Ana Sayfa / Ekonomi / Hayat Sigortası Neden Zorunludur?

Hayat Sigortası Neden Zorunludur?

Aslında hayat sigortası zorunlu değildir!

ancak aniden fani dünyadan göçüp gittiğinizde ardınızda bıraktıklarınızı borçlarınızla hayatlarını zorlaştırmamak adına son derece önemli ve bizce zorunlu bir sigortadır.

Birçok insanın hayat sigortası hakkında ki bilgileri oldukça yanlıştır. Hayat sigortası konusu oldukça önemli olup, doğru bilgilerin bilinmesini teşkil etmektedir. Peki, hayat sigortası zorunlu mu? Türkiye’de hayat sigortası yaptırmak zorunlu değildir. Özel hayat sigortası her bireyin yapabileceği bir sigorta türü değildir. Oysaki sosyal bir devletin gerekliliği bireylerin sosyal sağlık sigortası ve hayat sigortasından yararlanmalarını sağlamaktır.

Sosyal sağlık sigortası, Türkiye’de ki ismi ile SSK, bağkur, emekli sandığı gibi sigortaları kapsayan sigortalardır. Oysa hayat sigortası farklı bir sigorta türüdür. Bir bankadan konut kredisi almak istediğiniz takdir de bazı bankalar size hayat sigortası da yapmaktadırlar.

Hayat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Hayat sigortası, ani bir ölüm ya da başka olumsuz durumlar için joker niteliğinde olan bir sigorta türüdür. Bankalar her ne kadar bazı kredi seçeneklerinde bunu talep etseler de, hiç bir bireyin bu talebi yerine getirmeleri için yasal bir durum yoktur. Yani hayat sigortası yaptırmak katiyen zorunlu değildir. Bilinmesi gereken çok önemli bir husustur.

Ama yinede siz siz olun 2020 rakamlarına göre aylık 50 – 70 tl arasında bir maliyete denk gelen bu önemli sigortayı yaptırın dilerseniz bu maliyeti çektiğiniz krediye dahil ederekte ödeyebilirsiniz.

Hakkında Rıfat SER

Ankara Gazi Üniversitesinde Akademisyenim, Hobi olarak makale yazıyorum.

Bu habere de bakabilirisiniz

Elefsis Tersanelerinin işe yeniden başlamasının önemi

Attika’daki Elefsis Tersanelerinin yeniden faaliyete geçmesi ve üretken çıktısının “çok büyük bir anlamı var, çünkü ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir