Ana Sayfa / Teknoloji / Samsung Smart TV Codec Sorununu Nasıl Çözülür?
Samsung Smart TV Codec Sorununu Nasıl Çözülür

Samsung Smart TV Codec Sorununu Nasıl Çözülür?

Samsung Smart TV Codec Problemi

Akıllı televizyonlarda artık USB hafıza yada taşınabilir durağan(durgun) disk yardımıyla her türlü filmi seyretmek mümkün. Bu durum Samsung Smart TV’ler için de geçerliyken, gene de bazı kullanıcılar hatalarla karşı karşıya geliyorlar. En yaygın olanı da ‘Filmlerdeki desteklenmeyen codec problemi’ olarak karşımıza çıkan ve Samsung Smart TV’lerde görülen hata. Peki Samsung TV’lerdeki codec problemi nasıl çözülür?

Samsung’un resmi internet sitesine baktığımızda MKV formatı da dahil olmak suretiyle nerede ise her türlü video destekleniyor olarak gözüküyor. Bu da bir gerçek ve Samsung TV’lerde filmlerin yüzde 90’lık kısmı sorunsuz şekilde oynatılıyor. Buna karşın bazı filmlerde problemler çıkıyor ve cihaza harici yazılımlar yüklense de problem çözülmüyor şundan dolayı Samsung TV’lerde codecler bir tek anakart üstünden çalışıyor. Desteklenmeyen codecleri çözmek içinse birkaç çözüm önerimiz var.

Neden MKV dosyaları Samsung Smart TV’de kimi zaman açılmıyor?

Bilinenin aksine MKV bir video formatı değildir, sıkıştırma formatıdır. Şu demek oluyor ki MKV filmlerde değişik ses ve görüntü kodlamaları kullanılabiliyor. Misal vermek gerekirse, DTS ses formatına haiz MKV dosyaları mevcut ve Samsung Smart TV’lerin de DTS ile arası asla iyi değil. Bunun için de DTS sesleri MP4 yada AC3’e çevirmek gerekiyor.

Burada ilk çözüm olarak akla bir çok kişinin bilgisayarında hali hazırda yüklü olan VLC player geliyor. VLC Player’ın kendi içinde ses ve video convert edebilme özelliği mevcut. Programı açıp CTRL + R tuşlarına basarak seçtiğiniz video dosyasının hem sesini, hem görüntüsünü değiştirebilirsiniz. Averaj 2-3 GB’lık bir filmin tercüme işlemi ortalama 10 dakika sürecektir ve muhtemelen DTS sesi değiştirdiğinizde film sorunsuz olarak açılacaktır.

Buna karşın kimi zaman bu metod tüm Samsung TV’Lerde işe yaramıyor. İkinci bir uygulama olarak da iFastime Video Converter Ultimate programını kullanabilirsiniz. Bu program yardımıyla her çeşit ses ve görüntü dosyasını değiştirebilir, dosyalara belli parametreler koyabilir, üstünde değişim yapabilir ve hatta direkt altyazı ekleyebilirsiniz. Üstelik programın Samsung TV’lerle uyumluluk profili de var ve bu şekilde problemi ortadan kaldırıyor.

Kısaca üzerinde durmak gerekirse, Samsung Smart TV’lerde MKV ve benzeri dosya formatlarını açamamızın tek sebebi codec uyumsuzluğu. Bunun için de belirttiğimiz programları yada kendi tercihiniz olan converter programları kullanmanız lüzumlu.

Hakkında Rıfat SER

Ankara Gazi Üniversitesinde Akademisyenim, Hobi olarak makale yazıyorum.

Bu habere de bakabilirisiniz

Denizli Büyükşehir’de “Sıfır Atık” dönemi başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayelerinde yürütülen “Sıfır Atık” projesi Denizli Büyükşehir Belediyesinin ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir