Ekonomi

Kredi Kartı Borcumuz Gecikirse Ne Yapmalıyız?

Kredi kartları günlük yaşantımızda ne kadar kolaylık sağlıyorsa, yanlış kullanımı ve borçlarının geciktirilmesi durumunda da aynı oranda sıkıntı yaşatabilmektedir.

Kredi kartındaki ödeme sorunlarından en önemlisi olan hesap kesim tarihlerini yanlış günler olarak belirlemek ve değişen koşullara rağmen bu tarihleri değiştirmemektir.

Hesap kesim tarihlerinde ay içinde yaptığınız ödemelerin tutarı kartınıza yansıtılır. Unutulan ödeme tarihleri sebebiyle de bazı sorunlar oluşmaktadır. Örneğin kredi kartı ödemesi 1 gün gecikirse, uygulanacak faiz tüm bakiyeniz üzerinden hesaplanacaktır.

Aynı şekilde kredi kartı son ödeme tarihi 1 gün geçerse bankanızın evinize göndereceği mektupla birlikte “30 günden az gecikmeli ödemeler grubu” na dahil edilirsiniz. Ve aynı şekilde kartınızın tüm bakiyesi üzerinden günlük gecikme faizi uygulanmaya başlanır. Bu faiz tutarı banka tarafından size gönderilen ekstrenin altında bulunmaktadır. Bu tür durumlarda banka nakit avansınızı kapatır ve nakit ihtiyaçlarınızı karşılamakta zorlanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Banka EFT Saatleri Listesi! Resmi Tatil ve Hafta sonu EFT

Kredi kartı asgari ödeme yapılmazsa da sonuç farklı olmayacaktır. Aynı prosedür yine uygulamaya geçecektir. Asgari ücretiniz dönem içerisinde yaptığınız harcamanın %20 si olarak belirlenmiştir.

Aynı durumlarda 30 gün ödeme yapmaz iseniz tarafınıza banka tarafından bir mektup daha gönderilir ve durumunuz KKB ye bildirilecektir. Ardından banka tarafından “60 gün gecikmeli alacaklar grubu” na dahil edilirsiniz. Bu durum 90 güne kadar sarkar ise banka tarafından “90 gün gecikmeli alacaklar” grubuna dahil edilirsiniz ve bir sonraki adım olarak yasal süreç başlatılacaktır.

Kredi kartı gecikme faizi siz borcunuzu ödemediğiniz süre boyunca katlanarak artar ve bazen kredi kartı borcunuzdan fazla faiz getirebilir.

90 gün sonunda borç halen ödenmemiş ise banka tarafınıza bilgilendirme yaparak yasal süreci başlatılır ve borcunuzu 15 gün içerisinde ödemenizi talep eder. Ödeme koşullarına bağlı olarak bankalar bu borcu taksitlendirebilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Kredi Çekmeden Ev Alma Yöntemleri

Ödemenin tekrar gerçekleştirilmemesi halinde icra yoluna başvurulacaktır.

Etiketler

Oğuz Çadar

Kayseri Erciyes Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisiyim. Profesyonel haberler yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com