Ana Sayfa / Ekonomi / Asgari Ücretli Biri Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari Ücretli Biri Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari ücretle çalışan birisi geliri ölçüsünde ve sahip olduğu banka kredi puanı nispetinde banaklara kredi başvurusunda bulunabilir ve kredi çekebilir.

Asgari ücretli işçi ne kadar kredi çekebilir?

Asgari ücretli işçi çekebileceği banka kredisi tutarı gelirine orantılıdır. Bir asgari ücretin yaklaşık 900 TL olduğu durumda en fazla % 60 oranında yani 540 TL civarında bankalardan kredi çekebilmektedirler. Banka kredi puanın yüksek olması bu kredinin çekilmesi için elbette yeterli değildir.

İpotek veya kefil bulunması ile banka kredi başvurusunda bulunan müşteriler yaşları risk oranlarının dışında güvenilebilir genç yaşlar ise 120 ay için kredi çekilebilir.

Bu 120 * 540 yaklaşık 64.800 TL kredi çekebilmektedirler. Bu konut kredisi olarak düşünülen miktardır. 240 ay içinse 129.600 TL banka kredisi miktarı asgari ücretliler için verilebilecek en yüksek miktardır.  Burada ödenecek tutar 129.600 TL olacaktır.

Anapara ise faiz miktarının çıkarılması ile ortaya çıkan fiyat olup faiz oranına göre değişebilmekte ve 105 – 110 Bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Ancak taşıt veya ihtiyaç kredilerinde bu miktarlar verilmemektedir.

Asgari ücretli kredi alabilir mi?

Asgari ücretliler rahatlıkla ihtiyaç, konut ve taşıt kredileri alabilir. Taşıt kredisi ikinci el veya sıfır araçlar için uygundur. İhtiyaç kredileri ise eğitim harcamaları, tatil giderler, bayram ihtiyaçları olarak adlandırılabilir.

Asgari ücretle çalışana kredi veren bankalar hangileridir?

Ülkemizde onlarca farklı banka asgari ücretler çalışan kişilere banka kredileri verebilmektedir. Bu kamu özel veya vakıf bankaları olabileceği gibi devlet bankaları da olabilir.

Asgari ücrete çalışana banka kredi puanları uygun olması, son çalıştığı iş yerinde uzun süren çalışma miktarı, kefil ve ipotek altına alınan taşınmazların varlığı neticesinde krediler vereceklerdir. Özel bankalar arasında en kolay kredi veren banka Finansbank, Deniz Bank ve Şeker Banktır.

Devlet bankaları arasında ise Vâkıf ve Ziraat Bankası kolay kredi vermektedirler. Katlım banakları arasında Bank Asya, Kuveyt ve Anadolu finans Bankası asgari ücretler çalışana kredi veren bankalar arasında en önde sayabileceğimiz bankalar arasında bulunmaktadır.

Bankaların kredi tutarları, vade süreleri ve faiz oranları farklılık göstermektedir, ancak asgari ücretli çalışanlarda kredi alabilmektedirler.

Hakkında Mehmet Ali Kale

İtalya'da Yaşıyorum. Web siteleri için makaleler üretiyorum. Bu işi profesyonel olarak 10 senedir yapmaktayım.

Bu habere de bakabilirisiniz

Daire alıcıları için büyük getiri

Konut piyasası, son beş yılda (2017-2022) %126’ya varan getiri ile son zamanlarda en karlı yatırımlardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir