Ana Sayfa / Yaşam / Yeni Annelere Bebek Bakım Tüyoları

Yeni Annelere Bebek Bakım Tüyoları

Bir anne, bebeğini 9 ay karnında taşıdıktan sonra bebeğine en güzel şekilde bakma arzusu içinde olur.

Tabi bu tecrübe kazanmış anneleri, büyükleri dinlemek ne kadar adetten olsa da sizler yine de uzman bir doktorların görüşlerine de kulak asmakta yarar var. Biz de sizlere, hem anne tadında hem de doktor tadında bebek bakma tüyoları ve bebek bakma önerileri vereceğiz.

ÇEVREYE KULAKLARINIZI TIKAYIN

Doğumdan hemen sonra hastaneden çıkmadan bir emzirme danışmanından bebeğini nasıl emzirmen konusunda pratik bilgiler öğrenebilirsiniz. Güvenebileceğiniz bir doktora bebek bakımı konusunda sizleri bilgilendirmesini isteyebilirsiniz

Böylelikle hem emzirme konusunda hem de bebek bakımı konusunda bilgilendikten sonra kendinize göre gidebilir ve etraftan gelen baskılara kulak tıkayarak kendi bebeğinize bakabilirsiniz. Çevrenizdeki insanların her konuda bir düşüncesi olabilir ama bu düşünceler birbirini tutmayabilir. Bundan dolayı da kafanızın karışmasına asla izin vermeyin.

SIK BANYO YAPTIRMAK İYİDİR

Bazı bebekler genellikle banyodan sonra rahatlar ve çok güzel uyurlar. Bundan dolayı da büyüme hormonları uykuda salgılandığından banyo bebeklere çok iyi gelmekte ve bebeklerin büyümesinde katkısı büyük.

HER AĞLAMA KOLİK DEĞİL

Bebekler genellikle bilinmeyen nedenlerden dolayı ağladıklarından buna kolik denilmektedir. Kolik, kesinlikle bir hastalık değil ve bebeğe hiçbir zarar yoktur. Bebek dünyaya gözlerini yeni açtığından dolayı dış dünyayla uyum sürecinin bir parçası olmaktadır. Yalnız bebeğin her ağlaması kolik olmadığı anlamına da gelemez. Bundan dolayı da bebeğinizde hiç geçmeyen bir ağlama durumu varsa bebeğinizi doktora götürmeniz gerekir.

BEBEĞİN CİLT BAKIMI

Bebeğinizi her banyo sonrası krem veya yağ sürmeniz gerekmez. Bildiğiniz gibi bebek ciltleri çok hassastır. Bebeğin cildine krem ve yağlar sürüp cildin terlemesi önlerseniz, bebeğin cildinde ufak sivilceler ve isilik şeklinde döküntüler ortaya çıkabilir. Bebeğinizin cildi çok kuru ise sık sık banyo yaptırmayın. Ayrıca bebeğin banyo suyuna bebe yağı eklemek cilde iyi gelmektedir

BEBEĞİ YATIRMA POZİSYONU

Bebeğinizi yatırdığınız sırtüstü yatırın. Sırtüstü yatış bebekler için en güvenli yatırma şeklidir. Bebeğinizin başını uyurken her iki yana döndürmenizde hiçbir sorun yok. Bebeğiniz uyanıkken yüzükoyun yatırarak kollarının güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

BEBEĞİN TIRNAK BAKIMI

Bebeğinizin tırnaklarını, ona özel bir bebek tırnak makası ile kesmenizi öneririz. Uzamış tırnaklarıyla bebek, yüzünü ve gözünü çizebilir. Bundan dolayı bebeğinizin tırnaklarının uzamasına izin vermeden kesmenizi öneririz.

Hakkında Oğuz Çadar

Kayseri Erciyes Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisiyim. Profesyonel haberler yazmaktayım.

Bu habere de bakabilirisiniz

Volo Custom Radome

A custom radome is a specialized enclosure designed to protect a radar antenna from external ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir