Ana Sayfa / Genel Kültür / En Hızlı Leke Çıkarma Yöntemleri

En Hızlı Leke Çıkarma Yöntemleri

Hanımların en sık yaşadığı problemlerin başında, kıyafetlerdeki ve ev eşyalarındaki lekeler geliyor.

Her lekenin farklı bir çıkarma metodu olması da ayrı bir eziyet sanki. Lekenin çıkarma yöntemleri net olarak bilinmediğinden dolayı, pek .çok insan ya eşyalarını atıyor ya da kullanılamaz halde evinde bekletiyor.  Biz de bu can sıkıcı durumla herkesin karşı karşıya olabileceğini düşündük ve sizler için leke çıkarma yöntemleri konusunda pratik bilgiler hazırladık.

Eldeki Taze Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar ?

Taze ceviz lekesini elinizden çıkarmak için, öncelikle, sirkeye batırılmış pamuk ile ellerinizi bir iki dakika ovun. Ardından da soğuk suyun altında ellerinizi ovarak yıkayın. Ceviz lekesi ellerinizden kolayca çıkacaktır.

Çay Kahve Lekesi Nasıl Çıkar ?

En çok karşılaşılan lekelerin başında gelen çay kahve lekesini çıkarmak düşündüğünüzden daha kolay aslına. Çay ve kahve lekesini karbonatla silerek kolayca çıkarabilirsiniz.

Bira ve Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkar ?

Bira lekesini çıkarmak için sabunlu suya biraz amonyak karıştırın ve lekenin üzerine sürün. Lekenin kolayca çıktığını görebilirsiniz.

Zeytinyağ lekesini çıkarmak için ise, bir lokma ekmek içi yuvarlanıp lekenin üzerinde gezdirin. Lekenin çıkma hızına inanamayacaksınız.

Hangi Leke Neyle Çıkar ?

  • Eğer örtünüze meyve suyu döküldüyse hemen tuz serpin, ilk yıkamada çıkacaktır.
  • Masa örtüsü üzerindeki pancar lekesini çıkarmak için bir ekmek parçasını suyla ıslatın, düz bir yüzeye yerleştirin ve örtünün lekeli kısmını ekmek parçasının üzerine koyun ve yine ıslatılmış bir ekmek parçasını üzerine yerleştirin. Ekmekler lekeyi emecektir.
  • Masanızın üzerine damlayan mumları çıkarmak için nalburdan alacağınız boya incelticiyi lekenin üzerine döküp 5 dakika bekleyin sonra nemli bir bezle incelticiyi silin.

Yumurta Lekesi Nasıl Çıkar ?

Yumurta lekesini çıkarmak için leke olan kumaşı önce soğuk suda bekletin sonra da ılık sabunlu suda yıkayın.

Şarap Lekesi Nasıl Çıkar ?

Şarap lekesini çıkarmak için, oksijenli suyla tampon yapın. Eğer oksijenli su elinizde yok ise, lekenin üzerini örtecek şekilde tuz serpin ve bir süre bekletin, daha sonra yıkayın.

Teflon tavada oluşan lekeleri temizlemek için bir bardak suya iki çorba kaşığı karbonat ve yarım su bardağı sirke karıştırın. Bunu tavanızın içine dökün, 10 dakika kaynatın. Tavanız tertemiz olacak.

Mutfak eşyasının üzerindeki etiketi çıkarmak için çakmak ile etiketi ısıtıp kolayca kaldırabilirsiniz. Fakat etiketi ısıtmadan çıkarmışsanız ve mutfak eşyanız da leke kalmışsa, etiket izlerini yok etmek için, üzerine mobilya cilası serpip yumuşak bir bezle silin.

Hakkında Oğuz Çadar

Kayseri Erciyes Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisiyim. Profesyonel haberler yazmaktayım.

Bu habere de bakabilirisiniz

Çocuklarımızın Deneyimleyerek Öğrenmesini Öğretmeye HAZIR MISINIZ?

Uzun yıllardır kullanılan Montessori Eğitimi, her çocuğun öğrenme seviyesinin farklı olduğunun bilinci ile hareket eden ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir