Ana Sayfa / İnternet / Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir? Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir? Nasıl Yapılır?

Günümüzde sosyal medyanın ne kadar önemli olduğunu bilmeyen yoktur.

Artık haberleri,eğlenceyi,birbirimizi kısaca her şeyi sosyal medyadan takip eder hale geldik.Sosyal medyanın bu kadar önemli bir konuma gelmesi haliyle sosyal medya ile ilgilenen kişilerinde önemli konuma gelmesini sağladı.Bu yazımda sizlere günümüzdeki popüler meslek kollarından birisi olan sosyal medya uzmanlığını tanıtacağım.Lafı çok uzatmadan sosyal medya uzmanlığı hakkında bilgilerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir?

Sosyal medya konusunda belirli bir bilgi ve tecrübeye sahip olan,kısa sürede doğal yollarla bir büyüme planı çizerek sosyal medya hesabınızın büyümesini sağlayan,kurum yada şahıslara sosyal medya hesaplarından maksimum fayda sağlayan kişiye sosyal medya uzmanı denir.Bu işleri yapan kişinin mesleğine de sosyal medya uzmanlığı adı verilir.

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Sosyal medya uzmanlarında bir diploma belgesi aramazlar.Bunun yerine yaptığınız işler,referanslarınız, takipçileriniz önemlidir. Fakat yine de üniversitelerin reklamcılık bölümünden mezun olanlar bu sektörde ufak da olsa öndedir.Ayrıca bazı üniversitelerde sosyal medya uzmanlığı belgesi veren programlar mevcuttur. Bu kısa eğitimlere katılarak sosyal medya uzmanlığı belgesi de edinebilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Sosyal medya uzmanlığından ve sosyal medya uzmanından bahsettik. Şimdide gelin bu sosyal medya uzmanları ne iş yapar ondan bahsedelim.

Sosyal medya uzmanının görev ve sorumluluklarını az çok isminden anlayabiliriz.

Firmaların sosyal medya hesaplarını açıp yönetir.

Firmalar ile anlaşıldığında öncelikle sosyal medya hesapları yoksa kendileri sosyal medya açar. Eğer varsa tüm sosyal medya hesaplarının tam yönetimini eline alırlar. Güven eksikliği çok önemlidir. Sizden önce sosyal medya hesapları varsa ve yüksek takipçileri varsa tüm yönetimi vermek istemiyebilirler ticari olarak zarar vereceğinizden korkarak bu durumdan dolayı onlara sözleşme üzerinde anlaşma yapabileceğinizi belirtirsiniz. Aksi taktirde sosyal medya uzmanları tüm sosyal ağ mecralarından eş zamanlı olarak ilerlemektedir. Tek bir mecradan ilerlendiği taktirde sosyal medya uzmanının hem kendisine referans hemde firmaya gelişim açısından hiçbir yararı olmaz.

Firmaların veya kişilerin sosyal medya hesaplarının büyüme planlarını yapar.

Öncelikle firma hesaplarının yönetimini eline aldıktan sonra büyüme planlarını yapar bu sayede sektörün nabzını ölçüp ne kadar sürede kitlelere ulaşıp büyüme sağlayacağını çıkartabilir.

Sosyal medya verilerini analiz eder.

Daha önceki paylaşımlarını kontrol edip doğru kitleye ulaşıp ulaşamadığını sorgular. bu durumu aşağıdaki plan ile gerçekleştirir.

Hangi saatlerde paylaşım yapıldı mı ? Hangi saatte fazla beğeni almış ; bu durum hangi saatte fazla beğeni alındıysa o saatlere o sektör’ün aktif olduğunu belirtmektedir. Bu durumda sosyal medya uzmanı o saatler arasında paylaşım yaparak en fazla aktifliği yakaladığı saati belirler ve sektörün doğru hastagleri ile o saatte paylaşımda bulunarak daha fazla etkileşim kazanır.

Sosyal medya üzerinden yapılan satışları arttırmak için çözüm önerileri sunar.

Rakip firmaların sosyal medya hesaplarını takip ederek analizlerde bulunur.

Sosyal medya içerikleri hazırlar ve yönetir.

Belli bir içerik paylaşım planlaması yapar.

Sosyal medya uzmanlarının görevleri de bu şekildedir.

Sosyal Medya Uzmanının Sahip Olması Gereken Özellikler

Peki sosyal medya uzmanı olabilmek için ne tip karakteristik özelliklere sahip olmamız gerekir? Bu soruya cevap verelim.

Öncelikle sabırlı olmalısınız.Sosyal medya sabır işidir.Daha sonra anlayışlı olmalısınız.Yapılan hakaret ve kötü yorumları sakinlikle karşılamalısınız.İleri görüşlü olmalısınız.Gelecekte getirisi güzel olacak içerikleri önceden tahmin edebilmelisiniz.Araştırmacı ve girişken olmalısınız.

Sosyal Medya Uzmanı nekadar kazanır ?

Sosyal medya uzmanlarının kazançları referanslarına kazandırdığı oranda artmaktadır. Bugün sosyal medyada mükemmel aktiflikte olan bir firmanın sosyal medya uzmanı ile herhangi bir aktifliği yüksek olmayan bir firmanın sosyal medya uzmanının aldığı ücretler arasında farklar bulunmaktadır. Bu sizin o işi ne kadar iyi yaptığınıza ve kendinizi yaptığınız işin kalitesini pazara ne kadar iyi tanıttığınıza bağlı olarak değişmektedir. Ne kadar ekmek o kadar köfte.

Son Sözler

Bu yazımda yeni bir iş kolu olan sosyal medya uzmanlığı hakkında bilgi vermeye çalıştım.Umarım sizler için faydalı bir içerik olmuştur.

Hakkında Oğuz Çadar

Kayseri Erciyes Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisiyim. Profesyonel haberler yazmaktayım.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sosyal Paylaşımlar ve Günlük Yaşamımızdaki Değişimler

Sosyal Paylaşımlar ve Günlük Yaşamımızdaki Değişimler

Sosyal Paylaşımlar ve Günlük Yaşamımızdaki Değişimler gelecek çağlarda torunlarımızın yaşadığımız dönemi isimlendirmeye çalıştıklarında hiç zorlanmayacağını ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir