Ana Sayfa / Genel Kültür / Slime Nedir? Evde Kolay Slime Yapımı

Slime Nedir? Evde Kolay Slime Yapımı

Merhaba sevgili blog severler. Bu gün sizlere slime nedir ve evde slime nasıl yapılır konusunu anlatacağım.

Slime İngilizce Balçık anlamına gelen bir kelimedir. Ama bizim slime olarak tabir ettiğimiz yeni yenil oyun hamuru çamur değil elbette. Zıp zıp hamur olarak da adlandırılan slime aslında polimer malzemeden yapılan bir oyun hamuru. Evde ise boraks,tutkal ve gıda maddesi ile yapılabilecek kolay bir oyuncak. Öncelikle evde slime yapımı için gerekli malzemeleri sayayım. Ardından da evde slime nasıl yapılır konusuna açıklık getireyim.

Evde Slime Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

  • 1 bardak beyaz tutkal,
  • 1/2 çay bardağı boraks,
  • Gıda boyası ( gıda boyası ile birlikte isterseniz simde kullanabilirsiniz ),
  • 1 bardak ılık su,
  • 1 bardak oda sıcaklığında su,

Evde Slime Nasıl Yapılır?

Evde slime yapımı için öncelikle, 1 bardak ılık suyun içine boraksı ekleyerek, boraks iyice çözülene kadar karıştırın. Derin bir kabın içine tutkalı boşaltın. 1 su bardağına yakın suyu, tutkala yavaş yavaş ekleyerek tutkalı inceltin.

Ardından boraks ve su karışımını çay kaşığı yardımı ile tutkal su karışımının içine ekleyin ve takta kaşıkla iyice karıştırın. Burada dikkat etmeniz gereken konu, slimenin istediğiniz kıvamda olması için, borakslı suyu yavaş yavaş eklemeniz olacaktır. 2- çay kaşığı borakslı suyu ekleyip, iyice karıştırın.

Ardından 2-3 çay kaşığı daha ekleyin. Bu şekilde borakslı su bitene kadar devam edin. Slime ele yapışmayacak kıvama gelince, gıda boyasını ve dilerseniz simi slime hamurunun içine karıştırın.

Elinizle iyice yoğurun. Ev yapımı slime/zıp zıp hamur oynamaya hazır artık.. Slime oyun hamurunu istediğiniz miktarda yapabilirsiniz. Bunun için malzeme miktarına siz karar verin. Zıp zıp hamuru havasız ve kapalı bir kabın içinde saklamak kaydıyla, 1 ay kullanabilirsiniz.

Hakkında Oğuz Çadar

Kayseri Erciyes Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisiyim. Profesyonel haberler yazmaktayım.

Bu habere de bakabilirisiniz

Çocuklarımızın Deneyimleyerek Öğrenmesini Öğretmeye HAZIR MISINIZ?

Uzun yıllardır kullanılan Montessori Eğitimi, her çocuğun öğrenme seviyesinin farklı olduğunun bilinci ile hareket eden ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir