SağlıkTeknoloji

HES kodu kullanıma açıldı! HES kodu nedir, nasıl alınır?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Koronavirüsle mücadele çerçevesinde yeni bir uygulama olarak ‘HES kodu’ uygulaması bugün ilk defa kullanılmaya başlanacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından gerçekleştirilen basın toplantısında bu konuyla alakalı bilgiler verilerek ‘HES kodu’, ‘Hayat Eve Sığar’ uygulaması üzerinden ve SMS yoluy ile alınabileceği üzerinde vurgu yapıldı. Peki, HES kodu nedir, nasıl alınır?

HES KODU NASIL ALINIR?

Seyahat kodu olan HES kodunu almak için ilk olarak cep telefonunuza ‘Hayat Eve Sığar‘ uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Bu uygulamayı cep telefonunuzun modeline göre Android ya da Apple Store üzerinden ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.

‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasını cep telefonunuza indirdikten sonra uygulamayı açarak “Hes Kodu işlemleri” bölümüne tıklamanız gerekecektir. Bu bölümden “Hes Kodu oluştur” sekmesine tıklanır ve kodun kullanım süresi seçilerek işlem tamamlanmış olur.

İlginizi Çekebilir  Lohusalık Nedir?

hes kodu nasıl alınır

SMS İLE HES KODU NASIL ALINIR?

Hayat Eve Sığar uygulamasını cep telefonunuza indirmeden de HES kodu almanız mümkündür. Bunun için; “HES” yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla;

  1. T.C. Kimlik Numarası
  2. T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi
  3. ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılarak 2023‘e SMS olarak atılması gerekiyor.

HES KODU NEDİR?

HES Kodu ile seyahat firmaları yolculuk yapmak isteyen kişinin sağlık durumunu sorgulayacak. Kişide risk bulunmsı durumunda seyahat isteği onaylanmayacak. Seyahat esnasında herhangi bir risk bulunmayan fakat sonradan risk durumu oluşan kişiler olursa, temas mesafesinde kabul edilen kişilerle iletişime geçilerek sağlık ve rehberlik hizmeti sağlanacak.

BAKAN KOCA DUYURMUŞTU

Sağlık Bakanı Koca, dünkü Bilim Kurulu toplantısı sonrasında “Artık seyahat ederken bireyler risk taşımadığını hasta ya da temaslı olmadığını bu uygulama ile gösterecek. Kontrollü sosyal hayatı kolaylaştıracak mobil uygulama, uçağa binerken serbest giriş kartı olacak. Seyahat ederken risk taşımadığınızı göstermeniz istenecek. Uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz.” diye konuşmuştu.

İlginizi Çekebilir  Ozon Medya Dijital Pazarlama Sektöründe Büyümeye Devam Ediyor!

Oğuz Çadar

Kayseri Erciyes Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisiyim. Profesyonel haberler yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com