Ana Sayfa / Teknoloji / Twitter Korona Virüsü Önlemlerini Açıkladı
Twitter Korona Virüsü Önlemlerini Açıkladı

Twitter Korona Virüsü Önlemlerini Açıkladı

Dünyada en fazlaca kullanılan sosyal medya sitesi Twitter Korona Virüs ile ilgili sıfır hoşgörü kararı aldı. Platformu kullanarak virüsle ilgili manipüle haberler ve kötüye kullanımlar tespit edildiğinde neler yapacağını açıklayan Twitter kötü niyetli kullanıcılara aba altından sopayı gösterdi.

Yeni Tip Korona Virüs (Covid-19) ile ilgili güvenilir sağlık bilgilerine fazlaca gerekseme bulunduğunu açıklayan Twitter, şirket olarak insanlara güvenilir sıhhat bilgisi bulmaları mevzusunda destek olmak ve insanların doğru mesajı doğru kaynaktan almaları adına hayır amaçlı reklam desteğine ve yardım fonlarını arttırmak için çalışmalarını hızlandırdıklarını deklare etti.

Twitter uzman kuruluşlar ve resmi hükümet görevlilerin, sıhhat görevlilerinin platformu kullanarak sıhhatli informasyon verebileceklerini hatırlatarak, her ülkede o ülkenin Sıhhat Bakanlığı ve Dünya Sıhhat Örgütü ile ortaklık yaptığını açıklayan Twitter, 50 ülkede resmi mahalli ortaklarla beraber proaktif bir araştırma girişimde olduklarını söylemiş oldu.

Açıklamada Covid-19’un global yayılımı araştırmasının şu ülkeleri kapsadığı açıklandı:

Arjantin, Avustralya, Avusturya, Bolivya, Belçika, Brezilya, Kanada, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Danimarka, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, El Salvador, Finlandiya, Fransa, Almanya, Guatemala, Honduras, Hong Kong, Hindistan, Endonezya, İrlanda, İtalya, Japonya, Malezya, Meksika, Hollanda, Yeni Zelanda, Nikaragua, Norveç, Panama, Paraguay, Peru, Filipinler, Singapur, Cenup Kore, İspanya, İsveç, İsviçre, Tayvan, Tayland, Birleşik Krallık, Uruguay, ABD, Venezuela, Vietnam.

Twitter Korona Virüsle ilgili almış olduğu 10 maddelik manifestoyu deklare etti.

1- Twitter olarak Korona Virüs mevzusunda fazlaca ciddi manipülasyon teşebbüsleri görmüyoruz. Bununla beraber trendlerde ve arama hizmeti benzer biçimde yoğun kullanılan hizmetlerde fena davranışlara karşı proaktif olarak takip ediyoruz.

2- Korona Virüs’le ilgili akademisyenlerden ve uzmanlardan doğru detayları platformumuzda paylaşmalarını istiyoruz. İşbirliklerine açığız.

3- Korona Virüs’ü fırsata çevirmek isteyen reklamlara izin vermeyeceğiz. Halkını doğru bilgilendirmek isteyen devlet müesseselerinin reklam girişimlerine izin vereceğiz.

4- Kampanyalar oluşturarak geniş kitlelere yaygın sıhhat bilgisi verebilmeleri için Ads for Good kredilerini kâr amacı gütmeyen kuruluşlara gönderiyoruz.

5- Veriye dayalı gazetecilik ilkesinden bahisle bu yönde meydana getirilen haberlere destek veriyoruz.

6- Çince söylentilerin gerçek dışılığını ortalığa koymaya çalışıyoruz.

7- Araştırmaları desteklemek için Twitter’den data banklarını kullanmak isteyenlere kapılarımız açık.

8- Twitter çalışanları tarafınca Korona Virüs Yardım Kampanyası başlatıldı ve burada toplanan miktar insani müdahale ve hastalığın tedavisi  için kullanılacak.

9- İmla hataları dahil yaygın kullanılan ve aranan sözcüklerle ilgili devamlı denetimdeyiz.

10- Dünya Sağlık Örgütü, birçok hükümet ve halk sıhhat kuruluşu ve küresel ölçekte yetkililerin de dahil olduğu ilgili üçüncü kişiler ile kontakt kanalları oluşturdu. Bütün bu kesimlerle yakın ilişkideyiz ve ilgili tüm görevler arası toplantılara katılacağız.

Hakkında Rıfat SER

Ankara Gazi Üniversitesinde Akademisyenim, Hobi olarak makale yazıyorum.

Bu habere de bakabilirisiniz

Denizli Büyükşehir’de “Sıfır Atık” dönemi başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayelerinde yürütülen “Sıfır Atık” projesi Denizli Büyükşehir Belediyesinin ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir