Ana Sayfa / Yaşam / Ev Yapımı Klima Nasıl Yapılır?

Ev Yapımı Klima Nasıl Yapılır?

Ev Yapımı Klima Basit Malzemeler Kullanarak Yapılabilir mi?

Ev yapımı klima nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Havaların çok sıcak olduğu yaz aylarında serinlemek için klimaya ihtiyaç duyuyoruz. Peki bulunduğunuz ortamı serinletmek için kullanacağınız bu klimayı evde yapmak mümkün mü? Tam anlamıyla bir iklimlendirme cihazı olmasa da eldeki imkanları kullanarak bu amaca hizmet eden bir şey geliştirmek mümkün.

Bunun için öncelikle araç tipi bir buz kutusuna yada benzeri bir kutuya ihtiyacınız var. Soğutma için kullanacağınız buzun, hemen erimemesi için böyle bir kutu olmazsa olmazınız. Vantilatör yada güçlü bir elektronik cihaz fanı, havayı yönlendirmek için plastik boru ihtiyacınız olan diğer parçalar. Sayfamızda sizler için evde klima nasıl yapılır videoları paylaştık. Bu videoları izleyerek siz de evinizde bir iklimlendirme cihazı yapabilirsiniz.

Ev Yapımı Klima Nasıl Yapılır?

Ev yapımı klima geliştirmek için ihtiyacınız olan parçaları yukarıda saydık. Şimdi sıra yapmanız gerekenleri açıklamaya geldi. Sahip olduğunuz buz kutusunun üst bölümünü vantilatörün genişliğini ölçerek kesin. Hava çıkışını sağlayacak olan ön tarafa ise plastik borunun çapı kadar delik açınız. Vantilatörü yada fanı kutunun üst bölümüne yerleştirin.

Kutunun ön kısmına da plastik boruyu yerleştirin. Kutunun içine, buzdolabınızın içinde dondurduğunuz buz kalıplarını yada su şişelerini yerleştirin. Kutunun kapağını sıkıca kapatın. Ve vantilatörü/fanı çalıştırın. Vantilatör yardımıyla içeri girecek sıcak hava buz kalıpları sayesinde soğuyarak dışarı çıkacaktır. Buz kalıpları zaman içinde elbette eriyecektir.

Ancak buzdolabınızın derin dondurucu bölümünde yedek buz kalıbı yada şişesi bulundurarak bu sorunu kolaylıkla bertaraf edebilirsiniz. Neticede buzdolabımız sürekli çalışıyor. Bu iş için ekstra bir güç harcamak durumunda kalmayacaksınız.

Evde klima yapmak için ihtiyaç duyacağınız malzemelere ekstra para harcamayacaksanız denemekten zarar gelmez diye düşünüyoruz. Umarız size yardımcı olabilmişizdir. Konuyla ilgili merak ettiğiniz hususları ve fikirlerinizi bizlere iletebilirsiniz. Bunun için altta yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz.

Hakkında Rıfat SER

Ankara Gazi Üniversitesinde Akademisyenim, Hobi olarak makale yazıyorum.

Bu habere de bakabilirisiniz

Volo Custom Radome

A custom radome is a specialized enclosure designed to protect a radar antenna from external ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir