Ana Sayfa / Ekonomi / Kredi Borcumu Ödeyemiyorum, Ne Yapmalıyım?

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum, Ne Yapmalıyım?

İnsanlar ihtiyaçları doğrultusunda kendilerine uyan kredileri kullanmak adına birçok bankaya bakarlar.

Özellikle ise maaş müşterisi oldukları, çoğu işlemlerinde kullandıkları bankaları tercih ederler. Örneğin, ev almak için kullanılan krediler uzun süre ödemeniz gereken kredilerdir. Ev kredisi almanın mantığı kiracı olarak başkasına para verip 10 yıl sonra elinde hiçbir şey olmaması yerine, kendinizi biraz daha sıkıp 10 yılda gayrimenkul sahibi olmaktır.

Ancak uzun süre ödemeniz gereken bu kredileri almadan önce uzunca düşünmek gerekir. Hayat her zaman istediğimiz gibi gitmeyebilir. Bir zaman sonra aynı maaşı alamayacağınız başka bir işe girebilirsiniz. Bu durum sizin açınızdan sıkıntılara yol açabilir, çünkü ne kadar süre için kredi çektiyseniz aslında o borcu tamamlayana kadar ev bankanındır.

Herhangi bir planda hazırlanmış kredinizi çektiyseniz ve kredi borcumu ödeyemiyorum diyorsanız. Öncelikle yapmanız gereken şey elinize bir kağıt kalem alıp gelir gider dengenizi çıkarmanızdır. Banka tarafından takibe düşmeden, kişisel ihtiyaçlarınızın birkaçından vazgeçerek bütçenizi toparlamanız mümkün.

Fakat toparlanabilecek bir durum söz konusu değil ise ve siz kredi borcumu ödeyemiyorum ne olur diye bir paniğe düştüyseniz öncelikle kredi çektiğiniz bankanıza gitmeniz en doğru yol olacaktır.

Bankanızı Ziyaret Edin

Her bankanın yapılandırma konusunda bir planı vardır ve size aylık ödeme yapabileceğiniz tutar doğrultusunda yardımcı olabilirler. Ancak bankaya veya bir avukata bu durumu danışmadıysanız ve kredinizi yatıramıyorsanız. Kredi borcumu ödeyemiyorum cezası nedir diye düşünmeye başladıysanız artık harekete geçip sicilinizi yakmadan bankanızı ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Çünkü eğer konut kredisi çektiyseniz eviniz tehlikeye girebilir, ihtiyaç kredisi çektiyseniz kredi puanınız düşebilir ve kara listeye girebilirsiniz.

Hakkında Rıfat SER

Ankara Gazi Üniversitesinde Akademisyenim, Hobi olarak makale yazıyorum.

Bu habere de bakabilirisiniz

Elefsis Tersanelerinin işe yeniden başlamasının önemi

Attika’daki Elefsis Tersanelerinin yeniden faaliyete geçmesi ve üretken çıktısının “çok büyük bir anlamı var, çünkü ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir