Ana Sayfa / Yaşam / Eskiyen Eşyalarınızı Dekoratif Ürünlere Çevirin

Eskiyen Eşyalarınızı Dekoratif Ürünlere Çevirin

Bayanların en önem verdiği şeylerden biri de evlerinin kusursuz ve güzel görünmesidir.

Bir evin güzel görünebilmesi adına en önemli faktör elbette ki doğru dekore edilmiş olmasıdır. Çok fazla eşya ile doldurulan ve doğru dekore edilmeyen evler her zaman sıkıcı ve estetikten uzak olacaktır. Bundan dolayı öncelikle evlerin büyüklüğüne göre dekore edilmesi ve çeşitli objeler ile dekorasyonunun zenginleştirilmesi gerekir.

Bir evi dekore edebilmek için birçok ürünler kullanılabilir. Bunlara örnek olarak; aynalar, yapay veya canlı çiçekler, tablolar, resim çerçeveleri, abajurlar, farklı modelde aydınlatmalar, biblolar, saatler, ahşap veya cam ürünler verilebilir.

Farklı tasarımlara sahip olan bu ürünleri piyasada farklı markaların adı altında bulabilir ve satın alabilirsiniz. Ancak tercihinizi el yapımı, özel tasarım ürünlerden yana yapmak istiyor ve el becerinize güveniyorsanız işte size evinizde kullanabileceğiniz dekoratif ürünler yapabilmeniz için birkaç ipucu;

Bozulmuş veya eskimiş üçlü priz ile dekoratif mumluk

Herkesin evinde mutlaka elektrik hattını uzatabilmek için kullanılan üçlü prizler vardır. Bozulan üçlü prizinizi çöpe atmak yerine onunla harika bir mumluk yapabileceğinizi biliyor musunuz? Bu harika mumluğu yapabilmek için öncelikle prizin uzatma kablosu çıkarılır.

Daha sonra priz istenilen renge boyanır. Üzerine arzu ederseniz, çakıl taşları, boncuklar veya evinizin dekorasyonuna göre taşlar yapıştırabilirsiniz. Boyama işlemi bittikten sonra içerisine üç adet mum koyabilir ve el yapımı mumluğunuzu evinizin en özel köşesine koyabilir ya da özel yemeklerinizde masanızı aydınlatabilirsiniz.

Eski tencere veya çaydanlıklar ile saksı

Artık kullanmadığınız eski çaydanlıklarınız ve tencereleriniz ile evinizi renklendirebilirsiniz. Bunun için çaydanlığınızı veya tencerenizi boyayabilir ya da bir kumaşla kaplayabilirsiniz. Sonrasında içerisine toprak doldurarak canlı çiçeklerinizi ekebilirsiniz. Bu dekoratif saksılar ile hem eviniz rengarenk olacak hem de mis gibi kokacaktır.

Boş süt kutuları ile özel tasarım takı kutusu

Her bayanın mutlaka kullandığı yüzük, küpe, bileklik ve kolye gibi takısı vardır. Sayısı oldukça fazla olan bu takıları düzenli bir şekilde saklamak ve aradığını bulmak bayanlar için zordur. Piyasada yüksek fiyatlar ile satılan takı kutularını evinizde kendiniz oldukça kısa bir sürede yapabilirsiniz.

Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler;

  • 12 adet boş süt kutusu,
  • 1 adet büyük karton kutu,
  • Yapıştırıcı,
  • Makas,
  • Renkli el işi kağıtları veya kumaş parçaları.

Takı kutumuzu yapabilmek için öncelikle süt kutularının üst bölümlerini kesip çıkartıyoruz. 6 adet süt kutusuna aynı işlemi uyguladıktan sonra, büyük karton kutunun ağzı açık olan kısmı ön tarafa gelecek şekilde kutuyu yan koyuyoruz.

Karton kutunun içerisine 3 süt kutusu alt kısma, 3 süt kutusu üst kısma gelecek şekilde yapıştırıyoruz. Çekmecelerimizin giriş bölümleri böylelikle hazır oluyor. Sonrasında kalan 6 adet süt kutusunun üst ve ön bölümünü kesiyoruz. (çekmece şeklinde olacak).

Açık olan bölümleri raf bölümüne girecek şekilde ayarlıyoruz. Süt kutusunun altta kalan kısmına öncelikle aynı boyutlarda bir karton kesip yapıştırıyoruz. (çekmecelerin kuplarının bulunduğu alan olacak) kutuyu ister kumaş ile ister el işi kağıdı ile kaplıyoruz. Kupları yapmak için ince bir şerit şekilde kartonu kesiyoruz ve daha sonra rulo şeklinde yuvarlayarak onu da el işi kağıdı ile kaplıyoruz.

Bütün süt kutularına aynı işlemi uyguladıktan sonra son olarak büyük karton kutuyu el işi kağıdı ile kaplıyoruz. Arzu ederseniz karton kutunun üzerine taş veya boncukta yapıştırabilirsiniz. Bütün işlemler bittikten sonra küçük takı şifonyeriniz hazır.

Boş konserve kutuları ile aydınlatma

Yaz mevsimine yavaş yavaş yaklaştığımız şu günlerde, balkonunuzda veya bahçenizde yemek ya da çay keyifleri yapacaksanız mutlaka aydınlatmaya ihtiyaç duyacaksınız.

Kullanacağınız aydınlatmanın sıradan bir ampul olmasını istemiyorsanız, işte size mükemmel bir dekoratif ürün. Boş konserve kutularını rengarenk boyayabilir, üzerini boncukla veya taşla kaplayabilir ve etrafına delikler açtıktan sonra içerine mum koyarak aydınlatma objesi olarak kullanabilirsiniz.

Eski tişörtler ile dekoratif minderler

Son zamanlarda ev dekorasyonu adına en çok kullanılan ürün gruplarından bir tanesi de irili ufaklı minderler. Eskiyen veya kullanmadığınız tişörtlerinizi kesebilir, minderlerinizi farklı desen ve renkler ile kaplama şansına sahip olabilirsiniz.

Hakkında Mehmet Ali Kale

İtalya'da Yaşıyorum. Web siteleri için makaleler üretiyorum. Bu işi profesyonel olarak 10 senedir yapmaktayım.

Bu habere de bakabilirisiniz

Volo Custom Radome

A custom radome is a specialized enclosure designed to protect a radar antenna from external ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir