Ana Sayfa / Yaşam / Gürültü Kirliliği Nedir? Kısaca Nedenleri Nelerdir?
Gürültü Kirliliği Nedir Kısaca Nedenleri

Gürültü Kirliliği Nedir? Kısaca Nedenleri Nelerdir?

Beş duyumuzdan birisi olan kulağımız, havadaki titreşimleri hissederek gerekli uyarıyı beynimize iletmektedir. Ses, insan hayatının bir parçası olmasına rağmen bazı durumlarda rahatsızlık verir.

Doğal bir ortamda belli dozdaki kuş sesi, su sesi, rüzgar vb. sesler insanı rahatsız etmez. Ancak gürültü adını verdiğimiz rahatsız edici sesler, insanı fizyolojik ve psikolojik olarak olumsuz etkilemektedir.

Gürültüler; kaynaklarına göre trafik gürültüsü, fabrika ve makina gürültüsü ve çevre gürültüsü olarak sınıflandırılmaktadır. Trafik gürültüsü; araba, tren ve uçak gibi çeşitli taşıma vasıtalarının motor, kalkış, duruş ve hareketleri sırasındaki sürtünmelerden dolayı çıkardıkları rahatsız edici seslerdir.

Bütün bu araçların motor ve diğer donanımları, mekanik hareketleri sırasında birbirleriyle ve havayla olan sürtünmelerinden dolayı ses çıkarır. Karayolunda hareket eden araçların çıkardığı motor sesleri, rahatsız edici bir çevre kirliliği meydana getirmektedir.

Ayrıca demiryollarında trenlerin motor sesi ve raylarla sürtünmeden dolayı çıkardığı ses, yine gürültü kapsamına girmektedir. Uçaklar ise iniş, kalkış ve uçuşları sırasında çıkardıkları seslerle sağlığa zarar verir. Bu nedenle, havaalanı yakınında oturan insanlarda gürültüden kaynaklanan bazı rahatsızlıklara rastlanmıştır.

Fabrika ve makina gürültüsü, işçiler üzerinde olumsuz etkiler yapar. Fabrikalarda; torna, tezgah vb. aletlerin sürtünme ve hareketleri sonucu çıkardıkları sesler, gürültü kapsamına girer. Ayrıca, kompresör gibi aletlerin çıkardığı gürültüler başta kullananlar olmak üzere çevreye büyük zarar verir.

Çevre gürültüsü ise, insanlar tarafından spor alanlarında, çocuk parklarında vb. yerlerde çıkarılan sesler, radyo ve televizyon seslerini kapsamaktadır. Şiddetli gürültü; kulak zarının yırtılmasına, dolayısıyla sürekli işitme bozuklarına neden olabilir.

Gürültülü ortamlarda yaşayan insanlarda; yüksek tansiyon, hızlı soluk alıp verme, yüksek nabız gibi fizyolojik rahatsızlıklar görülür. Ayrıca gürültü; stres, sıkılma, öfkelenme, davranış bozuklukları gibi psikolojik rahatsızlıklara da neden olur. Gürültülü ortamlarda iş verimi düşer ve dikkat dağılır.

Gürültünün azalması için toplu taşıma araçları yaygınlaştırılmalı, gürültüyü önleyici donanımlar kullanılması, çevreyi rahatsız edici sesleri engellemeye özen gösterilmelidir.

Ses kirliliğinin İnsan Sağlığına Etkileri:

  • İnsanlarda işitme bozuklukları görülebilir.
  • Ortamın gürültülü olması çalışma verimini düşürebilir.
  • İnsanlarda yüksek tansiyon, dolaşım ve solunum bozukluğuna neden olabilir.
  • Uyku düzeninin bozulmasına neden olur.

Ses Kirliliğini Önlemenin Yolları:

  • Toplu taşımacılığa geçilmeli, bisiklete binme özendirilmelidir.
  • Taşıtlara susturucu takılmalı ve gerekli kontrolleri yapılmalıdır.
  • Sanayi tesisleri yerleşim yerlerinin dışına kurulmalı, ses ölçümleri yapılmalı ve çalışanlarda kulaklık kullanılmalıdır.
  • Evlerdeki sesli aletler düşük düzeyde çalıştırılmalıdır.

Hakkında Rıfat SER

Ankara Gazi Üniversitesinde Akademisyenim, Hobi olarak makale yazıyorum.

Bu habere de bakabilirisiniz

Volo Custom Radome

A custom radome is a specialized enclosure designed to protect a radar antenna from external ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir