Ana Sayfa / Genel Kültür / Tarihte Bir Dönem Hristiyanlıkla Yarışmış Olan Mitra Dini

Tarihte Bir Dönem Hristiyanlıkla Yarışmış Olan Mitra Dini

Tarihte Bir Dönem Hristiyanlıkla Yarışmış Olan Mitra Dini Mitra Hint ve İran tanrısıdır.

Veda’ larda ve Zerdüşt Avesta’ sında sözleşmeler ve dayanışma tanrısı olarak betimlenen Mitra, her ne kadar Hindu Dini‘nde ikincil bir ol oynadıysa da İran’ da durum farklı oldu.

Mitra burada çok yaygın hale gelen bir kültür konusu oldu; bu da İran sınırlarını aşarak yabancı öğelerle donatılmış olan ve Mitracılık olarak isimlendirilen kapalı bir dinin çekirdeğini oluşturdu. Mitra‘ ya saygı gösterenler tek tanrının, gecenin ve şeytanların düşmanı olan parlak ve yenilmez ışıklı gök cisimlerinde, özellikle de güneşte gizli olduğuna inanırlardı.

Işık meleği Mitra da yüce Tanrı Ahuramazda‘ nın en yakınlarından biriydi. Bu, çok güç ve çetin bir dindi; dine yeni girenler bir dizi zorlu deneyden geçmek ve en sonunda da bir boğanın kanıyla vaftiz edilerek “Silah Kardeşi” olmak zorundaydılar. Rahipler insanların birtakım perhizlerden geçerek ve arınma ayinlerine katılarak ölümsüzleşebileceklerini ve ışıklı gök cisimlerinin evrenine karışabileceklerini öğretirlerdi.

MİTRACILIK (MİTHRAİSM) NEDİR?

Mitracılık önceleri Anadolu’ ya yayıldı, sonra Mısır’ a ve İtalya’ ya ulaştı. Oradan da Roma Lejyonları aracılığıyla Galya’ ya, Almanya’ ya ve İspanya’ ya geçti.

Milattan Sonra 391Tarihte Bir Dönem Hristiyanlıkla Yarışmış Olan Mitra Dini yılında ferman çıkartarak, Hristiyanlık dışındaki dinleri benimsemiş olanları ölüm cezasına çarptıran imparator Theodosius I dönemine kadar da bu ülkelerde Hristiyanlık diniyle yarıştı. İmparator Julianus Apostata (331-363) Mitra‘ ya saygı gösterenler arasındaydı.

Mitra‘ nın çeşitli görünümlerinden biri de Paris Louvre Müzesi‘ nde bulunur; burada yer alan bir alçak kabartmada Mitra, başında bir Frigya beresi, sırtında uçuşan bir pelerin ve kısa bir tunik, ayağında da Doğu’ ya özgü bir pantolon bulunan ve yere serdiği boğayı hançerleyen genç bir erkek görünümünde canlandırılmıştır. Roma’ da ki Mitra Tapınağı, Capitolium dağının eteklerinde oyulmuş ve dinin gizemli kutsallıkları bir kaynak yakınındaki mağarada düzenlenmiştir.

“Mitra” daha sonraları “savaşçı” kimliğine büründü sonraki yıllarda zoroastrianizm den de etkilenerek bu sefer Zoroastrian düalizmindeki “Ohrmazd” ve “Ahriman” arasında aracı rolünü üstlendi.. Bu örnekler Mitracılığın neredeyse bütün kültürlerden etkilendiğini görmek için yararlıdır…

Hakkında Kerim ANLI

Reklam Ajansı Sahibiyim, Boş vakitlerimde internet siteleri için popüler içerikler oluşturuyorum.

Bu habere de bakabilirisiniz

Çocuklarımızın Deneyimleyerek Öğrenmesini Öğretmeye HAZIR MISINIZ?

Uzun yıllardır kullanılan Montessori Eğitimi, her çocuğun öğrenme seviyesinin farklı olduğunun bilinci ile hareket eden ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir