Ana Sayfa / Genel Kültür / Deniz Tavşanı Hakkında İlginç Bilgiler

Deniz Tavşanı Hakkında İlginç Bilgiler

Deniz tavşanı son derece ilginç görüntüsü ile pek çok insanın merak konusu olmuş bir hayvandır.

Aplysiidae süper familyasından olan deniz tavşanı aslında bir tür deniz salyangozudur. Bizim ülkemizde Kızıldeniz’den gelmişolan deniz tavşanı ilgi çekici renkli bir görünümü ile oldukça ilgi çekmektedir. Su altı fotoğraf çekimlerinde de sıkça model olarak kullanılmaktadır.

Deniz Tavşanının Diğer Adı

Deniz tavşanının diğer adı, kimeradır. Kimerayni deniz tavşanı, kabuksuz bir yumuşakça olup, saldırılara karşı son derece savunmasızdır. Fakat buna rağmen, deniz tavşanı ile beslenen canlı türü oldukça azdır.

Deniz Tavşanı Hakkında Bilgiler

Deniz tavşanı kabuksuz ve savunmasız bir canlı olduğunda en güçlü silahı çıkardığı zehiridir. Deniz tavşanı besinlerini sindirim sisteminde öğütmez. Besinlerini koruyucu bir mukus ile kaplar.

Deniz Tavşanının büyüklüğü genellikle 5 cm civarındadır. Fakat bazı türlerde 7 cm büyüklüğünde olanlara da rastlanmaktadır.Bu ölçüler genel olarak bilinen ölçüler olmasına rağmen, 75 cm ve 14 kg ağırlığa ulaşabilen türlere de rastlanmıştır.

Deniz tavşanları Aplysia Vaccaria olarak bilinen sucul bitkilerle beslenmektedir. Siyah renkten tutun da, pembeye, mor renkten tutun da sarı ve beyaz renge kadar pek çok renkte deniz tavşanı bulunmaktadır. Deniz tavşanının renkleri bulundukları coğrafik bölgelere göre değişebilmektedir.

Deniz tavşanlarının solungaçları açıktadır ve iki tavşan kulağına benzer uzantı şeklindedir.Yaşam alanı olarak genellikle sığ sulardaki Eudendrium hidroid canlı kolonilerini tercih ederler. Hidroid canlıların yanı sıra başka omurgasız canlılarla da beslenirler. Bazı deniz tavşanı türleri ise yalnızca yosunlarla beslenir. Deniz Tavşanlarının bitkiler gibi bir tür fotosentez yaptığı hatta klorofil ürettiği araştırmalar sonucu ortaya çıkarılmıştır.

Hakkında Kerim ANLI

Reklam Ajansı Sahibiyim, Boş vakitlerimde internet siteleri için popüler içerikler oluşturuyorum.

Bu habere de bakabilirisiniz

Çocuklarımızın Deneyimleyerek Öğrenmesini Öğretmeye HAZIR MISINIZ?

Uzun yıllardır kullanılan Montessori Eğitimi, her çocuğun öğrenme seviyesinin farklı olduğunun bilinci ile hareket eden ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir