Ana Sayfa / Ekonomi / Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama

Merkez bankası tüm bankacılık işlemleri sonrası ortaya çıkan işlemler düzenine verilen puanların sonucunda banka kredi notu tespit etmektedir.

Bu banka kredi notu bireylerin veya kurumların bankalar nezdinde ki güvenilirliklerini ve ekonomik durumlarını ortaya koyan bir tablodur. Banka kredi notu yanı sıra birde idari ve yasal takibe düşen birey veya kurumların kara listeye alınması durumu vardır.

Banka Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kara liste banka kredi borçlarını, mevduat faiz borçlarını ve banka kredi kartı borçlarını 3  dönem üst üste ödemeyen ve akabinde yasal takibe düşen, yasal takip sonrası yapılan yazılı ve sözlü tebligatlara uymayıp borcunu 15 gün içinde ödemeyen bireysel ve kurumsal banka müşterilerinin güvensiz pozisyona düştüğü durumlarda ortaya çıkmaktadır.

Halk arasında kredi kartı patladı veya krediler patladı adı verilen bu durum borçların 3 dönem ödenmeyip bankalar nezdinde yasal ve idari takip başlatılması durumdur. Kara Liste her 5 yılda bir güncellenmektedir. Özellikle kurumsal müşterilerin hareket kabiliyetlerini artırma ve kurumsal varlıklarını sürdürme adına 2 – 3 yılda bir hükumet tarafından çıkarılan yasal af ile kara listeden çıkarıldıkları da söylenebilir. Bu ekonomik bir gelişim hamlesi ve sıcak paranın akışını destekleyen bir durumdur.

Kara Liste Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kara liste sorgulama işlemlerini dilediğiniz bir bankanızdan yapabilirsiniz. Ayrıca merkez bankası ile iletişime geçerek kurumsal veya bireysel başvurularınızda öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra Merkez Bankası düzenli olarak kara liste yayınlamaktadır. Siz de bu kara listeye göz atabilirsiniz. Kara liste sorgulamasını ayrıca e-devlet adresinize girerek yapabilir, Merkez Bankası hizmet alanından kara listede olup olmadığınızı rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Merkez Bankası Sicil Kaydı Öğrenme

Merkez Bankası sicil kaydı öğrenme işlemlerinizi Merkez Bankasına bireysel olarak dilekçe ile başvurarak öğrenebilirsiniz. Ayın 9′ un da güncellenen sicil kaydınızın temiz olup olmadığı, kara listeye alınıp alınmadığı burada görülecektir. 5 yılda bir güncellenen kara liste ile her ay güncellenen sicil kaydı ve banka kredi puanlarını ayrıca herhangi bir banka şubesinden öğrenmekte mümkündür.

Hakkında Oğuz Çadar

Kayseri Erciyes Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisiyim. Profesyonel haberler yazmaktayım.

Bu habere de bakabilirisiniz

Elefsis Tersanelerinin işe yeniden başlamasının önemi

Attika’daki Elefsis Tersanelerinin yeniden faaliyete geçmesi ve üretken çıktısının “çok büyük bir anlamı var, çünkü ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir