Sağlık

Fazla Vitamin Vücuda Zararlı!

Soğuk kış günlerinde hastalıklara karşı savaş edebilmek için vitamin takviyesi alınması gerektiği yönünde ara sıra uyarılarda bulunan uzmanlara karşı Dahil Hastalıkları Uzmanı Dr. Selim Kum gelişigüzel vitamin takviyesinde bulunulmasının zararlarından bahsetti.

Soğuk kış günlerinde hastalıklara karşı savaşım edebilmek için vitamin takviyesi alınması gerektiği yönünde ara sıra uyarılarda bulunan uzmanlara karşı Dahil Hastalıkları Uzmanı Dr. Selim Kum gelişigüzel vitamin takviyesinde bulunulmasının zararlarından bahsetti. Zıt bir görüş haberi yayınlanana kadar Uzmanın görüşü şuan mühim ölçüt. Ayrıntılar haberin detayında.

Toplumda vitaminler mevzusunda bazı yanlış bilgiler mevcuttur. Mesele, vitaminlerin iştah açmış olduğu mevzusu ispatlanmış değildir. Kilo alma amacıyla kullanılmazlar. Antibiyotiklerle beraber vitamin alınması düşüncesi de yanlış bir düşüncedir. Vitaminlerin ne kadar kullanılırsa kullanılsın, zararsız olduğu düşüncesi de yanlıştır. Vitaminlerin ne olursa olsun tabip tavsiyesiyle alınması gerekir.

İlginizi Çekebilir  B12 Vitamini Nedir. Hangi Besinlerde B12 Vitamini Bulunur?

AŞIRI KULLANILIRSA

Şuursuzca tüketilen A vitamini karaciğer bozukluğuna; C vitamini böbrek taşına ve mide hastalıklarına yol açabilir. D vitamini fazlalığı ise bulantı, kusma, şiddetli baş ağrısı, kafaiçi tazyik artışı ve böbrek taşlarının oluşumunu artırabilir. Ek haplardan gelen kalsiyumun kemiklere ulaşamayıp, damarları tıkayarak sıhhat problemlerine yol açabileceğine de son zamanlardaki araştırmalarda dikkat çekiliyor. E vitamini, aşırı dozlarda alındığında kanser riskini artırabiliyor. Nihayet dönemde vatanımızda en oldukça rastlanan vitamin eksiklikleri D vitamini, B12 vitamini, çinko eksikliği, kısmen de folik asit eksikliğidir. Nihayet yıllarda beslenme bozukluğunun artması bunun en mühim sebebi olarak görülmektedir.

Kimlerin takviye alması gerekir?

Aşağıdaki dönemlerdeki kişilerin tabip kontrolünde bilhassa bazı vitaminleri almaları sağlıkları için lüzumlu olabilir;

  • Süt çocukluğu periyodu: D vitamini
  • Gebelik: Folik asit
  • Böbrek yetmezliği olanlar ve diyaliz hastaları: Folik asit, D vitamini
  • Mide ve bağırsak ameliyatı geçirenler: B12 vitamini
  • Bağırsakta emilim problemiyle seyreden hastalıklar: D vitamini, B12
  • Şeker hastaları: B1, B6
  • Vejetaryenler: B12
İlginizi Çekebilir  Migrenin Nedir Nasıl Tedavi Edilir?
Etiketler

Rıfat SER

Ankara Gazi Üniversitesinde Akademisyenim, Hobi olarak makale yazıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com