Ana Sayfa / Yaşam / Anne Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalıdır?

Anne Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalıdır?

Bir çok insan anne ile çocuk arasındaki ilişkinin çocuk doğduğu andan itibaren başladığını zannetse de bu ilişki annenin hamile olmasıyla başlar ve çocuğun karakteristik özelliklerinin oluşmasında önemli etkiye sahiptir.

Anne çocuk ilişkisinde en önemli nokta fiziksel temastır. Annenin kokusu, sıcaklığı, sesi çocuğa güven verir.Böylece çocuk için hayati önem taşıyan bu duyguyu annesi sayesinde tanımış olur. Çocuğun ileri ki yaşantısında güven ve sevgi büyük önem taşır.  Anne ve çocuk arasında bu duygular sağlanamamışsa ileri ki dönemde bu çocuklar ruhsal sıkıntılar yaşayabilir. 0-3 yaş bu dönem için çok önemlidir.

Üzerinde önemle durulması gereken bir diğer konu çocuklar arasında farklılıklar olabileceğidir. Her çocuğun ihtiyacı doğrultusunda davranabilmeliyiz. Çocuğumuz bizden çok farklı karakter özelliklerine sahip olabilir.

Bebeklik döneminde anneye tamamıyla bağlı olan çocuk yaklaşık 3-4 yaşından itibaren birey olmayı öğrenmeye başlar. Bu dönemde çocuğumuzla beraber vakit geçirmemiz çok önemlidir. Çocuğumuzla geçireceğimiz zaman bir çok şeyden önemli olmalıdır.

Çocuğumuzla ne kadar zaman değil ne kadar kaliteli zaman geçirdiğimiz önemlidir. Sağlıklı çocuk gelişimi için önemli olan fiziksel birlikteliğin süresinden çok içeriği ve duygusal doyuruculuğudur. Yaşına uygun olan faaliyetleri beraber yapabilirsiniz.  Örneğin oyun hamuru oynayabilir, kitap okuyabilir, lego oynayabilirsiniz. Bu yaş döneminde çocuklar neden, nasıl sorularını çok kullanır.

Bu sorular her sorulduğunda mümkün olduğunca cevaplayın,cevapsız bırakmayın. Benim kızımda çok soru soran çocuklardan bir tanesi. Bir soruyu iki üç kez sorduğu olurdu. Sorularından çok sıkılmama rağmen her sorduğunda cevaplardım. Bu tür sorular çocuğun gelişiminde büyük önem taşır.

Bu dönemde çocuklar hikayeler uydurup anlatabilirler, anlatılanları sabırla dinlememiz ileri ki yaşamında önemlidir. Hayali hikayeler çocuğun düşünce dünyasının gelişmesine, dünyayı farklı açılardan algılayıp yorumlamasını sağlar.

Çocuk baba ilişkisinde de bizim onlar için fırsat oluşturmamız gerekir. Babanın çalışma saatlerine uygun zamanlarda babayla beraber oynaması yakınlık kurması çok önemlidir. Çocuğu büyütme sadece anneye bırakılmamalı, çocukla babanın ortak ilgi alanları bulunmalıdır.

Babasıyla uyumlu olan çocuk, babasından ilgi ve sevgi gören çocuk,arkadaşlarıyla uyumlu, kendiyle barışık ve okulda başarılı olduğu gözlemlenmiştir . Babanın çocuğuna zaman ayırarak kitap okuması, konuşması, bir konu hakkında fikrini sorması çocuğun zeka gelişimini olumlu yönde etkilediği görülmüştür .

Hakkında Mehmet Ali Kale

İtalya'da Yaşıyorum. Web siteleri için makaleler üretiyorum. Bu işi profesyonel olarak 10 senedir yapmaktayım.

Bu habere de bakabilirisiniz

Volo Custom Radome

A custom radome is a specialized enclosure designed to protect a radar antenna from external ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir