Ana Sayfa / Teknoloji / Mobil Cihazların Çocuklar Üzerindeki 9 Olumsuz Etkisi

Mobil Cihazların Çocuklar Üzerindeki 9 Olumsuz Etkisi

Teknoloji ilerledikçe mobil cihazlar çoğaldı akıllı  telefonlar, tabletler, mini cep bilgisayarları derken pek çok teknolojik alet evimizin ve hatta yaşantımızın tam da merkezine geldi yerleşti.

Bu cihazlar büyükler için vazgeçilmez olduğu kadar çocuklar için de vazgeçilmez unsuru haline geldi. Küçük çocuklar için her ne kadar zararlı olsa da, yine de çocukları susturmak ya da oyalamak adına çocuklara tablet veya akıllı telefonlar veriliyor. Peki bu mobil cihazların çocuklar üzerinde ne gibi olumsuz etkileri var hiç düşündünüz mü ? Teknolojik cihazların çocuklar üzerindeki en çok bilinen olumsuz etkisi radyasyon. Ama iş bu kadarla da kalmıyor. Bakın mobil cihazların çocuklarınıza ne gibi olumsuz etkileri var.

Teknolojik Gelişmelerin Çocuklar Üzerine Olumsuz Etkisi

0-2 yaş arasındaki çocukların kesinle bu cihazlardan uzak durması gerekli. 3-5 yaş arasında günde 1 saat, -18 yaş arasında ise günde en fazla 2 saat kullanmaları en uygun olanı. Gelelim teknolojik mobil cihazların çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerine.

 Hızlı Beyin Gelişimi

Bebeğin doğumundan itibaren 2 yaşına kadar beyinleri doğum ağırlığının 3 katına ulaşır. Beyin gelişimi bireyin 21 yaşına kadar devam eder. Eğer çocuk bu dönemlerde çok fazla teknolojik cihazlarla haşır neşir olursa beyin gelişimi stimülasyonunun dikkat eksikliği, anlamada gecikme, yüksek dürtüsellik, öfke nöbetleri ve öğrenme bozuklarıgibi problemler ortaya çıkmaya başlar.Ayrıca çocuğun kendini kontrol etme becerisinde de önemli oranda düşüş meydana gelir.

Gelişmede Gecikme

Çocukların normal çocukluk döneminde olduğu gibi hareketli bir yaşam sürmeleri gerekir. Fakat bilgisayar veya tabletle uğraşan çocuklarda bu hareketlilik olmaz. Bu da gelişim geriliği olarak sonuçlanır. Hareket eden çocuklar daha dikkatli ve öğrenme kabiliyeti yüksek çocuklardır. Çocuklar sürekli teknolojik cihazlarla uğraştığında gelişim süreci olumsuz etkilenecektir.

Obezite

Çağın en büyük hastalıklarından bir tanesi olan obezite artık çocukluk çağlarından itibaren kişilerin hayatını olumsuz etkilemektedir. Obezitenin en büyük tetikleyicisi de hareketsiz bir yaşam sürmektir. Teknolojik cihazların başında uzun süre hareketsiz kalmak çocuklarda obeziteye yakalanma riskini %30 artırmaktadır. Obezite aynı zamanda, kalp krizi, erken felç ve diyabet risklerini de beraberinde getirmektedir.

Uykusuzluk

Bilgisayar ve tablet başında çok vakit geçiren çocuklardaki en önemli sorunlardan bir tanesi de uykusuzluk problemidir. Özellikle 9-10 yaşındaki çocuklarda çok sık rastlanılan bir durum olan bilgisayar bağımlılığına dair gelişen uykusuzluk problemi okuldaki başarısızlıklarında büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Ayrıca uykusuzluk çocukların gelişimini olumsuz etkileyen en öneli etkenlerin başında yer almaktadır.

Ruhsal Bozukluk

Çocuklarda son yıllarda oldukça sık görülen çocuk depresyonu, anksiyete, bağlanma bozukluğu, dikkat eksikliği, otizm, bipolar bozukluk ve sorunlu çocuk davranışları gibi ciddi psikolojik rahatsızlıkların büyük bir bölümü teknoloji bağımlılığından ileri gelmektedir.

Saldırganlık

Özellikle şiddet içerikli oyunlar ve videolar, çocukların saldırganlığının en önemli kaynaklarından bir tanesidir. Teknolojik gelişmeler sonucu, bu gelişmeleri çok sıkı takip eden çocuklarda saldırganlık daha fazla görülmektedir.

Dijital Demans

Teknolojik gelişmeleri takip ederek ayak uydurma çabasında olan çocuklarda, dikkat eksikliği, hafıza sorunları ve konsantrasyon bozuklukları sıklıkla görülen problemlerin başında yer alır. Deman çok ileri yaş hastalığı olmasına rağmen, artık çok daha erken yaşlarda görülmeye başlanmaktadır. Dikkatini olaylar üzerinde yoğunlaştıramayan çocuklarda öğrenme güçlüğü başlar.

Bağımlılık

Teknolojik aletlerin en büyük sorunu bağımlılık sorunu. Burada anne ve babaların rolü çok büyük. anne ve baba ne kadar çok teknoloji ile ilgili ise, çocuk da aynı oranda teknolojiye düşkün olacaktır. Çocuk anne ve babasının ilgisizliğini teknolojik aletlerle kapatmaya çalışacaktır. Bu durumda teknoloji bağımlılığının ortaya çıkmasında en büyük etkendir.

Radyasyon

Bilgisayar, telefon ve tabletlerin en çok bilinen yan etkisi radyasyondur. Çok uzun süre, bu cihazlarla haşır neşir olmak çocukları çok faz etkiler ve normalden fazla radyasyon almasına neden olur. Radyasyon kanser riskini artıran etkenlerden bir tanesidir.

Hakkında Rıfat SER

Ankara Gazi Üniversitesinde Akademisyenim, Hobi olarak makale yazıyorum.

Bu habere de bakabilirisiniz

Denizli Büyükşehir’de “Sıfır Atık” dönemi başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayelerinde yürütülen “Sıfır Atık” projesi Denizli Büyükşehir Belediyesinin ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir