Ana Sayfa / Yaşam / Şimdi Balkonunuzu Bahara Hazırlama Zamanı

Şimdi Balkonunuzu Bahara Hazırlama Zamanı

Baharın iyiden iyiye kendini hissettirdiği şu günlerde; eşinizle dostunuzla, harika bir yaz akşamı geçirmek için, balkonlarınızı güzelleştirmekle işe başlayabilirsiniz.

Balkonlarınızı bahara hazırlayacak harika fikirler sizlere vereceğim. Bu önerileri takip ettiğiniz takdirde, balkonunuz cennetten bir köşe gibi olabilir.Şimdi balkonunuzu bahara hazırlama zamanı. Hadi başlayalım isterseniz.

Balkonunuzun cıvıl cıvıl ve renkli olması için, öncelikle balkonunuzun hangi cephede olduğuna dikkat edin. Buna göre balkonunuzda yetiştireceğiniz çiçeğe karar verirsiniz. Ya da balkonunuzdan görünmesini istemediğiniz bir yer varsa; o görüntüyü kapamak için, manzaralı paravanlar kullanabilirsiniz. Güneş ışınlarının sizi rahatsız etmemesi için; bir perde, güneş şemsiyesi, ya da daha romantik bir balkon için cibinlik tercih edebilirsiniz.

Balkonunuzda Kendinizin Rahat Edeceği Bir Alan Oluşturun

Öncelikle, balkonunuzda kendinizin rahat edeceği bir mekan oluşturun. Bu yer sizin keyif köşeniz olsun. Bu köşede; renk renk çiçeklere, göz zevkinizi okşayacak mumlara, zevkle okuyacağınız kitaplara yer verip, huzur içinde olacağınız bir bölüm oluşturun.

Balkonda en çok yakışan çiçekler; sardunyalar, renk renk saksı gülleri tercih edebilirsiniz. Hoşunuza gidiyorsa; balkonunuzda küçük bir organik tarım bölümü oluşturabilirsiniz. En azından; maydanoz, fesleğen gibi bitkiler ekebilirsiniz. Çiçeklerinizi ya da bitkilerinizi, hoş görünümlü saksılara ekerseniz, balkonunuz bir o kadar daha renkleneceğini unutmayın.

Balkonunuzu Halılarla Renklendirin

Soğuk bir zemin üzerinde oturmak istemiyorsanız, balkonunuzu halılarla renklendirin. Balkonunuzun dekoruna uygun halı ya da kilimlerle kaplanan balkon, size daha samimi ve içten gelecektir. Sanki bir oturma odasında oturuyor hissine sahip olacaksınız. Üstelik püfür püfür rüzgar esip, keyfinize keyif katacak.

Balkon Dekorasyonunda Renkli Kırlentler Harika Bir Fikir

Düşünsenize balkonunuza bir oturma bölümü oluşturdunuz. Buradaki sandalyelerde renkli kırlentler. Balkon dekorasyonunda renkli kırlentler harika bir fikir diyorsanız, şimdiden bu kırlentlerden edinin. Elinizden geliyorsa kendinizde dikebilirsiniz tabi.

Oturma bölümünüzü beyaz olarak belirlerseniz, bu sedirinizin üzerine; pembe, yeşil, mor, sarı, turuncu kırlentler ile renk verebilirsiniz. Bu dekorasyon önerisine göre, yere sereceğiniz kilimi ise, hasır görünümlü bir kilim olarak belirleyebilirsiniz. Ya da canınız nasıl istiyorsa. Unutmayın ki, burası sizin keyif köşeniz.

Şirin Masa Ve Sandalyelere Balkonunuzda Yer Açın

Balkonunuzun daha ferah ve iç açıcı bir yer olması için, Şirin masa ve sandalyelere balkonunuzda yer açın. Renkli masa ve sandalyeler ile balkonunuz daha çok renklenirken, önümüzdeki yaz akşamları balkonunuzdan hiç çıkmayacağınız kesin. Balkonunuzda geniş bir oturma alanı oluşturmak için; açılır kapanır, masa ve sandalyeler kullanabilirsiniz.

Balkonda Kullanılacak Aksesuarlar

Işıl ışıl bir balkonum olsun diyorsanız, Balkonda kullanılacak aksesuarları özenle seçmelisiniz. Duvarda yanan ışıl ışıl fenerler, sizce de çok özlemli olmaz mı? Ve ya balkon masanızın üzerinde su dolu bir kâsede duran mumlar. Mumları yakmayı unutmayın ama. Bu kâsenin içine çiçek parçaları da atarsanız, oldukça romantik bir akşam olacağı kesin.

Yerden tasarruf için saksılarınızı duvara monte edebileceğiniz gibi, balkon demirlerine de takabilirsiniz. Olası kazaların önüne geçmek için, saksılarınızı iç taraftan balkon demirlerinize takmayı ihmal etmeyin.

Balkonda kullanacağınız saksıları; porselen, hasır, tenekeden seçebilirsiniz. Böylece çeşitliliğin içindeki uyumu yakalarsınız. Saksılarınıza ekeceğiniz çiçekleri, saksı renkleri ile uyumlu seçeceğiniz gibi, zıtlıklar oluşturacak şekilde de, saksı çiçek eşlemesini yapabilirsiniz. Tamamen göz zevkinize kalmış bir durum.

Şehrin bunaltıcı, yorucu gürültüsünden kaçmak için, kendi ev ortamında bir balkonda, huzuru bulmak gerçekten de hoş. Hadi üşenmeyin ve bir an önce balkonunuzu yaza hazırlayın. İnanın bu emeğinize değecek. Şimdiden size kolay gelsin…

Hakkında Rıfat SER

Ankara Gazi Üniversitesinde Akademisyenim, Hobi olarak makale yazıyorum.

Bu habere de bakabilirisiniz

Volo Custom Radome

A custom radome is a specialized enclosure designed to protect a radar antenna from external ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir