Ana Sayfa / Genel Kültür / Amasraya Nasıl Gidilir?

Amasraya Nasıl Gidilir?

Amasra’ya nasıl gidilir konulu makalemizde, sizler için hem Amasra hakkında bilgiler vereceğiz, hem de Amasra’da ne yapılır konusunda bir kaç öneride bulunacağız.

Amasra yaz kış ziyaret edebileceğiniz ve keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yer.  Harika doğası ve denizi ile, gerçekten görülmesi gereken bir yer olan Amasra, tatili sizin içinde son derece keyifli olabilir. Öncelikle Amasra’ya hiç gitmemiş olan okurlarımız için, Amasra’ya Nasıl Gidilir,Amasra’ya Nasıl Gelinir,Amasra’da Ne Yapılır,Amasra’da Ne Yenir,Amasra’da Nerelere Gidilir,Amasra’da Gezilecek Yerler,Amasra’da Nerede Kalınır sorularının yanıtlarını tek tek vermeye çalışalım.

Amasra’ya gitmek için  farklı seçeneğiniz bulunuyor. Birincisi hava yolu ile Amaara’ya gitmek. İkincisi ise, Kara yolu ile Amasra’ya gitmek. Makalemizin bundan sonraki kısmında Amasra’ya Nasıl gidilir konusunda bilgiler verdikten sonra, makalemizin ilerleyen bölümlerinde Amasra hakkında pek çok bilgi bulabilirsiniz.

Hava Yolu İle Amasra’ya Nasıl Gidilir ?

Türkiye’de ki çoğu Turizm beldesine ulaşım gibi Amasra’ya da ulaşım çok kolaydır. Yeni Açılan Çaycuma hava alanını kullanarak İstanbul veya Trabzon’dan gelebilirsiniz. Çaycuma’da İndikten sonra Bartın / Amasra için yaklaşık 2 saatlik mesafeniz kalacaktır.Yeni yeni gelişmekte olan hava yolunu tercih ederseniz Zonguldak-Bartın araçlarıyla Bartın’a geçip oradan da saat başı kalkan Amasra servislerine binmeniz gerekecek.

Amasra’ya Kara Yolu İle Nasıl Gidilir ?

Eğer, çok aceliniz yok ise,sizin için önereceğimiz özel aracınızla gelmenizdir.Aracınızla gelir iseniz Amasra ve çevre koyları gezmek için çok büyük avantaja sahip olursunuz.
Ankara’dan geliyorsanız Yeniçağ yol ayrımına kadar otoban daha sonrası düz yoldur.Bartın-Amasra arasındaki virajlı yolumuz ne kadar sıkıntı yaratsa da Kuşkayası Yol Anıtı’nda ve Bakacak’ta vereceğiniz molalarla tatlı bir hal alabiliyor…

Amasra’da Nerede Kalınır ?

Amasra’da her bütçeye uygun, Apart,Pansiyon ve Otel mevcut. Bunlardan birini tercih edebilirsiniz..

Amasra’da Nerelere Gidilir, Amasra’da Gezilecek Yerler

Makalemizin bu bölümünde Amasra’da Gezilecek yerler konusunda sizleri bilgilendireceğiz.

Amasra Kalesi 

Amasra Kalesi iki ana kütleden oluşmaktadır. Boztepe Adası’nda ve Zindan Mahallesi’nde yer alan kütleler “Boztepe Kemeri” denilen bir köprü ile bağlanmaktadır. Boztepe’de yer alan ve “Sormagir Kalesi” de denilen yapı Roma dönemine aittir. Amasra Kalesinin güney surları 200 m. olup, üzerinde 6 burç bulunmaktadır.

Zindan Mahallesi’nde bulunan kısım ise 300 m. uzunluğunda ve 50 m. genişliğinde bir alan çevrelemektedir. Ortalama yüksekliği 17 m. dir. Amasra Kalesi özellikle Cenevizliler tarafından yoğun biçimde kullanılmış, 14. ve 15. yüzyıllarda ciddi onarımlar görmüştür.

Amasra Kamışlık (Kamaşla) Koyu

Amasra ‘nın Batı’sında bulunan “Kamışlık Koyu” yaklaşık 50m uzunluğundaki sahili ve berrak deniziyle doğa severlerin gözde mekanı olma yolunda ilerliyor. Amasra Kamışlık Koyunda kendinizi Akdeniz sahillerin’de hissedebiliyorsunuz. Ancak Akdeniz sahillerinden bir farkı var.

Yem yeşil doğası ve daha ferah iklimi…Amasra’dan Kamışlık’a tekneyle yaklaşık 20 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Amasra Kamışlık Koyu’na Amasra Limanı’ndan tekne veya yat kiralayarak gidebilirsiniz.

Amasra Direkli Kaya

Amasra’da gitmenizi önereceğimiz bir başka yer ise, Direkli Kaya olacak. Amasra Direkli Kaya Cenevizli’ler tarafından yapılmış ve fener olarak kullanılmış, 7 metre yüksekliğinde kayaya sahip bir yerdir. Direkli kayanın çevresinde denizle bağlantılı havuz bulunmaktadır.

Havuzun Direkli Kaya’yla bağlantısı “yontularak oluşturulmuş kaya merdivenler aracılığı ile sağlanmaktadır.. Amasra’da denize girilebilecek en güzel yerlerden birisi Direkli Kaya’dır . Direkli Kaya’nın Ulaşımı kolaydır ve Küçük Limanı en güzel açıdan gören yerde bulunmaktadır.

Amasra Çeşm-i Cihan 

Dünyanın gözü anlamına gelen Çeşm-i Cihan bölgesi Amasra’da “Bakacak” adıyla anılmaktadır. Amasra’nın kuş bakışı seyredilebileceği en güzel yerdir ve Fatih Sultan Mehmet’in ordusu Bartın’dan hareket edip Amasra’ya doğru gelirken, Padişah Bakacak (Çeşm-i Cihan) ‘a geldiğinde lalasına şöyle seslenmiştir; ” Lala lala Çeşm-i Cihan, bu m’ola?” Fatih Sultan Mehmet ile ordusu bir süre burada konaklayıp dinlendikten sonra Amasra seferine devam etmiştir. Bu yüzden bu bölgenin ismi “Bakacak” olarak anılmaktadır.

Amasra’da Ne Yenir ?

Hep gezecek değilsiniz ya. Arada bir de yemek molası vermek gerek öyle değil mi? Makalemizin bu bölümünde Amasra’da ne yenir sorusuna cevap verelim. Amasra’da en çok tavsiye edilen yiyeceklerin başında, balık ekmek geliyor. Ardından da tabiki balık ekmeğin yanında, meşhur Amasra Salatası var.. Bunları mutlaka ve mutlaka tatmalısınız..

Amasra’da Ne Yapılır ?
 • Amasra’ya ilk defa geliyorsanız; Bakacak Mevkiinde durup,Amasra’yı seyretmeden,
 • Amasra’ya gelirken veya dönüşte Kuşkayası Yol Anıtı’na uğramadan,
 • Amasra’nın meşhur Amasra Salatası’nı tatmadan,
 • Amasra’da özel tavada pişirilen,mevsimlik balıklardan yemeden,
 • Amasra Çekiciler Çarşısı’nı gezip,ağaç oyma veya tel kırma işlerinden almadan,
 • Barış Akarsu heykelini görmeden ve heykelin önünden Gün Batımı’nı izlemeden,
 • Amasra mendireğinde yüzüp bir tur atmadan,
 • Boztepeye çıkıp,Amasra manzarasını seyretmeden,
 • Ahatköyü yeni yol ayrımından,Amasra’nın panoramik fotoğrafını çekmeden,
 • Amasra Kaleiçi,Bedesten ve eski kiliseleri (Biri camiye dönüştürülmüş) görmeden,
 • Amasra-Tavşan Adası-Küçükliman arası ve koylara tekne gezisi yapmadan,
 • Amasra Göçkün Koyundaki Goril Kaya’yı görmeden,(Denizden veya karadan)Amasra’dan Ayrılmayın.
 • Amasra, Amasraya Nasıl Gidilir,Amasraya Nasıl Gelinir,Amasrada Ne Yapılır,Amasrada Ne Yenir,Amasrada Nerelere Gidilir,Amasrada Gezilecek Yerler,Amasrada Nerede Kalınır

 

Hakkında Mehmet Ali Kale

İtalya'da Yaşıyorum. Web siteleri için makaleler üretiyorum. Bu işi profesyonel olarak 10 senedir yapmaktayım.

Bu habere de bakabilirisiniz

Çocuklarımızın Deneyimleyerek Öğrenmesini Öğretmeye HAZIR MISINIZ?

Uzun yıllardır kullanılan Montessori Eğitimi, her çocuğun öğrenme seviyesinin farklı olduğunun bilinci ile hareket eden ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir