikolojik reaksiyonları tartışmaları için destek grupları ve danışma vardır.

Alopecia areata bazıları vitiligo, otoimmün bir deri hastalığı olan vücudun melanin üreten hücrelere saldırdığı beyaz lekelere neden olan oranlar ile karşılaştırıldı. Araştırmalar, bu iki koşulun, hastalıkları ve ortak genetik risk faktörlerini yönlendiren benzer türdeki bağışıklık hücreleri ve sitokinleri ile benzer bir patogenezi paylaşabileceğini öne sürüyor.

Bu nedenle, herhangi bir hastalığın tedavisinde veya önlenmesinde yeni gelişmelerin diğerineneden olabilir.

Bir kontakt duyarlılaştırıcı olan difenfron (DCP) kullanarak alopesi areata tedavisinin vitiligonungelişmesine yol açtığı belgelenmiş bir avuç var.

Hayvanlar üzerindeki ön araştırma, meyve ve sebzelerde bulunan doğal olarak bulunan bir biyo flavonoid olan quercetin’in alopesi areata gelişimine karşı koruma sağlayabileceğini ve mevcut saç dökülmelerini etkili bir şekilde tedavi edebildiğini keşfetti.

Quercetin alopesi areata için bir tedavi olarak düşünülebilirken , insan klinik çalışmaları da dahil olmak üzere daha ileri araştırmalara ihtiyaç vardır.

Hakkında Oğuz Çadar

Kayseri Erciyes Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisiyim. Profesyonel haberler yazmaktayım.

Bu habere de bakabilirisiniz

Denizli’de Elektrik Akımına Kapılan 3 Leylek, Tedaviye Alındı

Hasta, yaralı, kaza geçirmiş ve kötü muameleye maruz kalmış sokak hayvanlarının bakım ve tedavilerini yapan ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir