Ana Sayfa / Sağlık / Bel Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

Bel Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

Bel fıtığının belirtileri… Bacakta ağrı, bel ağrısı, uyuşmalar, idrar kaçırma… Bunlar bel fıtığı belirtisi midir? Bel fıtığının en önemli belirtileri nelerdir? Konu ile ilgili olarak uzman doktorlardan alınan bilgiler ışığında bel fıtığı belirtileri konusunda sizler için bir yazı dizisi hazırladık…

Bel fıtığı ile ilgili problem yaşayanların yüzde doksanında hemen hemen ağrı görülmektedir. Ağrı karakter de değiştirebilir. Önce bel bölgesinde başlar. Daha sonra ise dönem dönem nüksedip, iyileşebilmektedir.

Bel fıtığının belirtileri

Ancak daha sonra kalçaya ve bacaklara doğru yayılmaya başlayabilir. uzman kişilerin ise en önemli gördüğü  noktalardan biriside, bu ağrıların hiç ihmal edilmeden mutlaka tedavi edilmesidir.

Eğer ihmal edilmeden tedavi yapılırsa belki başlangıç aşamasında ortadan kalkabilir. Ancak ilerlediği zaman bacaklarda ağrı, uyuşmalar görülmektedir. 

Biraz daha ilerlediğinde ise kuvvet ve fonskiyon kayıplarına kadar gidebilen ve hatta daha da ilerlerse kısmi felçler oluşturabilen riskler içermektedir. Belirtiler içinde idrar kaçırma da çok ciddi bir sorun olarak uzmanlar tarafından aktarılmaktadır.

Ağrılar: Bel fıtığının neden olduğu ağrılar genellikli olarak şiddetlidir ve kişiyi ağrı kesici almaya fazlası ile zorlamaktadır. Ağrılar birden ortaya çıkar ve öksürme, hapşırma gibi ani hareketlerde şiddetini fazlası ile arttırır.

Bu ağrılar düz ve sert bir yüzeye uzanarak hafifletilebilir ancak kesin çözüm sunmamaktadır.

Sinir Kökü Ağrıları: Halk arasında ise “siyatik” olarak bilinen sinir kökü ağrıları, siyatik sinirinin kayan disk nedeni ile basınca maruz kalması sonucu oluşmaktadır. Bununla birlikte ayrıca diskin iltihaplanan dış tabakası sinir kökünü tahriş edebilir. Sinir kökü ağrıları sadece bel bölgesinde değil bacakta, kalçada ve ayakta hissedilebilir.

Bunun nedeni ise, büyük bir sinir olan ve küçük sinirleri yapısında bulunduran siyatik sinirinin bel bölgesinden başlayıp, kalçanın derinliklerinden geçerek bacağın arka kısmına kadar ilerlemesidir.

Her bacak için ayrı bir siyatik siniri bulunmaktadır. Bu yüzden kayan diskin hangi sinire baskı yaptığına bağlı olarak o sinirin indiği tek bacak ağrıyabilir, uyuşabilir yada karıncalanır.

Sinir Kökünü İlgilendiren Diğer Belirtiler:

Bel fıtığının nedeni olan disk, sadece siyatik sinirine değil omurga çevresindeki diğer sinirlere de baskı yapıyordur.

Eğer omurga çevresindeki diğer sinirler kayan diskten etkileniyorsa bu bölgede iğne batması benzeri bir his oluşabilir. Bununla birlikte karıncalanma ve uyuşma görülür.

Belirti Göstermeyen Bel Fıtığı:

Bel fıtığı her zaman yukarıdaki belirtilere neden olmaz. Yapılan araştırmalar, rutin kontrollere giden ve bel bölgesinde herhangi bir şikayeti olmayan kişilerde de bel fıtığı görülebildiğini ortaya koymaktadır.

Tabii bel fıtığının herhangi bir rahatsızlığa yol açmadan oluşması sık görülen bir durum değildir fakat bir kontrol sırasında doktorunuz bel fıtığınız olduğunu söylerse şaşırmayınız. Bu tip bel fıtığı genellikle diskin çok az kaydığı ve sinirlere baskı yapmadığı durumlarda görülmektedir.

Hakkında Oğuz Çadar

Kayseri Erciyes Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisiyim. Profesyonel haberler yazmaktayım.

Bu habere de bakabilirisiniz

Denizli’de Elektrik Akımına Kapılan 3 Leylek, Tedaviye Alındı

Hasta, yaralı, kaza geçirmiş ve kötü muameleye maruz kalmış sokak hayvanlarının bakım ve tedavilerini yapan ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir