Ana Sayfa / Genel Kültür / Cenevre İsviçre Hakkında Bilinmeyenler

Cenevre İsviçre Hakkında Bilinmeyenler

Cenevre (Genève), İsviçre’de Cenevre Gölü kıyısındaki yer alan, İsviçre’nin en yüksek nüfuslu ikinci şehridir.

Aynı ada sahip Cenevre kantonu’nun başkentidir. Nüfusu 185,526 (2004). İsviçre’nin en kozmopolit şehri olan Cenevre’de halkın %44.3’ünü yabancılar oluşturmaktadır. Cenevre şehri CERN yüksek enerji fiziği laboratuarına, Birleşmiş Milletler’in Avrupa’daki merkezine ve bu kuruluşun birçok alt kuruluşuna ev sahipliği yapmaktadır.

İsviçre/Cenevre Hakkında

 • Para birimi : İsviçre Frankı
 • Saat farkı : Saatlerinizi 1 saat geri alın.
 • Resmi dil : Almanca, Fransızca, Romence ve İngilizce konuşulan dillerdir
 • Sıcaklık : Sıcaklı diğer İsviçre şehirlerine nazaran daha yüksek olduğı söylenebilir. Kışın sıcaklık ortalaması 1 derece, yazın 25-30 dereceyi bulur.
 • Nüfus : Yaklaşık 180,000
 • Vize : Cenevre Türk vatandaşlarında vize istemektedir.
 • Şehir dünyada yaşaması en pahalı 10 şehirden biridir.

Alpler ve Jura dağlarının eteklerinde, dünyanın en büyük göllerinden olan Leman gölü çevresine kurulmuş olan Cenevre ye girdiğiniz an, gürültüden ve kalabalıktan uzakta, huzur içinde bir şehirle karşılaşırsınız. Cenevre yaşamak için oldukça rahat bir şehirdir.

Yoğun bir trafik yok, kalabalık yok, korna sesi yok bunların yerine, sadece kendinizle baş başa kalabileceğiniz huzurlu bir tatil var.

Cenevre’ye tüm dünya ülkelerinde yıl boyunca bir çok ziyaretçi geldiği için, bir tatilden bekleyebileceğiniz her şey burada mevcut. Tasarım harikası oteller, lüks kafeler, ışıl ışıl vitrinler, hepsi birer tarihi eser konumunda olan binalar kısacası burada olması her şey var, olması gerekmeyen hiçbir şey de yok!

Bu kadar Cenevre’de ki huzur sessizlik ve sakinlikten bahsettik bu sakinliğin ve huzurun en büyük nedenlerinden bir tanesi ise, yeşil bir şehir olmasından kaynaklanmaktadır.

Cenevre’de oldukça yeşil ve düzenli bir yapılaşmayla karşılaşacaksınız, evlerin mimarisi, bahçe düzenlerinin birbirleriyle uyumu ile Cenevre; yeşil düzenli, huzurlu ve de sakin….Cenevre etrafında Alp Dağları olmasına rağmen çok soğuk olmayan bir şehirdir. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü şehirde yeşil bir bitki örtüsünün olmasının en büyük nedenlerinden bir tanesi de budur.

Ancak ne kadar Akdeniz iklimi desek de, akşam saatlerinde Alp Dağlarının soğuğu hakimdir. Bir çok şehre ve ülkeye çok yakın olan Cenevre’de günün birlik bile olsa başka şehirlere gidebilir, farklı yaşamlara tanık olabilirsiniz.

Cenevre ya da İsviçre’nin hangi şehri olursa olsun, çikolata ilk sırada anlatılacak olan şeylerden biridir.Cenevre’de bulunan çikolata dükkanları, insanları kendilerine çekmek için, daha çikolataların tadına bile bakmadan şık ,çekici ve büyüleyici çikolata vitrinleri hazırlıyorlar. Büyüklü küçüklü değişik şekillerde ki çikolatalar sizi bir anda mutluluk diyarlarına alıp götürecektir.

Cenevre’de Gezilecek Yerler

Cenevre’de gezilip görülecek o kadar muhteşem yerler var ki. Ama Cenevreye gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken bir kaç yer var. Onları size sıra ile anlatmak istiyorum.

İngiliz bahçesini gezmeyi unutmayın

Cenevre’de İngiliz bahçesi diye adlandırılan yer, Leman Gölü’nde ki fıskiyenin yakınlarında bulunuyor. Bu bahçede insan mekanizmasıyla çalışan ufak çaplı bir oyun parkı bulunuyor.

 • Rue de marche caddesini görmeden gelmeyin.
 • Güneşli havada bile üzerinize kalın bir şeyler almayı unutmayın.
 • Guguklu saatlerden satın almayı ihmal etmeyin.
 • Leman Gölü etrafında gezip,keyif yapın.
 • Gölün üzerinde bulunan fıskiyeyebakabildiğinizce uzun bakın , hayran kalacaksınız .
 • Raclette ( özel İsviçre peyniri) olmadan sabah kahvaltı yapmayın.
Çiçek Saat

Cenevre bilindiği üzere saatleriyle ünlü bir şehirdir. Bu ünlerine ayrı bir ün katmak için sahilde bir bahçenin içine çiçeklerden bir saat yapmışlardır. Burası ellerinde fotoğraf makineleri ile gelen turistlerin yıl boyunca uğrak mekanıdır.

Camdan Otobüs

Masallarda ki gibi camdan bir arabayla güzel bir şehir turu atmaya hayır demezsiniz değil mi?Yaz aylarında camları çıkartılarak tam anlamıyla açık hava şöleni yaşanan şehir gezisi otobüsünde, kış aylarında ise etrafı tamamen camla kapanıyor, yaklaşık 2 saatlik güzel bir şehir turu yapmak için oldukça keyifli bir seçim.

Hakkında Oğuz Çadar

Kayseri Erciyes Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisiyim. Profesyonel haberler yazmaktayım.

Bu habere de bakabilirisiniz

Çocuklarımızın Deneyimleyerek Öğrenmesini Öğretmeye HAZIR MISINIZ?

Uzun yıllardır kullanılan Montessori Eğitimi, her çocuğun öğrenme seviyesinin farklı olduğunun bilinci ile hareket eden ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir